Onko kommunisti yhteiskuntaluokka sosialismia rakennettaessa?

Näin sanoo kommunismin teoriat osaavansa luuleva punanuttu Hannu Rainesto:

http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/6006212/31507437

”Neukkulassa oli siirtymäkausi. Luokka yhteiskuntaa purettiin, joka hetki oli erivaihe menossa. Kehitys on edestakaista liikettä. Neukkulassa oli tavoitteena luokaton yhteiskunta, joka ilmenee valtiottomuutena, koska valtio on luokkajaon ylläpitäjä, kapitalistin koneisto riistolleen. Valtio on kapitalistin palkkaroisto, joka myös elää ruokapöydissämme.”

Koska neukkulassa ei ollut yhtäkään kapitalistia joten kapitalistien luokka oli jo poissa ja vanhasta työläinen-kapitalisti luokkajaosta oli jäljellä vain työläinen. Jos neukkula oli kuitenkin luokkayhteiskunta niin mikähän mahtoi olla se toinen luokka työläisten lisäksi?
Olisiko se ollut kommunistit?
Olisiko kommunistit korvanneet kapitalistit luokkayhteiskunnassa?
Mutta tuntuu kuitenkin ihmeelliseltä, että kommunistivetoinen yhteiskunta pyrkisi poistamaan kommunistit yhteiskunnasta saavuttaakseen kommunismin.

Voisiko joku asiansa osaava punanuttu selittää asian tarkemmin ja, jos mahdollista, niin taivuttaa sen rautalangasta?
Siis mikä luokka esiintyi neukkulassa työläisten lisäksi - oliko se kommunistien aatelisto?

..........

3

163

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • märkää toiveunta, se luokattomuus. Neukkulassakin luokkajako oli paljon suurempi kuin meillä jos meillä nyt yleensä on luokkajakoa samassa mielessä. Neukkulan paremmalla väellä oli jopa omat sairaalat, omat kaupat ja omat datshat ja lepokodit. Meillä on korkeintaan ahkerat ja laiskat, fiksut ja vähemmän fiksut, hopealusikka suussa syntyneet ja ilman lusikkaa syntyneet mutta meillä lähes kaikilla on mahdollisuus käydä samoissa kaupoissa ja sairaaloissa kuin silmäätekevilläkin. On tietysti yksityissairaalat mutta ne eivät ole valtion rahoittamia eivätkä siten kuulu vertailuun.

      Kommunismi siinä muodossa jonka me olemme nähneet on todella luokkayhteiskunta ja se muoto josta hannukin unelmoi on samaa luokkaa Muumimaan kanssa eli mielikuva, sitä voi myös rinnastaa paratiisiin johon pyritään mutta jonne harva on todistettavasti päässyt.

    • Vituttaa.

      että tuon kirjoittaja syö meidän perheen ruokapöydästä kutsumattomana.

    • Koska neukkulassa ei ollut yhtäkään kapitalistia joten kapitalistien luokka oli jo poissa ja vanhasta työläinen-kapitalisti luokkajaosta oli jäljellä vain työläinen. Jos neukkula oli kuitenkin luokkayhteiskunta niin mikähän mahtoi olla se toinen luokka työläisten lisäksi?

      Olisiko se ollut kommunistit?

      Olisiko kommunistit korvanneet kapitalistit luokkayhteiskunnassa?

      .............

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1689
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe