Koiran kanssa Venäjälle??

maajuh

Kertokaa te viisaammat,että mitä rokotuksia,jne vaatii mennä koiran kanssa Venäjälle esim.näyttelyyn,jne??
Olen koittanut sitä selvittää evirasta->tullista->käskivät ottaa yhteyttä venäjän lähetystöön->käskivät ottamaan yhteyttä RKF-> ilmoittivat,että eivät tiedä mitä vaaditaan ja käskivät ottaa yhteyttä kennelliittoon,josta käskettiin ottamaan yhteyttä rkf,joten kukaan ei tiedä miten se loppujen lopuksi on ja kukaan ei myöskään osaa ohjata oikeaan osoitteeseen.
Siispä turvaudun teihin,jotka olette joskus käyneet Venäjällä näyttelyissä..mitä vaaditaan rajalla,jotta saa koiran sinne maahan ja pääsee poiskin?? Itse,kun tuo Venäjän kieli ei ole todellakaan hallinnassa mitenkään päin ja venäjän tullin sivut on tietenkin venäjäksi..yllätys yllätys :)

7

3983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • don't test this
      • alkup.

        tuo suostu ottamaan vastaan jostain syystä tuota tekstiä..kokeilin eilen ja tänäänkin...eikä onnistu. :(


    • töissä ulkomailla

      Koiralla pitää olla normaalit rokotukset rabies, jos olet kauemmin kuin 24 tuntia, myös heisimatorokotus.
      Myös siru ja passi. Nämä vaaditaan. Minulla on koira aina mukana, teen töitä Venäjällä.
      Erilaisia juttuja venäjäntullin käyttäytymisestä kuulee sillointällöin, kaikkea ei kannata uskoa.
      Kuusi vuotta olen koirineni siellä kulkenut, eikä ole mitään hankaluuksia ollut tullissa, eikä muutenkaan.
      Suomen tullia kiinnostaa koira ja he tarkastelevat noita rokotuksia ja sirua suht usein, venäjän tulli ei juuri puutu koiran vientiin, eikä tuontiin.
      Eläimet ovat tullattavaa, mutta rajalla ei tarvitse mennä tullauspisteen kautta. Kun menet passintarkastukseen, niin samalla näytät tullivirkailijalle koiran passin ja senjälkeen rajavartijoille oman passisi.
      Siis suomen tullissa. Venäjän tullissa sitten, jos kysyvät koiran papereita,ei muuten.

      • matkaajaaaa

        Rokotukset alle vuoden vanhat, ainakin rabies ja sitten varmuuden vuoksi suomen viranomaisia varten ekinokokki eli heisimatohäätötodistus. On voimassa 30 päivää ja saa eläinlääkäriltä.
        Niin ja EU passi kannattaa olla jossa nuo kaikki em näkyvissä.


      • että näin.
        matkaajaaaa kirjoitti:

        Rokotukset alle vuoden vanhat, ainakin rabies ja sitten varmuuden vuoksi suomen viranomaisia varten ekinokokki eli heisimatohäätötodistus. On voimassa 30 päivää ja saa eläinlääkäriltä.
        Niin ja EU passi kannattaa olla jossa nuo kaikki em näkyvissä.

        Tuo EU-lemmikkieläinpassi ON pakollinen, etenkin, kun mennään EU:n ulkopuolelle, kuten Venäjälle.
        Rabiesrokotuksen väli on nykyään 2v., myös Venäjälle mentäessä. Jos kysymyksessä alle 1 vrk. kestävä näyttelyreissu, ei tuota heisimatohäätölääkitystä tarvitse antaa.


    • hempa

      kysy eläinlääkäriltä varmaa tietoa kysyin itsekkin ja paperit kunnossa eikun venäjälle

      • nyt2017

        Vastasit kysymykseen, joka on esitetty joulukuussa 2009, ei siis auta kysyjää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      129
      3917
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3371
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3315
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3257
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2885
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2697
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      68
      2421
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2357
    Aihe