Minkälainen koulutuspolku plastiikkakirurgille on? Eli pitääkö käydä ensilääkis ja sitten erikostua vai miten?
plastiikkakirurgiksi
sflihgaebe
44000
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensin on suoritettava lääketieteen lisensiaatin tutkinto ja sen jälkeen erikoistumaan.
ensin menee 6 vuotta lääketieteen lisensiaatiksi ja sitten toiset 6 vuotta erikoistumiseen - jos sen paikan vain saa. Kyseessä siis 12 vuoden opinnot, joista toki viimeiset 6 vuotta työn ohessa eli palkallisena.
Miksi suomessa on niin vähän ihmisiä erikoistunut plastiikkakirurgiaan? Eikö suomen markkinoilla ole menekkiä ja kaikki menevät viroon, vai mikä on?
Koulutuksen jälkeen voit sitten keskittyä bemarilla ajeluun ja yksityisvastaanoton hoitamiseen. Botox, silikonit, kasvojen kiristykset ja peniksen suurennukset tulevat varmasti tutuksi. Päiviä piristävät elokuvatähdet, julkkikset ja tietysti huikeat miljoonatulot. Iltaisin on varmaan mukava juoda shampanjaa ökytalossa elokuvatähti kainalossa.