Vanhusten hoito

Onko kokemuksia terveyskeskuksen vuode osaston sairaiden ja avuttomien vanhusten mielivaltaisesta pompottelusta muilla, kuulin omaiseni kohtelusta huonetoverilta ja en saanut vastausta keneltäkään, vain2 en minä osaa kertoa kun en ollut töissä silloin" vastauksia vaikka kyselin monelta henkilökunnasta. Onneksi omaiseni on jo haudan levossa. Minulla on kokemus ja jouduin itse pitkälle sairauslomalle sen takia, koska loppui voimat ja mielenterveys romahti.
5280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sama on minunkin kokemus.Pompottelua ja vielä kerran pompottelua. En osaa sanoa, lääkäri tietää ym. Kauheita kokemuksia. Osastonhoitaja ylimielinen. Yrittää olla lipevä mutta takana kiero.

Äänestä

Minulla on äitini hoidosta todella hyviä kokemuksia. Sen huomasin, että omaiset, jotka kävivät harvakseltaan katsomassa omaisiaan olivat joka krta järkyttyneitä, miten näiden kunto oli sitten viime käynnin (ehkä puoli tai yksi vuosi sitten) "romahtanut". Itse seurasin äitini kulkua kohti päätepysäkkiä. Kävin lähes joka päivä. Koskaan ei törmännyt asiattomaan hoitoon.

Äänestä

Omaiseni pitkäaikaispaikalla terveyskeskuksessa. Olen hyvin tyytyväinen.Kaikki on toiminut kerrassaan
oivallisesti.Ei mitään valittamista.
Katsokaa peiliin omaiset.

Äänestä
  • Käytävä ei ole hoitopaikka totesi lääninhallitus aikanaan kanteluuni,olin pari yötä siellä valvomassa niin aloin kuntoutua hyvin nopeasti kotihoitoon,joten otin vuoteeni ja käyn.Kova oli motivaatio kun oli laulukisat mutta selkä niksahti monttuun polkaistaessa.

    Mutta kuitenkin olin toista kuukautta päivittäin sanoisinko asumassa osastolla puolisoni saattohoidon aikana ja tein siellä mitä osasin jopa laulaen koko porukalle joka omaa oloa helpotti jopa pari päivää ennen puolisoni kuolemaa lauloin siellä yö kerran unhoa annoit väsyneenä kun helmaasi jäin sinä unten maille kannoit.
    Minusta henkilökunta oli kohtaani hyvin ystävällinen ja asiallinen olin läsnä silloin kun viimeiset sanat ja huokaus kohtasi,olin mukana viemässä sinne minne ihminen saatetaan ja kiitos omahoitajalle ja siitä ,että on hyvä asia ,että voi läheistä saattaa täällä Lieksassa aika rasittavaa oli toista kuukautta kulkea joensuussa päivittäin tuulessa ja tuiskussa yöllä kotiin joskun olin toisten nurkissa mutta sellainen ei ole inhimillistä silloin kun on suru syrämmes eikä se sieltä lähäre on laulu.
    Mutta elämä jatkuu niinkuin puhuttiin puolisoni kanssa, jatka elämääsi sinä älä jää yksin vaan mene ihmisten pariin.
    Olen saanut nyt uusia asioita kokea ja tuntea itseni onnelliseksi olla läheinen ja kuulla lasten riemua juuri nytkin.MK

    Äänestä

Kyllä Lieksassa on hyvä vanhustenhoito,terveyskeskuksen vuodepaikat aina täynnä,käytävälle joskus
pakko sijoittaa tilapäisesti.
Harvoin hoitajat kiitosta saa,mutta kärkkäästi arvostellaan.Kyllä meillä on moni asia paremmin kuin
suurissa kaupungeissa.
Hyvää Joulua kaikille hoitajille ja hoidettaville.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mermaid 88 kirjoitti:

Onko kokemuksia terveyskeskuksen vuode osaston sairaiden ja avuttomien vanhusten mielivaltaisesta pompottelusta muilla, kuulin omaiseni kohtelusta huonetoverilta ja en saanut vastausta keneltäkään, vain2 en minä osaa kertoa kun en ollut töissä silloin" vastauksia vaikka kyselin monelta henkilökunnasta. Onneksi omaiseni on jo haudan levossa. Minulla on kokemus ja jouduin itse pitkälle sairauslomalle sen takia, koska loppui voimat ja mielenterveys romahti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu