14-vuotias rikollinen hakattiin....?

Kyyryssä

http://www.iltalehti.fi/espoo/2009121810807926_eo.shtml

"Teinipoikaa kidutettiin Espoossa"

"26-vuotias sekä tämän seurassa ollut nainen soittivat paikalle neljä kaveriaan ja ottivat väkivalloin 14-vuotiaan autoon, jossa poikaa pahoinpideltiin."

Millään en hyväksy väkivaltaa ja etenkin naisiin tai lapsiin kohdistuva väkivalta saa vaatsan kääntymään nurin, mutta olisipa hyvä tietää mikä tämänkin taustalla oli. Mahdetaankohan sitä koskaan kertoa.

Onko poika joku pikkurikollinen ja ilkivallantekijä joka jatkuvasti aiheuttaa harmia samalla ollen lain kouran ulottumattomissa? Ja kun se ei ylety niin sitten otetaan laki omaan käteen - joka on aivan odotettavissa oleva tapahtuma jos ei puhe auta.

Jos näin on, on todella oltava huolissaa tämän yhteiskunnan tilasta. On todella vakavaa jos joku kokee jatkuvasti että ei saa oikeutta siksi että joku kloppi on mukamas liian nuori. Jos on tarpeeksi vanha tekemään jatkuvasti pahojaan niin sillloin on tarpeeksi vanha myös rangaistuksiin.

Oman käden oikeus tulee lisääntymään jos nykyinen rikollisten hyysäyslinja jatkuu.

En siis tiedä onko tuossa kyseessä tällainen tapaus, mutta tällainen kuitenkin heräsi ensimmäisen mieleen. Ja totta puhuen vituttaa se että kun itse joutuu jonkun pikku(omaisuus)rikoksen kohteeksi nin poliisi suhtautuu asiaan lähinnä tympeästi. Eihän se ole poliisin vika mutta tulee kyllä olo että ne pikkurikolliset pitäisi sitten saada hoidettua muilla tavoin.

10

2108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teukanpaari
      • hohhhoi

        Joo , www.kikkeli.com


    • yrtsä

      Tämän taustalla lienee ollut (kuten aina viimeaikoina) tuon hyvinkin tietyissä piireissä tunnetun piripää 26-vuotiaan sekoilu. Kundi on niin sekaisin viinasta ja bentsoista sekä kaikista muista mömmöistä että on jatkuvasti ainakin Niipperi - Kalajärvi-akselilla aiheuttanut milloin ampumistilanteita, milloin muunlaista väkivaltaa. Ja aina on uhreina olleet (yllätys yllätys) paljon tyyppiä itseään nuoremmat pojat.

      Se tuntuu vaan kummalliselta, ettei poliisi ole aiemmin puuttunut kundin tekemisiin, vaikka niistä on virkavallalle ilmoitettu. Vastaus on ollut suurin piirtein: tilannetta seurataan... Tältäkin silmittömältä ja täysin turhalta väkivallan teolta oltaisiin vältytty, jos kundi ois otettu talteen.

      Tuskin tästäkään tulee jätkälle mitään kunnon rangaistusta. Uhri saanee lopun ikäänsä pelätä, että kostetaan vasikointi. Toivottavasti vankilassa alan miehet näyttäisivät kundille, mistä kana pissii...hemmetin lapsen kiduttajalle.

      Ihmettelen vaan, kuinka toi tyyppi on saanut ne muut aikuiset mukaansa tohon toimintaan. Yläjuoksun kämppä, jossa 14-vuotiasta kidutettiin, kuulunee toiselle sekoboltsi piripäälle. Toivottavasti poliisit ratsaisivat sen, jotta kaikki varastetut kamat päätyisivät oikeille omistajilleen. Näitä paskaperseitä luusereita paapotaan meidän yhteiskunnassa ja normaalit, kiltit teinit saavat pelätä hengensä edestä...

    • cxzxzff

      14-vuotiaassa ei ollut mitään vikaa - kyllä koko juttu oli tuon huumehörhön -26 vee - aikaan saannosta

      • vaniljasuklaa

        Toi on ihan hirveetä mitä on tehty, mut mun mielestä se päätekijä ei kyl ihan huviksee tollasta tee, et ei se poika ehkä kuitenkaa ole mikää ihan puhdas pulmunen ollut? Kerta pääepäiltyä sanotaan lehdissä "ammattirikolliseksi".


    • qqqww

      mitä sä horiset, koko juttu oli sen 26 vuotiaan huumehörhön sairaita päähänpistoja..

      • .........

        Suoninarkkeja, jotka vetää kannabis HUUMENARKKIDEMONI suoneen! Äkkiä kauhea hirvijahti pystyyn ja narkomaanit linnaaan!!!!! Hahha!


      • jep.s.
        ......... kirjoitti:

        Suoninarkkeja, jotka vetää kannabis HUUMENARKKIDEMONI suoneen! Äkkiä kauhea hirvijahti pystyyn ja narkomaanit linnaaan!!!!! Hahha!

        kyllä niitä 14 vuotiaita rikollisiakin riittää ja niihin menee hermot koska poliisi ei voi tehdä oikein mitään kun ne ovat niin nuoria. Omiakin kokemuksia on, joten ei siitä ole mitään hyötyä että huudellaan kun käydään itseä nuorempiin kiinni. mitä vitun väliä sillä on jos se nuorempi sitä oikeasti kerjää? sitä kidutetaan joka varastaa, ei sillä iällä ole mitään väliä.

        puhutaan sitten vanhemmista kun niihin on syytäkin. ei tällä asialla ole mitään tekemistä nyrkkeilysarjojen kanssa, vaan sitä kuritetaan joka on syyllinen, olipa ikä sitten 14 tahi 30.


      • 15+16
        jep.s. kirjoitti:

        kyllä niitä 14 vuotiaita rikollisiakin riittää ja niihin menee hermot koska poliisi ei voi tehdä oikein mitään kun ne ovat niin nuoria. Omiakin kokemuksia on, joten ei siitä ole mitään hyötyä että huudellaan kun käydään itseä nuorempiin kiinni. mitä vitun väliä sillä on jos se nuorempi sitä oikeasti kerjää? sitä kidutetaan joka varastaa, ei sillä iällä ole mitään väliä.

        puhutaan sitten vanhemmista kun niihin on syytäkin. ei tällä asialla ole mitään tekemistä nyrkkeilysarjojen kanssa, vaan sitä kuritetaan joka on syyllinen, olipa ikä sitten 14 tahi 30.

        Se kämppä, jossa poikaa kidutettiin on osoitteessa Yläjuoksu 4 A1 ja käsittääkseni siinä asuu rastapäinen nuori mies muijansa kanssa, kämpässä pyörii todella epämääräistä porukkaa ja tyyppi ilmeisesti diilaa aineita, n. 50 metrin päässä on leikkipaikka, jossa käyn alle kolmevuotiaan lapseni kanssa päivittäin, asun viereisessä yhtiössä. Tämä rastapää oli oikeudessa selittänyt että pelkäsi päätekijän käyvän väkivaltaiseksi häntä ja muijaansa kohtaan, eikä uskaltanut pistää hanttin, kun tyyppi tuli yllättäen kylään. Oikeus katsoi sen toimineen pakon alla ja hylkäsi syytteet. Sais muuttaa muualle aineitaan diilaamaan, just parhaillaan mietin että vienkö tappouhkauksen postilaatikkoonsa vaiko enkö...


    • 14v Poika

      sama ylöjärvellä harrastin ilkivaltaa ja aikunen mies löi kasvoihin ja takaraivoon ku kii sai

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3320
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1522
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1496
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1104
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1066
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1006
    Aihe