Kristillinen kommunisti Peitsamo

http://www.sana.fi/etusivu/ajassa/kari_peitsamo_kristus_on_paani_/?session=87314168

"Hän luonnehtii itseään kristityksi ja kommunistiksi.

– Alkuseurakunta oli kommunistinen yhteisö, eikä meidän tule tinkiä jakamisen ihanteesta. Jeesus kaatoi rahanvaihtajien ja pörssimeklarien pöydät.

Peitsamo toivoo, että Jeesuksen sanoma voisi hillitä kuluttamisen hulluutta. Luonnon ja itsensä tuhoavaa ihmiskuntaa saattaa auttaa vain Jeesuksen opettama sisäinen uudistuminen ja parannuksenteko. "

Hyviä ja lämpimiä joulunpyhiä kommunisti Peitsamolle ja muillekin kommunistipalstalaisille!!
4154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

henkilökohtaisineen heikkouksineen on vain ihminen; oikeutettu mielipiteisiinsä vaikka hänenkin käyttäytymisensä saattaa olla kristillisten oppien vastaista (lue; freud, marx, engels & jung kotisivut) , että on unohdettu opit siitä ensimmäisen kiven heittämisestä. silti Peitsamo periaatteessa on oikeassa kuluttamisen hillitsemisestä; hän vain on unohtanut, että totalitarismi voi ainoastaan hetkeksi kahlita ihmisen tahdon. jos oikeasti halutaan hillitä kuluttamista niin se pitää tapahtua valistuksen eli so. ihmisen oman toiminnan kautta. ylhäältä johdettu kommunistinen järjestelmä ei voi sitä tehdä.

silti toivotan hyvää joulua ja erinomaista uuttavuotta Kari Peitsamolle ja muillekin!

Äänestä
  • Eletään okkultistien kulta-aikaa, pramilla on Jeesus ja Joulupukki. Mistäpä se Jeesus tiesi syntyä juuri jouluna ja mistä se Joulupukki tiesi tulemisensa vaikuttavan vahvimmin juuri vuoden pimeimpään aikaan?

    Uskoni Jeesukseen ja Joulupukkiin on mennyt mutta älkää nyt helvetissä tulko minulle väittämään ettei Helinä-Keijua ole.

    Äänestä

  • Lokkala kirjoitti:

    Eletään okkultistien kulta-aikaa, pramilla on Jeesus ja Joulupukki. Mistäpä se Jeesus tiesi syntyä juuri jouluna ja mistä se Joulupukki tiesi tulemisensa vaikuttavan vahvimmin juuri vuoden pimeimpään aikaan?

    Uskoni Jeesukseen ja Joulupukkiin on mennyt mutta älkää nyt helvetissä tulko minulle väittämään ettei Helinä-Keijua ole.

    eikä ne pelkästään semmoisia henkimaailma juttuja ole; reaalimaailmassakin on mörköjä - ei niitä kai keijuiksi voi kutsua - jotka saa rellestää mielin määrin kommunistisilla palstoilla heittäen kaikenmaailman älyttömyyksiä alkaen Kekkosesta ja päättyen peitsamoon. kaiken maailman jonninjoutavuuksia saa kertoa kun kukaan ei hanttiin pistä eikä esitä vastaväitteitä. kommunistien rääpäleet nielee kaiken nikottelematta.

    keskustelu on muuttunut typeräksi ja mitäänantamattomaksi ja sitten sitä luullaan, että se paranee kun ei enää keskustella. tällä keskustelupalstalla nyt mitään muuta merkitystä ole kuin ajanvietto mutta ei voi olla huomaamatta, että tämän palstan taso on suoraan verrannollinen kommunistien yleiseen tasoon tämän päivän suomessa; joskus he käyvät sääliksi; varmasti suurin osa osa hyviä ja vilpittömiä ihmisiä mutta äärimmäisen naiiveja ja todellisuudesta ja reaaliteeteista irrallaan olevia yksilöitä. he eivät voi pärjätä; heiltä puuttuu opastaja, joka näyttää kuinka puolustuksen kautta röyhkeinkin hyökkäys kääntyy hyökkääjää itseään vastaan.

    mörköjä on.

    Äänestä

Taas joku taivaskaupparatsu keksi minne vois tyrkyttää hallelujaterkkuja.Ette te kirjoita kun itsellenne ja muille samanlaisille,jotta voi kertoa muille,että minäkin kerroin syntisille hyvän sanoman.Ja sitte paheksutaan muita.Menkää ja hakekaa ne esille ja sitte ruokitte ja juotatte ja sen jälkeen vasta politiikkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bolsevikki kirjoitti:

http://www.sana.fi/etusivu/ajassa/kari_peitsamo_kristus_on_paani_/?session=87314168

"Hän luonnehtii itseään kristityksi ja kommunistiksi.

– Alkuseurakunta oli kommunistinen yhteisö, eikä meidän tule tinkiä jakamisen ihanteesta. Jeesus kaatoi rahanvaihtajien ja pörssimeklarien pöydät.

Peitsamo toivoo, että Jeesuksen sanoma voisi hillitä kuluttamisen hulluutta. Luonnon ja itsensä tuhoavaa ihmiskuntaa saattaa auttaa vain Jeesuksen opettama sisäinen uudistuminen ja parannuksenteko. "

Hyviä ja lämpimiä joulunpyhiä kommunisti Peitsamolle ja muillekin kommunistipalstalaisille!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu