Kysyn vaan.

nimpunenii

Siilinhän pitää antaa tottua ja tutustua ympäristöönsä ennen kuin sitä alkaa käsitellä ? Niin, siis voisiko se tottua minuun nopeammin jos laittaisin itseni hajuisen fleecepalan tai muuta, siilin asumukseen?

Anteeksi kun viesti oli noin sekava ja varmaan lapsellisenkin kuuloinen, mutta en oikein osaa selittää sitä =)
Vastailkaa kaikki jotka tajuavat tekstistä jotain!

2

801

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siiiiiili

      Tuo on kannatavaa ja hyvä idea. Siiliä kannattaa käsitellä alkuun lyhyitä (miellyttäviä) tuokioita ja antaa kädestä ruokaa jne. Ja ei kannata hajustaa itseään kovin.

      • siilin saava

        tähdenlennon sivuilla on tälllä ailla kirjoitettu:

        ”kesytysvinkki”: laita pala fleeceä paitasi alle useaksi tunniksi tai hanki fleecepeitto ja nuku sen alla muutama yö, jotta siihen tarttuu ominaishajuasi. Laita tämän jälkeen fleece-palanen (voit leikellä peiton paloiksi) siilin pesään, niin se tottuu ominaishajuusi (HUOM! Älä tee tätä ennen kuin siili on muuten tottunut ympäristöönsä tai outo tuoksu pesässä saattaa stressata sitä entistä enemmän)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2300
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      419
      1285
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      80
      1103
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      232
      1010
    5. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      696
    6. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      644
    7. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      33
      637
    8. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      34
      618
    9. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      607
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      43
      591
    Aihe