Kysyn vaan.

nimpunenii

Siilinhän pitää antaa tottua ja tutustua ympäristöönsä ennen kuin sitä alkaa käsitellä ? Niin, siis voisiko se tottua minuun nopeammin jos laittaisin itseni hajuisen fleecepalan tai muuta, siilin asumukseen?

Anteeksi kun viesti oli noin sekava ja varmaan lapsellisenkin kuuloinen, mutta en oikein osaa selittää sitä =)
Vastailkaa kaikki jotka tajuavat tekstistä jotain!

2

783

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siiiiiili

      Tuo on kannatavaa ja hyvä idea. Siiliä kannattaa käsitellä alkuun lyhyitä (miellyttäviä) tuokioita ja antaa kädestä ruokaa jne. Ja ei kannata hajustaa itseään kovin.

      • siilin saava

        tähdenlennon sivuilla on tälllä ailla kirjoitettu:

        ”kesytysvinkki”: laita pala fleeceä paitasi alle useaksi tunniksi tai hanki fleecepeitto ja nuku sen alla muutama yö, jotta siihen tarttuu ominaishajuasi. Laita tämän jälkeen fleece-palanen (voit leikellä peiton paloiksi) siilin pesään, niin se tottuu ominaishajuusi (HUOM! Älä tee tätä ennen kuin siili on muuten tottunut ympäristöönsä tai outo tuoksu pesässä saattaa stressata sitä entistä enemmän)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4402
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2859
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2612
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1585
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      192
      1030
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe