harjas gekkoa haluisin.

tipilintunen86

mitähän maksaa ja mikä olisi saatavuus tällä hetkellä? meillä on 250 litranen akvaario,ajattelin sen sinne pistää,mitenkähän sielä viihtyisi? luin että ei tarvitse uv valoa,mutta tarviiko jonkun lämmittely paikan? jos niin käykö hehkulamppu? voiko luonnosta ottaa jotain oksia,kiviä tmv kiipeilyyn ja koristeeksi? tietty ne pitää pestä ja kuivata:) haiseeko?;D mitähän ne kalkki jauheet ja vitamiinit maksaisi noin suunnilleen? ja voiko liskolle antaa ihan jotain keittiö kärpäsiäkin?sitten vielä mietityttää että miten yöt,sammutetaanko kaikki valot vai pitääkö olla yö valo? hirveästi kysymyksiä mutta toivottavasti saan vastauksen edes johonkin:) kiitos jo etukäteen:)

5

801

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agama-96
      • tipilintunen86

        jo katsoin mutta ei löytynyt vastauksia noihin minun kysymyksiin:) mutta kiitos vain:)


      • harjaskeggo
        tipilintunen86 kirjoitti:

        jo katsoin mutta ei löytynyt vastauksia noihin minun kysymyksiin:) mutta kiitos vain:)

        Saan keskiviikkona harjasgekon. On myyjiä. Maksaa noin 100e (lisko). Terran tuli olla vähintään 70x60,(40)x40 (korkeusxleveysxpituus) Joten tonne sitä ei voi laittaa. Mutta ota vaikka leopardigekko tonne, toki voit rempata akvaariota, jolloin voisit tehdä siitä korkean:)


    • tiger99

      Hei

      Ei voi syöttää kärpäsiä. Tai eivät syö. Sirkkoja mieluiten elävinä pääravinnoksi ja jonkun verran ei kiniiniä sisältäviä matoja aikuiselle harvoin. Katso googlesta harjasgekko niin saat hyvät ruokintaohjeet.

      Akvaario on aivan väärän muotoinen. Terra kannattaa olla pystyterra jossa sivuovet aukeavat. Sillit tykkää roikuskella ja kiipeillä korkealla joten jos avaan akvaarion kannen on silli tauotta karkuteillä.

      EI tarvi UV valoa mutta mulla ne on terrassa orkideojen kanssa ja selkeästi nukkuvat päivät lamppujen lähellä tai alla. Eli lämmöstä tykkäävät. Yöllä jytistää menevät kauhiaa vauhtia ympäriinsä terraa joten mieluiten 1m korkea terra esim 60x60 pohjalla. Niin on edes vähän tilaa juoksennella.

      Mullakin on 2 ihanan väristä gekkoa myynnissä. Jauheet maksaa paljon mutta toisaalta ei sitä jauhetta kulu kauheasti.

      Itse syötän vain elävää sirkkaa 3 kertaa viikossa ja 1 kertaa hedelmäpilttiä. Gekot myynnissä herppi.net palstalla ja siellä on muitakin myyjiä kuin minä. tiger

      • ciliatus

        Harjasgekoille ei saa laittaa lämmitystä! Jo 27C jatkuva lämpö on silleille vaarallista. UV- lampun tai tavallisen loisteputkivalaisimen kannattaa terraarioon laittaa valaisemaan kasveja ja erottamaan yön ja päivän toisistaan.

        harjasgekoista hyvää tietoa: http://roguestar.urli.net/
        mene hoito-ohjeita -> Rhacodactylus- gekot ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      74
      832
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe