Vaihtelevaa kurkkukipua ja peitteitä risoissa oli ensin 2pv jonka jälkeen antibioottikuuri, ja oireet helpottivat ja katosivat 1-2 päivässä mutta uusuituivat 2-3pv kuurin loppumisen jälkeen. Kuurin aikana tuli juotua alkoholia, muutama pilleri 1-2h myöhässä syötyä ja vika pilleri jäi ottamatta, ehkä tällä oli vaikutusta. Toinen antibioottikuuri auttoi vasta sen loppumisen jälkeen. Nyt ok, paitsi limaa kurkussa, joka ei juurikaan kipeä ole. Ei muutoksia imusolmukkeissa. Kuumetta oli välillä 38. Päänssärkyä.
Kysymys kuuluukin että voidaanko HIV oireiden aiheuttajana sulkea pois kun antibiootit tehosivat oireisiin eli kyseessä ei voisi olla virus vaan bakteeri?
Suojaamatonta, tosin vain suuseksiä oli 1 vko oireiden alkamista ennen. Ei muuta riskikäytöstä ellei sitten sormien kautta emätineritteestä olisi infektio tapahtunut omille limakalvoille.
Kysymys kuuluukin että voidaanko HIV oireiden aiheuttajana sulkea pois kun antibiootit tehosivat oireisiin eli kyseessä ei voisi olla virus vaan bakteeri?
Suojaamatonta, tosin vain suuseksiä oli 1 vko oireiden alkamista ennen. Ei muuta riskikäytöstä ellei sitten sormien kautta emätineritteestä olisi infektio tapahtunut omille limakalvoille.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tehdä HIV-testiä ja näyttää negaa. Ja onhan noita liuta muitakin oraaliseksissä tarttuvia tauteja...
Kukaan ei voi diagnosoida täällä netissä, ainoastaan viljelyllä sitten tiedetään, mikä se on. Tottakai se voi olla myös sukupuolitauti, ja aivan yhtä hyvin angiina. Tauteja kun tauteja, kaikki ne leviää ja kaikki ne tarttuu, ei tämä maailma sillä ihmettelyllä miksikään muutu etkä sä täällä palstalla kirjottelemalla siitä selvää saa.
Mutta sen voin sanoa, että eihän tuollainen antibiottikuuri tehoakaan, sähän itse pilasit sen. Ensinnäkin, alkoholi huonontaa sen imeytymistä, ja syö elimistöltä virtaa hyödyntää sitä lääkettä. Jos sä saat viikon kuuri ja sätät pillerit ottamatta ajallaan ja ottamatta osan, niin miksi vaivatua? Ei se kurkku nyt kovin kipeä tainnut vielä olla, kun viinan juonti kiinnosti enemmän kun itsensä terveeksi hoitaminen... Okei, no, nyt sulla oli toinen kuuri, ja joo, ehkä se tehosi, ehkä se ei. Todennäköisesti se siis tepsi, mutta se pitää tarkistuttaa. Lisäksi kun sä joudut tuollalailla syömään antibiotteja turhaan, se auttaa myös sienen kasvuun, voit siis saadan suuhun sienitulehduksen kurkkutulehduksen tilalle jne. että mene vaan vielä sinne lääkäriin jälkitarkastukseen. Ja pyydä se hiv testi.
Hiv tarttuu suuseksissä sekä emätin eritteistä ja naisille spermasta, myös siitä nesteestä, mitä valuu välissä, ennen siemensyöksyä.
Hiv on siis pois suljettu riski, kun menet testeihin muutama viikko jälkeen, sitten kolmen kuukauden päästä ja ja vielä tarkistat tilanteen vuoden päästä. Hiv voi olla näkymättä testeissä sen aikaa nääs.
Olitko tässä suuseksissä tekemisissä afrikkalaistaustaisen henkilön kanssa?Jos niin tuliko spermaa suuhun,silmille tai muille aroille ja herkille alueille.Jos niin kannattaa käydä uusissa testeissä ja kertoa miten ja millaisissa olosuhteissa epäilet tartunnan saaneesi.Nykyisin nimittäin on näillä afrikan puolesta tulevilla(heille täysin oireeton)kavereilla joku microskooppisen pieni alkueläin elimistössään joka vallan hurjistuu päästessään eurooppalaiseen kehoon.Se aiheuttaa juuri kuvailemisiasi oireita.Kuule mene lääkäriin ja kerro mitä on tapahtunut juttu ei siltä leviä,mutta älä tartuta sitä muihin jooko.