Kun ei työpaikkaa löydy mutta töitä huvittaisi tehdä, mahtaakohan mikään yritys ottaa 35v tietotekniikan DI:tä harjoittelijaksi? Palkkakaan ei ole tärkeä, kunhan pääsisi tekemään ja oppimaan lisää. Kotona ollessa tunte itsensä päivä päivältä huonommaksi, kohtahan tässä ei kykene enää mihinkään hommaan.
Harjoittelijaksi 'aikuisena'?
7
708
Vastaukset
- Osma74
Jos orjatyöhön haluat, pääset ainakin työmarkkinatuella työharjoitteluun. Kysy työvoimatoimistosta.
- Montaasi
Ja pienenä vinkkinä antaisin itse että: Kannattaa varmistaa ennen harjoittelusopimuksen teksemistä, että saisi vielä vaikkapa harjoittelun jälken työpaikankin yrityksestä. On tosi paljon yrityksiä missä vaan käytetään harjoittelijoita ja palkkatuella työllistettyjen aika hyväksi vaan sitten kun tuet lakkaavat niin pystyväkin työntekijä potkitaan pihalle. Ei kai nyt toisiaan kannata tuottoisille yrittäjille ilmaista työtä tehdä..
Jos haluat todella tehdä työtä ilman työtä pelkästä tekemisen innosta niin ajatteleppa sellaista työtä mistä saa rahallisen korvauksen sijasta hyvän mielen. Esim kaikki avustusjärjestöt jne. - ergfsgh
Älä nyt hyvä ihminen mene vaan tekemään ilmaista työtä. Aina kun joku suostuu orjatyöhön niin se pönkittää työnantajien omaksumaa käytäntöä. Ennemmin vaikka sairaslomalla kuin tuottavassa työssä ilmaiseksi.
Tee vaikka vapaaehtoistyötä hyväntekeväisyyteen mutta älä ilmaiseksi tuottavaa työtä.- ...se onkin
"...kuin tuottavassa työssä ilmaiseksi."
Homman nimi on nimenomaan se, ettei työtön ole virallisesti tuottava. Siksi häntä väännettään koko ajan kuntoutettavavaksi, alentuneesti työkykyiseksi ja nykyään jopa pitkäaikaistyöttömään ja työkyvyttömään vedetään yhtäläisyysmerkki. Vaikka ongelmana ei ol mikään muu kuin palkallisen työn puute.
Eihän sitä silloin tarvitse maksaa palkkaa, kun työtön ei tee tuottavaa työtä. - Poopiipaapuuu
...se onkin kirjoitti:
"...kuin tuottavassa työssä ilmaiseksi."
Homman nimi on nimenomaan se, ettei työtön ole virallisesti tuottava. Siksi häntä väännettään koko ajan kuntoutettavavaksi, alentuneesti työkykyiseksi ja nykyään jopa pitkäaikaistyöttömään ja työkyvyttömään vedetään yhtäläisyysmerkki. Vaikka ongelmana ei ol mikään muu kuin palkallisen työn puute.
Eihän sitä silloin tarvitse maksaa palkkaa, kun työtön ei tee tuottavaa työtä.Mieluummin sitä tekisi ns. oman alan hommia, vaikka ilmaiseksi, kun jotain outoa minimaalisesta korvauksesta.
- Ole oma herrasi !
Poopiipaapuuu kirjoitti:
Mieluummin sitä tekisi ns. oman alan hommia, vaikka ilmaiseksi, kun jotain outoa minimaalisesta korvauksesta.
Nyt on sinun vuorosi onnistua !
- fgdsfgdf
Ole oma herrasi ! kirjoitti:
Nyt on sinun vuorosi onnistua !
Työllisyyskursseilla on nykyin kaikissa työharjoittelu, ehkä sitä kautta kannattaisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3644301Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463745KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti912634Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181828- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095