Asus F7L/Kaatuilu

dilemma76

Moi!

Ongelmana vistan kaatuilu. Käyttöjärjestelmä kaatuu itselläni vain tietyissä tilanteissa, kun haluan käynnistää pelin (cs 1.6), käynnistää ääninauhurin apuohjelmista tai kun haluan käynnistää webcameran mesessä tai muokata sen asetuksia.
Nämä ovat tilanteet, jossa kone kertakaikkiaan pysähtyy eli kuva jää seisomaan ruutuun, hiiren osoitin ei liiku, näppäimistö ei toimi. Ainoana keinona virtanäppäin. Käynnistän tietokoneen uudelleen, jolloin se käynnistyy normaalisti, mutta ongelma ilmaantuu aina uudelleen jos kokeilen näitä aiemmin mainittuja tilanteita.

Kannettavassa on siis webcamera ja mikki. Muistia alunperin 2Gt. Käytettyäni konetta n. puoli vuotta vaihdoin siihen 1Gt kamman tilalle 2Gt kamman, Kingston merkiltään. Tämä kaatuilu alkoi sittemin, kauan muistien vaihtamisen jälkeen, ja vaihdoinkin takaisin tuon alkuperäisen 1Gt kamman toisen rinnalla, mutta ei auttanut ongelmaan.

Ajurit pitäisi olla kunnossa, olen ne pariin kertaan asentanut uudelleen kannettavan mukana tulleelta levyltä. Aluksi mietin, että vika olisi muistissa, mutta en ole niinkään varma. Sinänsä jännä, tietokone kaatuu juuri tuon nimenomaista peliä käynnistettäessä, eikä esimerkiksi silloin kun käynnistän Sims 3:sta, joka ymmärtääkseni vaati paljon enemmän tietokoneelta kuin CS.

Suoraan sanoen alkaa mitta olla täynnä vistaa. Toimii jotenkuten perus nettikäytössä, mutta ei siitä näköjään muuhun ole. En ole uskaltanut ostaa Windows 7:ää, koska pelkään että sama kaatuilu jatkuu edelleen. Apua tarvitsisin kipeästi. Iso kiitos kaikille, jotka viitsivät vaivautua vastaamaan!

2

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensiksi, varmista että Windows on päivitetty, pitäisi olla service pack 2 siinä. Toisekseen, aja memtest, että ei ole muisteissa vikaa. Kolmanneksi, päivitä ajurit. Ei siis mitään vanhoja vaan uudet.

      • dilemma76

        Päivitykset ovat kunnossa.
        Kokeilen memtestiä ja päivittää nuo ajurit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4185
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      97
      2327
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      1009
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      880
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      871
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      864
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. 36
      796
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      782
    Aihe