Vuosia sitten tuli rakennettua yksi hirsihuvila ja nyt on uuden hirsimökin n. 60-80 m2 rakentaminen suunnitelmissa. Viimeksi ostin pelkästään hirsirungon talotoimittajalta ja muut tavarat hankin itse. Mikä on rakentajien kokemus nykyisillä rakennustarvikkeiden hinnoilla, kannattaako rungon ja ehkä kantavien kattorakenteiden lisäksi hankkia mitään extraa talotoimittajalta, vai säästyykö kuinka paljon rahaa jos hankkii itse? Talo tulee ympärivuotiseen mökki/huvila käyttöön.
Hirsitalon/mökin toimitussisältö: mitä kannattaa ottaa mukaan?
M.Rauhala
3619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Käyttää päivän ostoslistan suunnitteluun ja ottaa puhelimen käteen, niin tuhansia eeroja säästyy. Tonnit riippuu talon koosta. Ei kukaan talotehdas pyhällä hengellä elä, joten jokainen aina sen katteen niihin tarvikkeisiin leipoo.
Hyvä esimerkki on täydellisten talotoimitusten esim. keittiökaapistot ja koneet, kyllä tulee muuten keittiölle hintaa, kun tilaat sen talotehtaalta.
Muutaman talon rakentaneena neuvoisin, että osta runko ja ehkä kattovärkit talotehtaalta ja sitten tarvitset muutaman kontaktin lopuille roippeille:
- Katteentoimittaja, esim. peltifirma, ei rautakaupasta
- rautakauppatavaroiden toimittaja kannattaa oikeasti kilpailutta, esim. taloon.comilla on aika edulliset hinnat tinkimättä
- lisäpuutavara (paneelit, koolingit, vasat, laudat, listat, jne.) suoraan joltain pienemmältä sahalta
- ovet/ikkunat, niissä säästyy rahaa jos ottaa yhteyttä pienempiin valmistajiin
- kalusterungot joltain tukkurilta joka myy suoraan, ovet saattaa saada samasta paikkaa
- Keltainen pörssi kannattaa lukea, jos haluaa halvalla melkein mitä vain
Kun hyvin puhuu ja näkee sen päivän vaivaa, niin rahaa säästyy.
Rahaa säästyy, jos aika ei maksa (juuri) mitään, on ammattitaitoa hankkia sitä tavaraa ja pystyy hoitamaan logistiikan (= kuljetus varastointi) edullisesti. Varsinkin kuljetukset sieltä sun täältä pienemmissä erissä voivat tehdä melkoisen kuluerän. Käytännössä ei välttämättä tule yhtään sen halvemmaksi. Ennemmin mitä voittaa on yksilöllisempiä, ehkä laadukkaampia, ratkaisuja.
Siitä lähtee. Ylihinnoiteltua muuta tavaraa en ottaisi talotehtaalta. Kattotarpeet usein tulee peräkärryllä, kuten muukin tavara. Kyllä parissa päivässä on tavara kilpailutettu ja noudettu, jos laskee omalle ajalle vaikka 30€/h x 16h, niin summa 480€. Tuolla säästöllä kannattaa itse hankkia tavara. Meillä nousi tähän tapaan Laavuvaaran 37m2 saunatupa tosi sopuisasti. Toimitukseen tuli tehtaalta hirsikehä, kattovasat ja ruoteet kattoon. Homma sopi meille, ottasin toistekin sieltä.