Laitetaan tännekkin.
En löytänyt netistä mitään artikkelia mikä kertoisi tämmöisen syyn ja hoidon.
Tallissa on 5v lämminverinen tamma. Ei ole koskaan ajettu kilpaa. Tarhataan laumassa. Iso karsina ja monen tunnin tarhailu päivässä.
Tamma alkanut tekemään tarhassa, että laittaa luimuun korvat-pään alas-hampaita näyttää lantakasalle (vähän niinku hyökkisi päälle) ja joskus pelkälle maalle jossa ei ole mitään-potkii taka jaloilla taakse ja vaihtaa paikkaa ja taas sama homma. Sitä jatkuu jonku aikaa ja sitten se rauhoittuupi. Se lähtee käveleen muusta porukasta pois ja alkaa harrastamaan tätä hänen hommaansa.
Mistä tämmöinen voi johtua? Voisiko jotain häiriökäytöstä olla? Vatta kipeä? Onko mitään apukonstia vai onko se vaan hänen juttunsa?
Olisin kiitollinen jos joku osaisi kertoa tästä.
ilman potkiminen...?
6
2283
Vastaukset
- OmituisetOtukset
Lihaskramppeja, jumeja tai vastaavia onko hevosella? Pullistumia, kipeitä paikkoja? Tutkippas painellen yms. hevonen ympäriinsä onko ruumiillisesti havaittavissa mitään. Mulle tuli heti ensimmäisenä mieleen mahaongelmat onko hevosella ollut ähkyä syökö antaumuksella vai jättääkö mielummin syömättä. Juoko vettä? virtsaa ja paskoo normaalisti vähintään 1-3 krt päivässä..? Virtsaako tai ulostaako normaalia useammin. Onko uloste norm väristä tai hajuista? Onko vastaavaa käytöstä lenkillä vai ainoastaan kun se on pihalla... tallissa tapahtuuko vastaavaa?
Kieltämättä ensimmäisenä on mielessä että yrittää venyttää tai saada verenkiertämään kropassaan. Häiriökäyttäytyminenkin toki mahdollista, ihan samalla tavalla kuin ihmisillä, koirilla kuin kissoillakin :D Potkiminen voi johtua normaalista lihas jäykkyydestä, kramppailusta tms. Mutta yleensä ei hevonen käyttäydy muuten agressiivisesti. Ilmaakin voi olla vatsassa joka aiheuttaa kipua, piereskeleekö tamma paljonkin? Potkiminen auttaa hetkellisesti mahavaivoihin, sillä tavoin hevonen saa ilman ja /tai ruuan kulkemaan suolistossaan. Ruoka ja ilma kulkevat myös paremmin jos hevonen saa liikuntaa. Monet hevoset alkavat voimaan pahoin kun liikuntaa vähennetään saati lopetetaan kokonaan, niiden keho tarvitsee liikuntaa toimiakseen. Ruoka-aine allergia voi aiheuttaa kaasujen tai jopa tulehduksen muodostumista vatsassa tai suolistossa. On hyvin tärkeää yrittää löytää itse tai jonkun muun avustuksella onko hevonen kuinka kipeä ulkoa päin, sisällehän me emme pääse kurkistamaan vaikka kuinka joskus tekisi mieli :D Ilmeneekö minkäänlaisia ähkyn oireita? Jännä että käytös kohdistuu lantakasalle vai irvistääkö se ulostettuaan? Tai sitten sillä on vain Kakka fobia :D suosittelisin kuitenkin kääntymään ell puoleen.. Sitä ei koskaan voi arvailemalla tietää mikä sillä loppuunsa on. Mutta itse kokeilisin ruuan sekaan lurauttaa rypsiöljyä puoli desiä.. Pistää kyllä kakan kulkemaan mutta näin ainakin saa selville ettei missään ole tukosta yms. ei kuitenkaan kannata antaa kuin korkeintaan 2 päivänä öljyä :) toivottavasti minusta oli apua - ....
emt....
- januuuuuuu
Se saattaa potkia ilosta. Meijän toinen polle tekee välillä samoin, ku on liikaa energiaa :)
Tosin jos ruoansulatus- ongelmia niin voit antaa myös vähän pellavansiemeniä.
Itselle tuli ekana mieleen mahahaava.. Onko elinolosuhteet/ruokinta/heppakamut/tarhausajat/treeni tmv muuttunut viimeaikoina? Mitä syö, kuinka paljon, millaisessa käytössä?
Kokeilepa ensiksi painella mahaa ja katso reaktiot. Painele koko hevonen läpi.- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Mulle tuli kans ekana mieleen joku mahalaukun tai ruuansulatuskanavan ongelma. Omalla hepallani on herkkä maha, ja joskus kun on maha kipeä niin potkaisee "hillitysti" taaksepäin.
- ihmisen armoilla
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx kirjoitti:
Mulle tuli kans ekana mieleen joku mahalaukun tai ruuansulatuskanavan ongelma. Omalla hepallani on herkkä maha, ja joskus kun on maha kipeä niin potkaisee "hillitysti" taaksepäin.
että hevosen mahan hyvään toimintaan auttaa se että ruokinta aika on todella säännöllistä, hevonenhan alkaa erittämään sylkeä ruoansulatuksen avuksi hetkeä ennen ruokinta-aikaa ja jos tämä aika menee/venyy ohi niin tämä syljeneritys menee ikäänkuin hutiksi ja se vaikuttaa hevosen ruoansulatukseen ja sitä kautta vaikuttaa mahan toimintaan.
Nämä on sellaisia asioita jotka pitäis olla päivänselviä heillä jotka ovat tekemisisää hevosten hoidon kanssa, hyvin harvoilla vuokratalleilla on säännöllinen ruokinta-aika, säännöllistä se on silloin kun ruokinta-aika heittää korkeintaan 15 min.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739