Kyllä minua ainakin jaksaa vain ihmetyttää, kun suurimmalla osasta ratsastuskouluista aloittelijoita ei päästetä ollenkaan maastoon, ehkä joskus taluttajan kanssa, mutta sitten islanninhevostallit taas mainostavat, että heidän hevosillaan voi aloittelijakin lähteä vaellukselle. Miksi näin? Ovathan issikatkin hevosia siinä missä arabit, ja riskithän ovat samat kuin muilla hevosilla, silti aloittelijatkin pääsevät maastoon issikoilla. Onko kyse vain valvonnan laiskuudesta kohdistuen issikkatalleihin?
Turvallisuus issikkatalleilla..
4
841
Vastaukset
- JiiiKaa
Olen lähdössä tossa keväällä vaellukselle, ja uskon syyn olevan se, että issikat ovat niin rauhallisia ja luotettavia, ja seuraavat laumaansa. Ja yleinsä vaellus-issikat ovat rauhallisia, kilttejä, eivätkä tee muuta kuin seuraavat laumaa, vaikka ratsastaja hyppisi satulassa käsillään.
Mutta, älä välttämättä minuuun usko, tämähän on vain minun mielikuvani. Sittenpähän nähdään kun vaelluksella on käyty. :)
Kysele asiantuntevilta, en ole välttämätttä tarpeeksi asiantunteva.
T. Jii
Ps. Eikös arabit ole herkkiä ja aikas kuumia hevosia välistä?? - sopivat...
hiukan enemmän aloittelioille, koska, no, ne on melko ponikokosia, ja ne ei oo ainakaan mitään riuhopäitä. Ja suurinosa niistä on erityisen kilttejä, ja tottelevat hyvin, eivätkä ''naura'' ratsastajalleen. Niitä on helppo käsitellä ja maastossa ne ovat tosi luotettavia. Käyn itsekkin issikkatallilla(no, se onkin nyt konkurssisa), en kyllä ole montaa kertaa maastoon päässyt, (en ole halunnutkaan), mutta olen huomannut, että esim. Suokkiksella tai vaikka Appaloosalla... on vaikeampaa mennä maastossa, kuin issikalla. Pienen koonsa ansioista issikoilla on siis helpompi mennä maastossa. Ja siis on siinä muitakin syitä.
- Issikkafani00
Issikat ovat vain yksinkertaisesti niin luotettavia, ja ne seuraa ensimmäistä/johtajaa. Minä käyn issikkatallilla, siellä ratsastetaan melkein aina maastossa. En minä issikalla kentällä ole ratsastanutkaan! Ne on luotettavia ja kilttejä. Ajatelkaapas nyt. Ne elävät siellä islannissa villeinä, seuraavat johtajaa maastossa. Ne on varmoja ja seuraa kiltisti. Niin kuin sanoittekin jo, ne ei tee mitään, kävelee vain vaikka ratsastaja miten pomppisi. :) Tämä on minun mielipiteeni!
- Hippuli
Issikat ovat (siinä kuten muutkin hevoset) laumaeläimiä, ja ne ovat Islannissa tottuneet kulkemaan laumansa kanssa. Mutta aloittelijaa minä en siltikään päästäisi maastoon, jos ei siihen kykene. Tallilla jolla minäkin käyn, maastoon otetaan vain ratsastustaitoisia, vaikka maailman ihaninpia vaelluskamuja ovatkin ! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4382457Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek132292Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501445Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821129Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621046Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4131022Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41898- 153895
- 56859
- 79835