Kallein drinkki?

blis

Niin alkasin tässä miettiin ett mikä mahtaa olla kallein drinkki suomessa?

4

3698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähempi riittää

      Yleisessä kielenkäytössä ”drinkillä” tarkoitettaneen lasiin valmiiksi annosteltua/sekoitettua alkoholijuoma-annosta. Anniskelupaikan puitteet vaikuttavat hintaan: ylellisen hotellin tai ravintolan baarissa joutuu juomastaan maksamaan tuntuvasti enemmän kuin hakiessaan juomansa Alkosta ja tekaistessaan drinkkinsä itse.

      Alkon listoilta löytyy kohtalaisen kallis konjakki nimeltä Hennessy Paradis; sillä on hintaa 335 € / 0,7 l eli litrahinnaksi tulee noin 478,50 € ja yhden 40 cl:n moukun hinnaksi noin 19,15 €. Jos tuota konjakkia on tarjolla jossakin Kämpissä tai vastaavantasoisessa paikassa, saa kuvettaan kaivaa paljon syvemmällekin.

      Alkon erikoisvalikoimasta saattaa ajoittain löytyä paljon kalliimpaakin tavaraa.

      • Vähempi riittää

        >yhden 40 cl:n moukun hinnaksi noin 19,15 €

        Tarkoitin tietenkin 4 cl:n moukkua (0,04 litraa).

        Sorry!


      • jepjepjep...
        Vähempi riittää kirjoitti:

        >yhden 40 cl:n moukun hinnaksi noin 19,15 €

        Tarkoitin tietenkin 4 cl:n moukkua (0,04 litraa).

        Sorry!

        Niin ja onhan tuolla Hennessyn talolla "Richard Hennessy" nimikkokonu joka kristallipullosta lasiin kaadettuna maksaa esim. allekirjoittaneen duunipaikassa 4cl/185€.


      • Köyhä mutta viisas
        jepjepjep... kirjoitti:

        Niin ja onhan tuolla Hennessyn talolla "Richard Hennessy" nimikkokonu joka kristallipullosta lasiin kaadettuna maksaa esim. allekirjoittaneen duunipaikassa 4cl/185€.

        The Macallan 55 Year in Lalique hinta 8497,70e, tekee siis yli 12100€/litra.
        Tästä voi vääntää helposti 4cl paukun joka maksaa aika hunajaa. Jos lasketaan normaalien kertoimien mukaan hintaa tullee noin 1200-1300€ paukku. Maistuu kuulemma aika hyvälle, itse en ole päässyt edes haistamaan saati sitten maistamaan.

        Löytyy tai ainakin löytyi vielä viime vuonna Alkon Argadian vitriinistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      203
      11501
    2. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      93
      9911
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      62
      8528
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      133
      8200
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      71
      8060
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      6
      7468
    7. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5862
    8. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      5766
    9. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      22
      5720
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      59
      5323
    Aihe