Niin alkasin tässä miettiin ett mikä mahtaa olla kallein drinkki suomessa?
Kallein drinkki?
4
3702
Vastaukset
- Vähempi riittää
Yleisessä kielenkäytössä ”drinkillä” tarkoitettaneen lasiin valmiiksi annosteltua/sekoitettua alkoholijuoma-annosta. Anniskelupaikan puitteet vaikuttavat hintaan: ylellisen hotellin tai ravintolan baarissa joutuu juomastaan maksamaan tuntuvasti enemmän kuin hakiessaan juomansa Alkosta ja tekaistessaan drinkkinsä itse.
Alkon listoilta löytyy kohtalaisen kallis konjakki nimeltä Hennessy Paradis; sillä on hintaa 335 € / 0,7 l eli litrahinnaksi tulee noin 478,50 € ja yhden 40 cl:n moukun hinnaksi noin 19,15 €. Jos tuota konjakkia on tarjolla jossakin Kämpissä tai vastaavantasoisessa paikassa, saa kuvettaan kaivaa paljon syvemmällekin.
Alkon erikoisvalikoimasta saattaa ajoittain löytyä paljon kalliimpaakin tavaraa.- Vähempi riittää
>yhden 40 cl:n moukun hinnaksi noin 19,15 €
Tarkoitin tietenkin 4 cl:n moukkua (0,04 litraa).
Sorry! - jepjepjep...
Vähempi riittää kirjoitti:
>yhden 40 cl:n moukun hinnaksi noin 19,15 €
Tarkoitin tietenkin 4 cl:n moukkua (0,04 litraa).
Sorry!Niin ja onhan tuolla Hennessyn talolla "Richard Hennessy" nimikkokonu joka kristallipullosta lasiin kaadettuna maksaa esim. allekirjoittaneen duunipaikassa 4cl/185€.
- Köyhä mutta viisas
jepjepjep... kirjoitti:
Niin ja onhan tuolla Hennessyn talolla "Richard Hennessy" nimikkokonu joka kristallipullosta lasiin kaadettuna maksaa esim. allekirjoittaneen duunipaikassa 4cl/185€.
The Macallan 55 Year in Lalique hinta 8497,70e, tekee siis yli 12100€/litra.
Tästä voi vääntää helposti 4cl paukun joka maksaa aika hunajaa. Jos lasketaan normaalien kertoimien mukaan hintaa tullee noin 1200-1300€ paukku. Maistuu kuulemma aika hyvälle, itse en ole päässyt edes haistamaan saati sitten maistamaan.
Löytyy tai ainakin löytyi vielä viime vuonna Alkon Argadian vitriinistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1794187Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki273137Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma272825Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne592711PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist552650Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902595Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest122329Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k862045- 1471949
Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle2021857