Riisioluet

Riisioluttahaha

Tsingtaota on tullut juotua, mutta on niin pirun kallista. Onko jostain saatavilla halvempaa riisiolutta? Harmillisestihan Beerlaota ei Suomesta löydy.

1

3442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Brew

      jossa riisi on suuressa roolissa on Budweiser (USA).Ohramaltaat ja riisi sekä humala antavat tälle litkulle oman makunsa. Englantilaisen Cobra valmistukseen on myös käytetyy riisiä ja maku on selvästi parempi kuin edellisellä. Belgialaisessa Green's Discovery:issa on käytetty myös riisiä - tosin omasta mielestäni tämä on joka huonoin tästä kolmikosta- sopii kuulemma myös keliakiasta kärsiville.

      Puhtaita riisioluita en usko, että kotimaasta löytyy mistään muualta kuin Kiinalaisista tai muista etnisistä ravintoloista. Hollaintilaista Claro riisiolutta tuodaan ainakin maahan, eli kyllä sitä joku myykin, mutta ei vähittäismyyntinä.

      Itse tulen toimeen ilman riisioluita mutta ymmärrän niitä jotka haluavat nauttia oluesta ja keliakian takia eivät voi nauttia tuotteista joissa on rukiin, vehnän tai ohran sisältämää gluteenia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe