Kertokaas nyt onko Isosaari niin kamala paikka kun olen kuullut... tuonne siis määrättiin. Saari kun on kyseessä, niin iltavapailla ei pääse poistumaan kasarmialueelta, mikä kuulostaa siis harvinaisen perseestä olevalta jutulta. En ole kauhean sosiaalinen (ujo) niin ei TOSIAANKAAN huvittaisi viettää aikaa jossain sotilaskodissa täysin tuntemattomien ihmisten kanssa. Mitä ihmettä siellä voi siis iltaisin tehdä?? Lisäksi saapumiseräni on I/011, joten kiinnostaisi miten lämpimät ovat puolustusvoimien vaatteet, todennäköisesti kun tulen jäätymään tuollaisella jatkuvasti tuulisella saarella.
Isosaari??
2
1394
Vastaukset
- Sakmongkol
Itse olin alokasaikani (II/09) Isosaaressa, ja ihan mukava paikka oli noin kesällä. P-kauden jälkeen tuli siirto Upinniemeen niinkun monelle muullekin, ja näin vertailun vuoksi sanoisin että Saaressa oli yleisesti ottaen paljon parempi ruoka, Öbiksessä taas on monipuolisemmat vapaa-ajanviettomahdollisuudet. Iltavapaille ei tosiaan pääse Saaresta, mutta ei Upinniemestäkään jaksa kovin usein lähteä pariksi tunniksi Kirkkonummelle. Itselleni ei siis tämä olisi ongelma.
Ujouskaan ei ole ongelma. Itse olen melko ujo ja hyvin olen tullut toimeen. Paljon enemmän joudut kuitenkin viettämään aikaa niiden tuntemattomien kanssa tuvassa kuin sodessa. Kyllä siihen tottuu.
Ja firman vaatteet on kyllä varmasti tarpeeksi lämpimät.
Kannattaa tosiaan varautua siihen että Saaresta tulee siirto muualle P-kauden jälkeen, suurimmalle osalle tulee. Osa pääsee/joutuu sitten myöhemmin takasinkin. Mutta siirto ei välttämättä ole paha asia, mitä olen kuullut vanhoilta tupa/jaoskavereilta niin ainakin spolleilla on Saaressa huomattavasti enemmän/rankempia leirejä ym. aktiviteettia kuin Upinniemessä kenelläkään (tietääkseni). Hyvää ruokaa voi kyllä tulla ikävä.
Onnea vaan! - saapumiserä 1/71
Ei se ole niin kamala paikka kuin olet kuullut. Se on vielä kamalampi. No joo....leikki sikseen.
Mun inttiaikanani oli joka toinen vkl pidennetty vlv, mutta iltalomia ei ollut. Iltaisin siellä voi ainakin löhötä punkassa ja levätä. Intissä nimittäin tulee varmasti univelkaa, jonka kuittaamiseen kannattaa käyttää kaikki sopivat hetket. Telkkareita on, sotilaskoti on, ja kyllä siellä tutustuu ihmisiin. Hehän ovat samassa kusessa kuin sinäkin.
Mitä tulee intin vaatteisiin, niin ei niissä pääse paleltumaan. On siellä rättiä ja riepua joka lähtöön. Ja saaren sijainti ulkomerellä on otettu vaatetuksessa huomioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39574Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t217503- 50494
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492