Isosaari??

tuleva alokasssss

Kertokaas nyt onko Isosaari niin kamala paikka kun olen kuullut... tuonne siis määrättiin. Saari kun on kyseessä, niin iltavapailla ei pääse poistumaan kasarmialueelta, mikä kuulostaa siis harvinaisen perseestä olevalta jutulta. En ole kauhean sosiaalinen (ujo) niin ei TOSIAANKAAN huvittaisi viettää aikaa jossain sotilaskodissa täysin tuntemattomien ihmisten kanssa. Mitä ihmettä siellä voi siis iltaisin tehdä?? Lisäksi saapumiseräni on I/011, joten kiinnostaisi miten lämpimät ovat puolustusvoimien vaatteet, todennäköisesti kun tulen jäätymään tuollaisella jatkuvasti tuulisella saarella.

2

1352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sakmongkol

      Itse olin alokasaikani (II/09) Isosaaressa, ja ihan mukava paikka oli noin kesällä. P-kauden jälkeen tuli siirto Upinniemeen niinkun monelle muullekin, ja näin vertailun vuoksi sanoisin että Saaressa oli yleisesti ottaen paljon parempi ruoka, Öbiksessä taas on monipuolisemmat vapaa-ajanviettomahdollisuudet. Iltavapaille ei tosiaan pääse Saaresta, mutta ei Upinniemestäkään jaksa kovin usein lähteä pariksi tunniksi Kirkkonummelle. Itselleni ei siis tämä olisi ongelma.

      Ujouskaan ei ole ongelma. Itse olen melko ujo ja hyvin olen tullut toimeen. Paljon enemmän joudut kuitenkin viettämään aikaa niiden tuntemattomien kanssa tuvassa kuin sodessa. Kyllä siihen tottuu.

      Ja firman vaatteet on kyllä varmasti tarpeeksi lämpimät.

      Kannattaa tosiaan varautua siihen että Saaresta tulee siirto muualle P-kauden jälkeen, suurimmalle osalle tulee. Osa pääsee/joutuu sitten myöhemmin takasinkin. Mutta siirto ei välttämättä ole paha asia, mitä olen kuullut vanhoilta tupa/jaoskavereilta niin ainakin spolleilla on Saaressa huomattavasti enemmän/rankempia leirejä ym. aktiviteettia kuin Upinniemessä kenelläkään (tietääkseni). Hyvää ruokaa voi kyllä tulla ikävä.

      Onnea vaan!

    • saapumiserä 1/71

      Ei se ole niin kamala paikka kuin olet kuullut. Se on vielä kamalampi. No joo....leikki sikseen.

      Mun inttiaikanani oli joka toinen vkl pidennetty vlv, mutta iltalomia ei ollut. Iltaisin siellä voi ainakin löhötä punkassa ja levätä. Intissä nimittäin tulee varmasti univelkaa, jonka kuittaamiseen kannattaa käyttää kaikki sopivat hetket. Telkkareita on, sotilaskoti on, ja kyllä siellä tutustuu ihmisiin. Hehän ovat samassa kusessa kuin sinäkin.

      Mitä tulee intin vaatteisiin, niin ei niissä pääse paleltumaan. On siellä rättiä ja riepua joka lähtöön. Ja saaren sijainti ulkomerellä on otettu vaatetuksessa huomioon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5744
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2559
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2477
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      7
      2066
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1323
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      58
      1055
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      815
    Aihe