Aloitin 6 päivää sitten isotretinoin ratiopharm kuurin. Iho on alkanut kuivamaan jonkun verran, mutta ärsyttävämpänä oireena on se että iho punoittaa aika herkästi ja tuntuu ehkä hieman kuin palaneelta. Ainakin herkemmältä kuin ennen kuuria. Kasvoihini on tänään tullut muutama pienen pieni finni, mutta ne ovat todella kipeitä. Selvästi kipempiä kuin tuon kokoiset finnit ennen kuuria.
Onko nämä oireet normaaleja vai onko kyse jostain allergiasta? Onko tietoa että jos iho alkaa kunnolla punoittamaan niin pitääkö ottaa yhteys lääkäriin ? Pelkään, että lääke kenties polttaa ihoni tms. Tällaisista sivuvaikutuksista lääkäri ei maininnut.
Onko nämä oireet normaaleja vai onko kyse jostain allergiasta? Onko tietoa että jos iho alkaa kunnolla punoittamaan niin pitääkö ottaa yhteys lääkäriin ? Pelkään, että lääke kenties polttaa ihoni tms. Tällaisista sivuvaikutuksista lääkäri ei maininnut.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minulla on päiväannoksena 60mg lääkettä. Olen 21 vuotias mies.
Mulla myös iho punoittaa, kuumottaa ja hilseilee... Tuntuu joskus aika kivasti samalta kuin pään lämpötila olisi sen noin 55,784 astetta. Korvat hehkuu ja niin edelleen... Eli eiköhän tuo ihan normaalia ole.
Itse 15-v poika, annostus 40mg/vrk.
se pakkauksen ohje....
http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/5/10864085.shtml