wireinthebloodin lautapelikokemuksia jatkaen.
olisi kiva toteuttaa samaa ideaa, kerätään porukkaa kasaan meille-teille-tai kirjastoon (saahan sielä pelata kai?). kyllä varmaan paikka löytyy!
peli voi olla mikä vaan! tietty kukin pelaa sitten mitä tykkää, mut jos jostain pitää alkaa. pelatkoon kukin sitten vaikka yksin muistipeliä tai olkoon pelaamatta. kirjastoon voi ottaa vaikka termarin mukaan, eli tulkoon sit joku vaikka sinne juomaan kahvii tai mehuu.
mun puolesta ei tartte ees uskaltaa puhuu, tulee vaa kattoo et mitä tehää.
onko tämmönen mahdollista? jos mä en tässä onnistu, niin toivottavasti joku muu saa ideoita että porukkaa saadaan yhteenkoottua.
mä en omista kyl yhtään pelii, ainoostaan peli kortit. mut muistipelin luon vaikka pahvista! ja kyllä mä yhdenkin ihmisen takia ostaisin jonkun pelinki. ei se siitäkää oo kii. tuon vaikka kahvii ja keksiiki.
tää oli tämmönen pk-seutulaisen ilmotus. mut ei sitä koskaa tiiä missäpäin maailmaan ne pelit on.
jos sä oot yksin ja surullinen, niin voi olla että jonkun pitää tuoda se peli sulle. tai vaikka mehuu ja keksiä.
hyvät ihmiset jos asutte jossain kaukana ja teitä kiinnostaa sama, copypastetkaa vaikka tää teksti tai luokaa oma. ehkä niitä pelejä voi olla mis vaa.
(jos ei yhtään peliä synny, niin ainakin tää idea on nyt olemassa.)
[email protected]
olisi kiva toteuttaa samaa ideaa, kerätään porukkaa kasaan meille-teille-tai kirjastoon (saahan sielä pelata kai?). kyllä varmaan paikka löytyy!
peli voi olla mikä vaan! tietty kukin pelaa sitten mitä tykkää, mut jos jostain pitää alkaa. pelatkoon kukin sitten vaikka yksin muistipeliä tai olkoon pelaamatta. kirjastoon voi ottaa vaikka termarin mukaan, eli tulkoon sit joku vaikka sinne juomaan kahvii tai mehuu.
mun puolesta ei tartte ees uskaltaa puhuu, tulee vaa kattoo et mitä tehää.
onko tämmönen mahdollista? jos mä en tässä onnistu, niin toivottavasti joku muu saa ideoita että porukkaa saadaan yhteenkoottua.
mä en omista kyl yhtään pelii, ainoostaan peli kortit. mut muistipelin luon vaikka pahvista! ja kyllä mä yhdenkin ihmisen takia ostaisin jonkun pelinki. ei se siitäkää oo kii. tuon vaikka kahvii ja keksiiki.
tää oli tämmönen pk-seutulaisen ilmotus. mut ei sitä koskaa tiiä missäpäin maailmaan ne pelit on.
jos sä oot yksin ja surullinen, niin voi olla että jonkun pitää tuoda se peli sulle. tai vaikka mehuu ja keksiä.
hyvät ihmiset jos asutte jossain kaukana ja teitä kiinnostaa sama, copypastetkaa vaikka tää teksti tai luokaa oma. ehkä niitä pelejä voi olla mis vaa.
(jos ei yhtään peliä synny, niin ainakin tää idea on nyt olemassa.)
[email protected]
Vastaukset 16
Vanhimmat
Juuri bongasin tämän threadin. Hienoa, että ideani kiinnostaa jotakuta muutakin. Ja miksi en voisi tulla mukaan tähänkin jos vain muita ihmisiä saadaan kasaan, tai sitten jos ei, niin voihan sitä aina kaksisteenkin pelata :) yritän laittaa meiliä sinulle vielä tämän päivän aikana.
Kuulostaa hyvältä! Mä haluaisin myös pelaamaan, mutta tuskin löytyy aikaa hirveästi, meillä on 4 lasta joista 3 pienempää. Enkä asu pääkaupunkiseudullakaan niin. Pitäkää hauskaa!
Olinkin väärällä palstalla, mutta väliäkö sillä jos sattuu päästä pelaamaan vaikken ole yksinäinen? Luulin että olen masis-palstalla, heh.
Minuakin kiinnostaisi tuo pelaaminen, mutta valitettavasti asun (edelleenkin) täysin toisella puolella Suomenmaata joten omalta osalta se jää pelkäksi haaveeksi.
Minä ainakin toivottaisin myös Venlan tapaiset tyypit tervetulleeksi jos kärsit masiksesta ja vaikka et olisikaan varsinaisesti yksinäinen, kunhan vain tykkää peleistä. Ainakin aloituksesta itse käsitin että peli-illassa tai illoissa ei olisi tarkoitus pyrkiä porukalla yksinäisyyteen vaan pelata seurassa ja höpistä siinä samalla sitten kaikesta mitä mieleen juolahtaa, joten kai sinne on kaikki halukkaat tervetulleita jotka haluaa pitää hauskaa ymmärtäväisessä porukassa pelien lomassa. :D
Minulla olisi ollut muutama hieno vanhempi lautapeli jota olemme ainoastaan tyttöystävän kanssa pelanneet. Onhan se ihan hauskaa kahdestaan, mutta mieluummin pelejä pelaa vähintään kolmen ryhmässä että säännöt ei käy liian yksinkertaisiksi. Carcassonne ainakin on hauskaa kun on kolme tai enemmän.
Tämä viesti kuuluu myös siihen Wiren aloitukseen ja itseasiassa sieltä tänne ketjuun eksyin.
Jos joku ei löydä sitä niin tässä osoite
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8716802
sain sun meilin mut kadotin sen jonnekki.
alkaa vähän häiritsee ku on tosi vähän kiinnostuneita. höh. luulin että ideasta ois udeempikin kiinnostunut. mut ehkä tää vaatii aikaa..? joululomat jne.
voisko esim maili-mese osotteita kerätä yhteen? sit vaikka pistais peliä pystyyn ja inffottais muitaki sitten..
sit ei saa mölytä siel kirjastos..
Idea ihan hyvä, mut olis kiva tietää myös vähän minkätyyppistä sakkia tästä on yhtään kiinnostunut. Itse olen Espoosta kohta 20v mies. Lautapelien pelaaminen ehkä onnistuu, mut juttuseurasta ei oo takuuta, ellei satu samat asiat kiinnostamaan :D
Idea on ihana! Olen kahlannut nettiä ympäri etsien jotain mukavaa tapaa päästä ihan livenäkin kohtaamaan ihmisiä, ja nyt se löytyi.
Olen Helsingistä 20v. tyttö ja omistan jopa muutaman pelinkin. :P
Mietin vain, ettei kirjasto ehkä ole paras paikka pelailuun, mikäli on tarkoitus myös puhella samalla. Itäkeskuksen Stoa (siellä on kyllä myös kirjasto) voisi olla ihan kiva paikka, sillä siellä on sellainen aula, jossa on sohvia ja pöytiä. Uskon, että niitä voisi käyttää tähän tarkoitukseen. :) Itikseen on lisäksi tosi hyvät kulkuyhteydet julkisilla, joten myös autottomien olisi mahdollista tulla kauempaakin.
Nyt kiinnostuneita on jo pari. Onko joku tavoite, montako tahdotaan, jotta eka pelihetki järjestetään? Haluaako ketjun aloittaja ottaa asiakseen kerätä ihmisten yhteystiedot ja ilmoittaa tapaamisesta?
Lähetin aloittajalle s-postia, enkä ole saanut mitään vastausta vielä. Toivon mukaan aloittaja on vielä kuulolla.
Jos ei, täytyy jonkun muun alkaa järkätä tätä juttua. Kait sitä nyt joidenkin edes luulisi olevan kiinnostunut pelaamisesta...
Mitä pelejä sulta löytyy?Olis kiva tietää minkä tyyppisiä pelejä pelailtais jos saatais homma järjestettyä. Itseltänikin muutamat pelit löytyvät, tosin en ole kaikkia edes kerinnyt vielä testaamaan...
Mulla on Tiedolla tai tuurilla -peli, joka on paketin mukaan "triviapeli jossa tieto ei takaa voittoa". Lisäksi Skipbo-pelikortit (tiedän, ei ole lautapeli, mutta ehkä se silti kelpuutetaan?) ja bingo.
Mitä pelejä itselläsi on? :)
perusshakin, ja kimblen lisäksi löytyy Carcassonne, Menolippu, Munchkin Bites!, Oregon ja Arkham Horror
luulin jo vastanneeni tänne. siis kadotin sen s.postin, mutta ehin sen lukemaan.
siis alottaja on vaan tämmönen harmiton tapaus, joka esitti tuon ehotuksen kun oli lukenut WireInTheBloodFan:n lautapeleistä! (harmitti, koska vaikutti ettei kiinnostuneita yhtään löydykkään..)
WireInTheBloodFan: jos sä haluisit kerätä nimet ylös (vaikutat semmoselta joka jotain sais järjesteltyä!). voinhan itekin tietty. miten vaan. oma sähköpostini siis on tossa alotusotsikossa.. mesen saa sitä kautta kyseltyä, jos se on tarpeen.
täytyy kattoo että miten tonne itikseen pääsee.
heh. tuntuu että noita pelejä on ihan liikaa, eihän tässä ehi ees alkuun. no mutta, ihan hyvältä vaikuttaa tähän menessä.
jos tässä tammikuun aikana sais aloteltuu? ...
Juu, kyllähän mä voin ottaa nimiä ylös ja niin edelleen, mikäli porukka vaan on kiinnostunutta. Mun omat pelit ovat tietysti strategiapainotteisia, mutta omasta puolestani voidaan kyllä pelata ihan tavallisempiakin pelejä kuten Aliasta yms. Ehkäpä ihmiset uskaltaisivat tulla vielä paremmin mukaan, jos on sovittu pelattaviksi joitain tuttuja pelejä. Tai sitten, jos on seikkailumielisiä ihmisiä ja haluaa kokeilla jotain ei-niin-tuttua, niin eiköhän aina jotain sellaistakin kivaa peliä löydy myös. Eri asia on sitten miten hyvin osaan selittää sääntöjä ;)
Kattelin ensi vuoden aikatauluja ja itselleni näyttäis sopivan keskiviikkosta lauantaihin kaikki hyviksi pelipäiviksi, ellei nyt jotain ihmeellistä muutosta tule. (Esim. Vielä ei ole varmaa saadaanko tuon peliporukan kanssa, minkä kanss nyt oon jo kerran pelannut, jotain säännöllistä pelipäivää sovittua jollekkin arki-illalle). Mutta ihmiset voivat ehdotella niitä päiviä, jotka heille sopii. Se olisi varmaan järkevin tapa edetä. Ja sitten, jos joku tietää jonkun hyvän paikan Helsingissä, minne voisi mennä pelaamaan, niin niitäkin saa ehdotella vapaasti. Nanninu ainakin puhui tuosta itiksen Stoasta. Se voisi kelvata minulle ainakin.
No mutta nyt oisi varmaan tärkeintä, että kaikki, keitä idea kiinnostaa, lähettäisivät vähän jotain perustietoja ittestä eteenpäin (kuten, minkälaisia pelejä olisi halukas pelailemaan, onko itsellä jotain pelejä joita voisi kenties tuoda mukaan, toivomusta pelipaikasta, toivomusta ajankohdasta, ja niin päin pois) niin saadaan jotain selkeyttä juttuun ja saadaan vietyä sitä eteenpäin.
Jos ei muut ole kiinnostuneita ottamaan tietoja ylös, voinhan minä aina niitä ottaa ylös. Elikkä mulle ainakin voi lähettää s-postia asian tiimoilta. S-posti on tuo [email protected] - Muistathan mainita vielä s-postin yhteydessä, että haluat juuri tähän nimenomaiseen porukkaan - laita vaikka viestin aiheeksi tämän tredin otsikko, eli "IDEA! (vain ihmisille)". Silloin tiedän, että olet kiinnostunut nimenomaan tästä ideasta (minulla on myös tuo toinen lautapelikokeilu päällä, joten saatan erehtyä luokittelemaan sinut väärään porukkaan jos en saa mitään viittausta tähän viestiketjuun).
Toivon mukaan nyt vain ihmiset uskaltautuisivat tulla mukaan: se on oikeasti todella hauskaa ja helppoa - paljon helpompaa kuin jonkun ihan-kenen-vaan kanssa sovittu tapaaminen baariin vailla mitään sen kummempaa ideaa.
Katsotaan, jospa jotakuta kiinnostaisi. Mutta jos nyt joku neljäkin saataisi kokoon, niin minun mielestäni se olisi jo aika hyvä lukumäärä - voisi kokeilla pelejä jo sellaisella porukalla.
päivitetään tilannetta,
Eli nyt on 3 ihmistä (2 minun lisäkseni), jotka olisi valmiita pelailemaan säännöllisesti. Vielä jos vaikka 1 tai 2 saataisi, oisi se jo hyvä luku. Eli nyt oisi mahdollisuus kaikilla päästä irti siitä yksinäisyydestä, tulla mukaan tekemään yhdessä muiden kanssa jotain hauskaa, ja löytää niitä oikeita ystäviä.
Eli, jos on halukkaita, niin laittakaa minulle postia (tiedot tuossa ylemmässä postituksessani)
Onko muita halukkaita pelailemaan? Jos ei, niin ei kait sille sitten mitään voi. Nyt oisi tilaisuus päästä mukaan joukkoon puuhastelemaan.