Ruotsinkieliset Suomessa valittavat huonoa asemaansa

ja sitä, että enemmistö ei ymmärrä heitä ja heidän tarpeitaan. Jos minä olisin ruotsinkielinen Suomessa ja kaiken lisäksi tuntisin itseni ruotsalaiseksi niin tuskinpa minä kovinkaan kauan asuisin Suomessa vaan muuttaisin sinne jonne henkisesti kuuluisinkin koska siellä kaikki asiatkin ovat kohdallaan.
4136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tällaisia mulkkuja täällä palstalla on ja mistähän ne perkele on kaikki tänne siunaantuneet?

Äänestä
  • Vasta kun jokainen suomen koululainen hallitsee ruotsin kielen, me olemme ehkä tyytyväisiä. Meille kuuluu kaikki palvelut omalla kielellämme, ja sen toteuttaminen on suomenkielistenkin velvollisuus.
    Esi-isämme ovat kalastelleet näillä suomenruotsalaisilla vesillä jo tuhansia vuosia ennen fennoja.
    Förstår du nu.

    Äänestä

  • Ei ne oo tänne mistään siunattu, moomma ne itte tehey tänne!
    Täälä oomma sarat vuaret keskenämmä paneskelleet, tulos on sitten tämä!

    Äänestä

Suomessa yli 50 prosenttia yliopistoihin ja korkeakouluihin hakeneista suomenruotsalaisista saa opiskelupaikan (kielikiintiöiden ym. ruotsinmielisten syiden vuoksi), kun suomenkielisten kohdalla vastaava luku on n. 30. Muistutan vielä, että suomenkieliset saivat oppimistuloksia mittaavissa kansainvälisissä PISA-testeissä, joiden tuloksia ruotsinmielisten tahojen verirahat eivät jostain syystä onnistuneet likaamaan, suomenruotsalaisia paremmat tulokset. Ruotsissa suomenruotsalaisilla ei olisi ketään kyykytettäviä kuten Suomessa suomenkieliset, eivätkä he olisi Ruotsissa yläluokkaa. On täysin selvää, miksi he eivät Ruotsiin lähde.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tönkköruotsalainen kirjoitti:

ja sitä, että enemmistö ei ymmärrä heitä ja heidän tarpeitaan. Jos minä olisin ruotsinkielinen Suomessa ja kaiken lisäksi tuntisin itseni ruotsalaiseksi niin tuskinpa minä kovinkaan kauan asuisin Suomessa vaan muuttaisin sinne jonne henkisesti kuuluisinkin koska siellä kaikki asiatkin ovat kohdallaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu