Alle viikon kuluttua alkaa uusi vuosikymmen, jonka aikana pakkoruotsi ja suomenkielisiä sortavat rasistiset ruotsinmielisten eri- ja etuoikeudet poistetaan. Pakkoruotsi poistuu viimeistään silloin, kun valtaan astuu uusi aitosuomalainen sukupolvi, joka ei halua liata itseään ruotsinmielisten tahojen vuosisatojen ajan suomenkielisten selkänahoista revityillä verirahoilla, ja joka on saanut tietää totuuden hurreista internetistä, ainoasta Suomessa toimivasta joukkotiedotusvälineestä, jota ruotsinmieliset tahot eivät hallitse eivätkä ole korruptoineet.
Tämä on sota pakkoruotsia ja åpårtheidia vastaan, eikä pakkoruotsittajille ym. ruotsinmielisille maanpettureille ole syytä antaa vähääkään armoa - pakkoruotsin poistumisen jälkeenkään.
Suomalaisuus kuuluu vahvasti Suomeen, ja RKP:n, Folktingetin ym. ruotsinmielisten tahojen ajama ”vahva ruotsalaisuus” taasen Ruotsiin.
Pois pakkoruotsi!
Tämä on sota pakkoruotsia ja åpårtheidia vastaan, eikä pakkoruotsittajille ym. ruotsinmielisille maanpettureille ole syytä antaa vähääkään armoa - pakkoruotsin poistumisen jälkeenkään.
Suomalaisuus kuuluu vahvasti Suomeen, ja RKP:n, Folktingetin ym. ruotsinmielisten tahojen ajama ”vahva ruotsalaisuus” taasen Ruotsiin.
Pois pakkoruotsi!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kovaa tekstiä, mutta valitettavasti totta. Nykyinen keinotekoinen kaksikielisyys on minustakin syvästi suomalaisuutta ja suomalaisia loukkaava järjestelmä.
Oikeastaan kyseessä on Suomen viimeinen itsenäisyystaistelu, joka kuitenkin käydään väkivallattomasti.
Rauhanomaisuus ei kuitenkaan tarkoita, että taistelu olisi vähemmän vakava.
Suomenkielisten tehtävänä ei kustantaa pienen herrakansapopulaation keinotekoista ruotsalaisuutta ja kustantaa heidän pakkoruotsiohjelmiaan. Ruotsalaiset voivat opiskella mitä tahtovat, mutta suomenkielisiä ei pidä pakottaa samaan muottiin. Tämä maa on suomi ja täällä on suomenkieli kansankielenä.
Huh huh, olipa hurahtaneen oloista tekstiä! Ja aika kliseistäkin. Tuollaisia 'sotureita' ääriliikkeet kaipaisivat. Ajatelkaas, jos h:tulla olisi sellainen liike! Turvallisuusalan koulutuksista tuollaiset sen sijaan pyritään karsimaan pois.
Suomenkielisen tehtävä ei ole maksaa euroakaan siitä, että suomenkansaa pakkoruotsitetaan, varsinkaan nyt kun olemme pääsemästä vapaaksi ruotsin ja sen kielen hegemoniasta. Jo joku haluaa maksaa ruotsituskustannukset, niin se on hänen asiansa, mutta veronmaksajien varoja ei tuollaiseen turhuuteen pidä laittaa.
Vanhukset eivät saa kunnollista hoitoa, he makaavat kusisissa vaipoissaan laitoksissa jos edes niihin mahtuvat, kun ei ole riittävästi hoitohenkilökuntaa eikä määrärahoja, jne. mutta pakkoruotsitukseen pitää rahaa löytyä vaativat nämä suomen ns. ruotsinkieliset.
"Suomenkielisen tehtävä ei ole maksaa euroakaan siitä, että suomenkansaa pakkoruotsitetaan"
Ainakin tällä hetkellä näyttäisi olevan niin, että kansan valitsemat edustajat ovat kanssasi eri mieltä tuosta asiasta. Uutta tuntijakoa rustataan parhaillaan, joten asiaan voi nyt vaikuttaa. Paremmin se onnistuisi, jos ei höyryäisi sodanjulistuksia ja rinnastaisi asioita, jotka eivät sinänsä liity toisiinsa. Mutta toki on oma asianne, jos haluatte esiintyä jatkossakin huru-ukkoina, arvon netti fennot!
Tuntijakokehys on yksi olennainen asia kielivapaudelle. Pohjanmaan hallinnollinen suuntautuminen toinen. Kolmas erittäin tärkeä asia on 2011 eduskuntavaalit. Seuraavaksi tulee presidentinvaali 2012, jne.
Ajatelkaa, millainen huuto nousee pakkoruotsittajien leirissä, kun Mari Kiviniemestä tulee pääministeri ja Matti Vanhasesta tasavallan presidentti. ;-DDD
Ja tietenkin perussuomalaisten kannatus moninkertaistuu RKP:n kannatukseen verrattuna. "Ilmassa on jotain omituista", totesi RKP:n kerrallinen ministeri Eva Biaudet. Hesari puki sen pääkirjoituksessaan "Suomenruotsalaisten keskuudessa leviää hämmennys, epäusko ja katkeruus" - siis HEK tulee nyt IHRAn kaveriksi
" Monta tärkeää asiaa on työn alla ja lisää tulee
Tuntijakokehys on yksi olennainen asia..."
Lisää tosiaan näyttää tulevan! En ole koskaan kuullut puhuttavan 'tuntijakokehyksestä' eikä takuulla ole kukaan muukaan :D
Kerrottakoon nyt tässä Heikillekin, että tuntijako säädetään valtakunnallisesti ja tuntikehyksestä puolestaan päättää koulutuksen järjestäjä eli yleensä kunta tai kuntayhtymä (tuntikehys on oppilaitoksen opetustuntimäärä). Tuntijakokehystä sen sijaan ei ole olemassakaan. Se on vain yksi helmi lisää talavalheiden ja sumutusten sarjaan!
Rantaluopion kirjoituksesta päätellen PISA-hurrin on niin kovin vaikea päätellä, mitä tarkoitettiin. Siitä ei epäilystäkään.
RKP:n nettikomppanian politrukki Rantaluopio suoltaa kokopäivätyökseen ruotsinmielistä ääliöpropagandaa pitkin nettiä tuhansia viestejä vuodessa. Toinen vaihtoehto on, että Rantaluopio on vain ruotsinmielinen hörhö, mutta niinhän asia ei todennäköisesti voi olla, koska Rantaluopion itsensäkin mukaan vain kielivapauden kannattajat ovat hörhöjä eli "netti fennoja", eivät vastustajat.
Mutta ei muuta kuin lisää tällaisia, niin mahdollisimman usein nähdään, kuinka alhaisella tasolla pakkoruotsin puolustaminen onkaan.
Huru-h:ttu kiivailee maestronsa puolesta, mutta ei osaa itsekään selittää, mitä h:ttua tarkoittaa 'tuntijakokehys'!
Se ei ole ihme kun mitään sellaista ei yksinkertaisesti ole olemassakaan.
Kielivapaudella siis tarkoitetaan ihmisten oikeutta käyttää omaa kieltään. Senkin h:ttu on ymmärtänyt väärin. Tai voi olla ettei ole ymmärtänyt ollenkaan.
"Huru-h:ttu kiivailee maestronsa puolesta, mutta ei osaa itsekään selittää, mitä h:ttua tarkoittaa 'tuntijakokehys'!"
Ei tuo nyt kovin kummoisia vaadi, että kykenee päättelemään mitä tuolla tarkoitettiin. Mutta ei yllätä, että sekin on PISA-hurrille toivottoman ylivoimaista.
"Kielivapaudella siis tarkoitetaan ihmisten oikeutta käyttää omaa kieltään. Senkin h:ttu on ymmärtänyt väärin. Tai voi olla ettei ole ymmärtänyt ollenkaan."
Ei suinkaan. Kielivapaudella tarkoitetaan sitä, ettei ole pakko opiskella mitään määrättyä kieltä. Senkin käsitteen RKP:n politrukki vääristelee ruotsinmielistä ääliöpropagandaansa puoltamaan. Suomessa ei ole kielivapautta, koska käytännössä jokaisen suomenkielisen on luettava pakkoruotsia.
Seuraavaksi RKP:n politrukki varmaankin yrittää osoittaa valheensa todeksi, jollakin Wikipedian artikkelilla, johon on uudelleenohjaus kyseisestä sanasta. Kumma juttu, miten ruotsinmielinen maanpetturi ei korjaa omasta mielestään virheellisiä väittämiä RKP:n henkistä isää, Axel Olof Freudenthalia, koskevasta Wikipedia-artikkelista: http://fi.wikipedia.org/wiki/Axel_Olof_Freudenthal#Rasismi
Hurrin ovelin temppu on sekoittaa valheeseen totuutta ja totuuteen valhetta.
kyllä googlesta löytyy tuntijakjokehyksestä tietoa, joten älä hauku suotta toisia. no, haukkuva koira ei haavaa tee. Mutta todellakin, nyt pitäisi lähettää opm:öön vahvaa tekstiä, niin että ei enää tehdä RKP:n mieliksi ja suomalaisille vahingoksi päätöksiä.
"kyllä googlesta löytyy tuntijakjokehyksestä tietoa"
Joo, kokonaista kaksi osumaa, toinen Heikki Talan viestiin, jossa hän termin ensimmäisen kerran mainitsee ja toinen viestiini, jossa tiedustelen, josko joku osaisi selittää mikä ihme on tuntijakokehys. Asia nyt vain on niin, että on olemassa tuntijako ja tuntikehys, mutta ei tuntijakokehystä.
http://www.google.fi/search?hl=fi&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi-FI:official&hs=P31&q="tuntijakokehys"&btnG=Haku&me...
Olet sekaisin, h.tu
Argumentum ad hominem. Eli ei mikään pätevä peruste pakkoruotsille, mutta pakkoruotsi perustuukin valehtelemiseen ja vääristelyyn. Pakkoruotsittajat eivät ole mihinkään pätevään koskaan kyennetkään.
140-23 ja 14-2, siinä sinulle lukuja, sveko.
Rkp haraa äänestäjineen muutosta ja enemmistödemokratiaa vastaan. Toisella puolella on rkp:n vähemmistödiktatuuri. Sille käy huonosti. Ei tarvii olla kummoiset ennustajan lahjat.
Rkp-nasset oppii kyllä mitä tarkoittaa demokratia kun kärsivällisesti heille selittää ja toistaa.
Internet-aikakaudelle rkp:n metkut tulevat julkisuuteen:DDD
Kun pakkoruotsi poistuu , tulee päivästä meille Suomalaisille liputuspäivä!