Voi hitsi, taas jumissa toinen takapyörä. Onko neuvoa, apua?
Citroen, talvi ja takajarrut?????
Härski7044
161097
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=3390
Eli tuttujuttu kun pakkasta yli -5C
Kaikki levyjarrut jäätyy, kun on riittävästi pakkasta ja pöllylunta, etujarrutkin ja sen huomaa paukahduksesta liikkelle lähdettäessä.
Levyjarrut lämpiää ajon aikana, koska palat laahaa kevyesti levyä koko ajan. Jarruille menee lunta joka sulaa, mutta osa jarrista on pakkasen puolella ja vedeksi sulanut lumi jäätyy. Ei mahda mitään.
Samoja ATEN tai Boschin jarrujahan C5 malleissa käytetään kuin monissa muissa autoissa. Kaikissa merkeissä ilmenee sitten joissakin olosuhteissa jäätymisiä, vallankin tomppeli kuskeilla. Ennenvanhaan jäätyi moottoreita halki tomppeleilta, nyt onneksi tulleet pakkasneteet avuksi.
Jarrunesteitten vaihtamattomuus ja kuskin ymmärtämättömyys vallitseviin olosuheisiin ovat parhaita takeita jarrujen jäätymiselle. Tyhmä nuppi, siitä kärsii koko kruppi.
Tehtaan asettama varotoimi? Et lähde kylvää öljyjä tielle. Muutenkaan tukkimaan simahtamalla liikenettä.
vastoin parempaa tietoa, eli täyttä huuhaata. Kerrohan mistä mokoman luit. Heh heh tehtaan varotoimi, eihän tuohon usko pässikään.
Ai kun on kivaa ajaa huoltamattomalla autolla.
vaijerin vaihto,koska käsijarru vaikuttaa etupyöriin.
Minun C5 käsijarru vaikuttaa takapyöriin, eikä ole mitään vaijereita.
Mies
huoltoa tarkoitin, jotta pelaa laitteet.
Vaihtakoon jarrujen kanssa tappelva takajarrusylinterin sitten n.50-300e. Sattuu olemaan noiden vika hapettuminen pahasti jopa 2-4 vuodessa suolan vaikutuksesta. Ja paineensäätimen hapertuminen voi olla mahd.
Samalla voi katella että syylärin puhaltimen vastukset ja lämmityslaitteen myös kunnossa...
Penkin lämmittimet näin talvella ja hyvä akku myös...
Nii, alle 2 kk ollut uusi citikka alla ja jo jäätyi, tosiaan ei oo vielä huollettu. Tuli ikävä ikivanhaa ooppelia joka kulki ongelmitta likimain ilman huoltoja...
Yleinen ongelma varsinkin aluvanteilla
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8722883
Aiemmin alut ja melkein aina jäässä. Nyt eka talvi peltivanteilla ja ongelma poissa.
Vaihda merkkiä. Suomen olosuhteisiin kannattaa valita volvo, mersu, saab...
Löysit oikein kovasti etsimällä vanhan keskustelun, mutta keskusteluketjun neuvot jäivät lukematta.