Kotouttamisessa on ollut ongelmia, tai ainakin pikkuviivettä. Mustolaisten yhteiskuntaan sopeuttamista on harjoiteltu satoja vuoswia. Eihän siitä mitään ole tullut. Ne velmuilee ja varastaa kuten aina.
Haalitaan vaan lisää hölmöläisiä tänne syöttiläiksi. Pressan ja pääministerin kamaripalvelijoiksi seuraava satsi, siellähän sitä on työnnuusaa ja luotettavaa porukkaa halavalla,
Haalitaan vaan lisää hölmöläisiä tänne syöttiläiksi. Pressan ja pääministerin kamaripalvelijoiksi seuraava satsi, siellähän sitä on työnnuusaa ja luotettavaa porukkaa halavalla,
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tasavallan päättäjillä tuntuu olevan perusajatuksena työttömyyden poistaminen. Päämäärä on aivan oikea, keino, eli suuri väkimäärän kasvattaminen mamuja houkuttelemalla on vain väärä.
Kyllähän meillä näillä konsteilla tulee riittämään koulutettavia ja palveltavia, mutta entäpä kun näillä "perus-suomalaisilla" palvelijoilla rupeaa tämä ikä painamaan, miten jaksamme palvella, riittävätkö varamme, entäpä koululaitoksemme kehittäminen, vaatii suuria muutoksia huomioida tulijoiden historia ja sen asettamat vaatimukset koulutuksen järjestämisessä.
Olisi ehkä viisasta suunnata tulijoiden rekrytointi enemmän Venäjälle, jos tarjoamme riittävät houkuttimet siellä varmaankin on muuttohalukkuutta, meillä on osittain yhteistä historiaa joka helpottaa muuttokynnystä, lisäpointtina naapurista tulijoilla on perinteisesti vahva ja korkeatasoinen koulutus.