Circadin ja Rivatril laktoosi-intolerantikoilla

vatsavaivainen

monissa uni ja nukahtamislääkkeissä on laktoosia (itse olen bongannut sitä ainakin rivatrilista ja circadinista). oma elimistöni ei sulata laktoosia lainkaan.

onko täällä muita intolerantikkoja ja onko teillä kokemusta siitä, häiritseekö laktoosi jotenkin lääkkeen toimintaan (imeytyykö lääke elimistöön vaikka sidosaine laktoosi ei)? pienet vatsavaivat kestän kyllä.

2

450

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä.elämäno meni lähes pilalle,kun n.6-7vuotta sitten päätettiin että laktoosi/laktoosimonohydraatti on hyvä aine sitoa lääkkeitä,siten KAIKKI benzodiatsepiinit(rauhoittavat ja paniikkihäiriölääkkeet) ovat sisältäneet laktoosia,suosittelen laktoosinpilkkojaa(ei toimi kuitenkaan kaikilla),esim minulla huonosti....tästä d seurauksena jokapv.vatsaongelmat,eikä lääkkeen vaikutus aika ole mitä sanotaan,kun laktoosi sitä "vähän"nopeuttaa...itse olen katsonut että lakroosiin siirtymisen jälkeen vaikutus aika puolittui.en voi lopettaa kuitenkaan 42vuotiaama 11vuotiana aloittamaani lääkettä.maha sekasin joka päivä:(

    • Anonyymi

      Itselläkin menisi "pienet"vatsavaivat,ja pahat ilmavavatkin😅mutta jatkuvat krampit,ja ripuli ja oksentelu...ei tuu oikein mitään...😔

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1434
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      345
      1336
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      111
      1155
    4. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1045
    5. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      817
    8. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      106
      737
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      79
      680
    Aihe