Islam ja kristinusko ovat kuten tiedämme hyvin lähellä toisiaan. Sama jumala, yhtä lukuunottamatta samat profeetat. Kristinuskossa profeettoja ei tarvita Messiaksen jälkeen, joten meidän mielestämme Muhammed ei ole profeetta.
Islamin mukaan Jeesus oli profeetta, yksi tärkeimmistä. Islamin mukaan Jeesuksen neitseellinen syntymä ja hänen ihmaparantamiset olivat lahjoja jumalan armosta. Kristittyjen mukaan Jumala antoi meille poikansa armonsa symboliksi.
Ero on siis hiuksenhieno. Näin ollen muslimi voi viettää joulua hyvin mielin, mutta pitää mielessä se että neitseellisen syntymän tuottama vauva oli Jumalan lahja, muttei jumalan poika.
Tämän lisäksi on muistettava että joulu on myös maallinen juhla, ja suurin osa perinteistä ja joulukultuurista eivät liity Kristuksen syntymään (lahjat, pukki, juhlaruoka, joulunrauha). Täällä pohjolassa se tarkoittaa esimerkiksi valon juhlaa, koska vuoden pimein päivä on joulun tienoilla (22.12).
Suomessa asuvien muslimien kannattaisi sisäistää tämä, ja lopettaa väärät islamtulkinnat siltä osin että Jeesus olisi ollut joku epäpyhä demooni.
Suvivirren osalta on sama asia. laulamme kesän tulon riemusta ja Jumalan armosta. Saman jumalan/allahin armosta. Tässä pohjoisessa maassa kesä on siunaus - muslimeillemmekin.
Islam ja joulunvietto
rautaako?
1
637
Vastaukset 1
- kirjoitukset
Niin pitää myöskin muistaa,että Jeesus vuodatti Verensä,kaikkien ihmisten puolesta.Ilman uudestisyntymistä ei ole iankaikkista elämää Herran kanssa.Ensin pitää olla synnintunto ja huutaa apua Herralta Jeesukselta Kristukselta.Jeesuksen Veri puhdistaa sinut kaikesta menneestä,siitä alkaa uusi elämä Herran kanssa.Joka tätä ei ymmärrä on kadotukseen menevä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 3442764
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i1782194- 361794
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2791577- 531105
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa273940Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤248806- 65733
- 40585
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46571