Islam ja kristinusko ovat kuten tiedämme hyvin lähellä toisiaan. Sama jumala, yhtä lukuunottamatta samat profeetat. Kristinuskossa profeettoja ei tarvita Messiaksen jälkeen, joten meidän mielestämme Muhammed ei ole profeetta.
Islamin mukaan Jeesus oli profeetta, yksi tärkeimmistä. Islamin mukaan Jeesuksen neitseellinen syntymä ja hänen ihmaparantamiset olivat lahjoja jumalan armosta. Kristittyjen mukaan Jumala antoi meille poikansa armonsa symboliksi.
Ero on siis hiuksenhieno. Näin ollen muslimi voi viettää joulua hyvin mielin, mutta pitää mielessä se että neitseellisen syntymän tuottama vauva oli Jumalan lahja, muttei jumalan poika.
Tämän lisäksi on muistettava että joulu on myös maallinen juhla, ja suurin osa perinteistä ja joulukultuurista eivät liity Kristuksen syntymään (lahjat, pukki, juhlaruoka, joulunrauha). Täällä pohjolassa se tarkoittaa esimerkiksi valon juhlaa, koska vuoden pimein päivä on joulun tienoilla (22.12).
Suomessa asuvien muslimien kannattaisi sisäistää tämä, ja lopettaa väärät islamtulkinnat siltä osin että Jeesus olisi ollut joku epäpyhä demooni.
Suvivirren osalta on sama asia. laulamme kesän tulon riemusta ja Jumalan armosta. Saman jumalan/allahin armosta. Tässä pohjoisessa maassa kesä on siunaus - muslimeillemmekin.
Islam ja joulunvietto
rautaako?
1
606
Vastaukset
- kirjoitukset
Niin pitää myöskin muistaa,että Jeesus vuodatti Verensä,kaikkien ihmisten puolesta.Ilman uudestisyntymistä ei ole iankaikkista elämää Herran kanssa.Ensin pitää olla synnintunto ja huutaa apua Herralta Jeesukselta Kristukselta.Jeesuksen Veri puhdistaa sinut kaikesta menneestä,siitä alkaa uusi elämä Herran kanssa.Joka tätä ei ymmärrä on kadotukseen menevä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043088
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872425- 241966
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221520Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291490Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151395- 87912
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26907Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62846Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2769