Pienimuotoinen gallup siitä missä vauheessa ostatte/olette ostaneet vauvalle vaatteita ja tarvikkeita.. Kertokaa hieman myös mitä ostatte/ostitte.?
G: Koska vauvantarvikkeita ja vaatteita:)
innokas odottaja
7905
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pinnasänky ostettiin jo yli vuosi ennen kuin edes yritettiin tulla raskaaksi... käytettynä muutamalla eurolla työstettäväksi :) Vaatteita on tullut ostettua pitkin matkaa kun on kivoja sattunut eteen, ei kuitenkaan paljoa kun sukupuolta ei tiedetä eikä haluta tietää etukäteen. Jätetään vähän tarvetta sitten vaaleanpunaisille tai -sinisille. Vaunut ja turvaistuin ostettiin viikon 26 kieppeillä. Syöttötuolin ehtii myöhemminkin. Vaippoja tms. ei olla vielä hankittu, nyt rv 32.
Nyt rv 37 ja mitään en ole toistaiseksi ostanut vauvalle, kun olen saanut kavereilta paljon käytettyä tavaraa. Vastasyntyneen vaatteita pitäisi vielä hankkia, mutta vaikeaa on, kun ensimmäinen tulossa eikä mitään hajua siitä mitä oikeasti tarvii (inhoan turhaa rojua)... Lisäksi kuten viestistä voi jo päätellä, en todellakaan nauti shoppailusta, joten sinne vauvanvaateosastolle ei ole ollut hinkua. Sukupuoli ei myöskään ole tiedossa, joten senkään puolesta ei voi oikein orientoitua.
Olisko ollut raskauden puolenvälin kieppeillä kun alettiin tarvikkeiden hankintaa miettiä ja jonkinlaista listaa tehdä. Lähipiiriä seuratessa tuntuu kyllä että olen aivan ihmeellinen outolintu-poikkeus. Ilmeisesti "normaaliin raskauteen" kuuluu järjetön kulutusjuhla, ja kaiken mahdollisesti joskus tarpeellisen vauvatavaran hankkiminen niin aikaisin kuin mahdollista. Tämä on tullut itselleni vähän yllätyksenä.
ensimmäisen vaatteen ostin ehkä neljännellä kuulla. loput vaatteet 2 kk-viikkoon ennen laskettua aikaa. suurin osa 2 viikkoa ennen lata kun kirpparilla oli sullo säkkiin päivä. sieltä tuli hankittua myös muutama pvä lan yli viidellä eurolla kantoreppu. onneksi en ostanut mitään vaaleanpunaista kun sitä on näköjään tullut nyt joka tuutista.. pinnasänky oli valmiiksi velipuolelta ja muut saatiin sukulaisilta ja ystäviltä.
aiemmassakin vaiheessa jotain pientä, mm vaatteita. Ja vaunut ja muut tarpeelliset hommasin varhaisessa vaiheessa jo valmiiksi :) Nyt menossa rv 37 ja risat, kaikki tarvittava on hommattu. Pikkuhiljaa hyvä tulee, parempi se onkin ostaa jo vähän etuajassa, kuin kaikki sitten kiireessä juuri ennen kuin vauvan olisi määrä syntyä. Säästyy itsekin suuremmalta stressiltä :)
Ostin ekan vauvanvaatteen ikään kuin symbolisena tervetuliaistoivotuksena rakenneultran jälkeen (rv20).
Nyt olen jatkanut kirppisostoja muutamalla kohdalle osuneella vaatteella (rv 27), muut jutut vielä hankkimatta.
Mahdollisesti tuunaan miehen vanhan pinnasängyn, vaunut ostetaan käytettynä ja turvaistuin varmaan uutena. Olen ommellut pari pientä tilkkutäkkiä ja aion ommella petivaatteita. Ensimmäisestä lapsenlapsesta höyrähtäneitä isovanhempia on 4 kpl (saivat tiedon nyt joululahjaksi) joten odotettavissa lienee kaikenlaista kampetta. Anoppi ehti jo lahjoittamaan meille hankkimansa lampaantaljan vauvan lämmikkeeksi.
Inhoan myös turhaa roipetta ja aion pysyä järki päässä hankintojen suhteen. Ei turhaa kulutusjuhlaa. Ja kauhean alussa ei tehnyt mieli vielä mitään hankkiakaan, jos kaikki ei menekään toivotulla tavalla niin olisi kauhea sitten katsella niitä vauvantarvikkeita.
en ostanu missään vaiheessa yhtään mitään, päätin odotella jos vaikka lahjaks jotain saa ja niinhän siinä kävi että IHAN KAIKKI tarpeellinen ja aika paljon tarpeetontakin meille kannettiin, millon oli oma äitini ja millon anoppi käyny "vähän" ostoksilla. oma neuvo on että ei tosiaan kannata ostaa yhtään mitään ennen kun selvittää että onko lähipiirissä ihmisiä jotka lahjottas tai möis pilkkahintaan.
..ostin vaatteita vuosia ennen kuin edes raskautta itse mietin - siinähän kävi sitten niin että olin ostellut jotekin omituisen kokoisia/mallisia ja muuten aivan epäkäytännöllisiä vaatteita kun esikoinen lopuktakin oli sylissä.
Esikoisen kanssa hankittiin tavarat aika aijoissa, pikkuhiljaa 3kk ennen syntymää. Keskimmäinen peri esikoisen tavaroita ja nykyinen maha-asukki odottelee mahdollisia hankintoja jos onkin eri 'merkkiä' kuin aikaisemmat