Suomenkielisessä uutislähetyksessä klo 19.45 kerrottiin pedofilia tapauksesta, jossa jo edesmennyt VL- saarnamies oli käyttänyt hyväkseen vuosia poikalapsia ja nyt nelikymppiset miehet ovat paljastaneet asian. Paikallinen rauhanyhdistys oli tietoisena asiasta salannut koko jutun saarnamiehen vielä eläessä. Nyt asia aiotaan tutkia, vaikka on kuulemma vähän vaikeuksia, koska saarnamies on kuollut.
Ruotsin TV tänään
VL- pedofilia
13523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mies ei ollut VL- vaan kuului pienempään ruotsinkieliseen l-haaraan. Harmittaako?
Olipa pedofiili sitten "uskovainen" tai uskonnoton, niin on sairas ja karmea julmuri.
Harmittaako sinua pedofilia keskustelut?
Nyt kun pedofiliasta keskustellaan julkisesti, kohta myös vl-liikkeessä hyväksikäytön uhreiksi joutuneet voivat uskaltautua tuomaan julkisuuteen uusia keskustelun aiheita ko. aiheesta.
No ei varmasti harmita, mutta ihan sama mikä lesta, kun lesta kuitenkin!
Olen aina ollut vilpittömin mielin lesta (en VL) mutta kirjoituksesi sai minut ajattelemaan ja punnitsemaan asiaa: lesta kuin lesta. Aion ajatella asiaa pari päivää ja luultavasti liityn johonkin liberaaliin liikkeeseen, jos lausumasi siis pitää paikkansa; lesta kuin lesta. Oikein alkaa hirvittää..
Uutistenlukija mainitsi nimenomaan "paikallinen Rauhanyhdistys"
oliko se peräti 16 numerolla?
Älä väistele vastuuta. Samaa on vieläkin, joskin netti on sitä vähentänyt.
Mutta nyt paljastuu ne teinityttöjenkin kärsimykset Ylämaalta.
ikoksen salaaminen on myös rikos, joten syytteitä on tulossa.
ja hyvä niin.
"Oleellista näissä lestadiolaisten / adventistien / katolisten keskuudessa paljastuneissa pedofiiliskandaaleissa on salailu, johon on osallistunut laajasti muitakin kuin näitä sairaita pedofiileja.
Sairaita ja pahoja ihmisiä on aina eikä yksilön teosta voi syyttää yhteistöä, mutta kun toistuvasti uskonnolliset yhteisöt haluavat suojella ja salailla keskuudessaan toimivien sairaiden ihmisten rikoksia, niin se on osoitus näiden yhteisöjen sairaasta arvomaailmasta. "Oman porukan" maine on tärkeämpää kuin lasten turvallisuus.
En ole kuullut että mikään itsepuolustuslajin seura olisi suojellut keskuudessaan paljastunutta pedofiilia. Saati että tämä olisi pääsääntö urheiluseurojen keskuudessa."
http://www.hs.fi/keskustelu/Lehti%3A+Lestadiolaissaarnaaja+k%E4ytti+hyv%E4kseen+poikia+vuosien+ajan/thread.jspa?threadID=221858&...
"...toistuvasti uskonnolliset yhteisöt haluavat suojella ja salailla keskuudessaan toimivien sairaiden ihmisten rikoksia, niin se on osoitus näiden yhteisöjen sairaasta arvomaailmasta. "Oman porukan" maine on tärkeämpää kuin lasten turvallisuus."
sisäinen pedofilia hiljaisesti hyväksytään, mutta syntinä pidetään jos jonkinmoista korvakoruista, hiusten värjäämiseen, television omistamisesta kilpaurheilemiseen, itsetyydytyksestä perhesuunnitteluun...huh huh
Voi kunpa tällainen vl-pedofiilipaimen olisi purkanut seksifantasiansa itse itseään tyydyttämällä eikä olisi käyttänyt alaikäisiä lapsi seksifantasioidensa toteuttamisessa.
Ovatko lasten oikeudet ja esimerkiksi seksuaalisen hyväksikäytön salailu tai lasten pahoinpitely vähempiäarvoisia kuin uskonnollisen ryhmittymän oikeudet?
He, jotka ovat tienneet asiasta ja ovat hiljaa sen hyväksyneet, ovat myös yhtä pahoja kuin itse pedofiili. Täytyy sanoa, että jotain on vialla sellaisissa ihmisissä, jotka antavat jonkun aikuisen ihmisen tehdä pahojaan omille lapsille.
Luulen, että myöskin itse Luoja on sitä mieltä, että ne jotka ovat kamalan työn pimittäneet ja antaneet niiden rauhassa jatkua, ovat samalla tavalla pahoja ihmisiä kuin teon tekijäkin.
Mistä ihmeestä se valta oikein saadaan, että ihmiset voidaan noin kyykyttää?
Ja äidit, missä te olette olleet kun ette ole omista lapsistanne huolta pitäneet? Uskovaiset äidit kun tahtovat aina syyttää niitä äitejä huonoiksi, jotka eivät ole uskomassa samalla tavalla kuin itse ovat.
Kaiken kaikkiaan tämä asia on aivan kauhea ja varsinkin niille miehille, jotka joutuvat tämän asian tiimoilta käymään kaiken uudelleen lävitse. Tällaisista tapauksista kun uhri ei koskaan elämänsä aikana pääse irti.
Ja vaikka tekijälle anteeksi annettaisiinkin, niin se ei tarkoita sitä, että rikos pitäisi peitellä ja hyväksyä.
Vai kuinka?