Mäenpää puuhaa kansanäänestystä
Se on hyvä juttu
21176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
tää on perussuomalaisten keskustelupalsta!
kuuntelen. Käy suurempaa vitutusta lannuttaaksesi lukemassa, vaikka Maria Lohelan juuri päivitettyä blogia.
Eivät perussuomalaiset tätä palstaa omista ja varsinkin Varsinais-Suomen poliittisen tilanteen suhteen on tilanne edelleenkin niin, että voimme huoletta kysellä: keiden ihmeen perussuomalaisten?
Tämä on kaikkien niiden palsta, jotka tänne vaivautuvat kirjoittamaan.
tarvita siihen, että kirjoittaa tälle palstalle. Tänne suomi24 palstoille saa kirjottaa mihin vaan, oli sitten asian puolesta tai vastaan.
Ihme tietokonepuolue koko SKS. Taitaa toimia ainoastaan verkossa. Onkohan tosielämässä koko SKS edes olemassa?
Turhablogissaan hörhö-ola kertoo meilikseen [email protected]. Aika kuvaavaa, että tyypillä on suomi24-posti, ku muutenkin hengaa täällä vuorokaudet ympäriinsä.
Turun moskeijaa vastaan aletaan kerätä nimilistoja
Turkuun suunniteltu islamilainen kulttuurikeskus ja moskeija herättävät vastustusta. Ensi maanantaina käynnistyy nimien keräys, jonka tarkoituksena on saada aikaan kansanäänestys suhtautumisesta moskeijan rakentamiseen.
Turun Sanomat kertoi runsas viikko sitten Turun islamilaisen yhdyskunnan suunnitelmista rakentaa kaupunkiin moskeija. Hankkeeseen on haettu tukea Kuwaitissa toimivilta hyväntekeväisyysjärjestöiltä. Moskeija on suunnitteilla Helsingintien varteen, mutta tarkempaa osoitetta ei ole toistaiseksi julkistettu.
Nimikeräystä valmistelee Turun kaupunginvaltuutettu Olavi Mäenpää (sks). Valtuutettu perustelee edesottamustaan blogissaan sillä, ettei islamilaisuus kuulu Suomeen.
Turun Portsaan suunniteltiin muslimien kulttuurikeskusta jo 1990-luvun puolella. Hanke kuitenkin tyssäsi rahoitusvaikeuksiin ja paikallisten asukkaiden vastustukseen.
Sen paremmin ei käynyt rukous-, ruokailu- ja kokoontumistiloja Luolavuoreen vuonna 2002 suunnitelleelle yhdistykselle Anjuman-E-Islahul-Muslimeen of Turku Finlandille.
Yhdistys ehti ostaa Takamaantieltä 400 neliön entisen pesularakennuksen, mutta Turun ympäristö- ja kaavoituslautakunta hylkäsi hakemuksen rakennuksen käyttötarkoituksen muuttamisesta.
kiltisti nimensä Olavin käyntiin polkaisemaan adressiin. Varsinais-Suomen(kaan) persupiirissä ei tapahdu juuri mitään. Blogit hoitavat kaikki käytännöntyöt, lapiohommista vanhusten vaipanvaihtoon. Muuten vallitsee haudanhiljaisuus. Näin em. piiriläiset itse vakuuttavat.
Moskeijaa vastaan kerätään nimiä
Turun Islamilaisen yhdyskunnan moskeijahanke on herättänyt Turussa liikehdintää. Kaupunginvaltuutettu Olavi Mäenpää (sks) joukkoineen on aloittanut nimien keräämisen moskeijan rakentamista vastaan.
– Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun Turkuun puuhataan meille täysin vieraan ja sopimattoman uskontokulttuurin massiivista keskusta, Mäenpää jyrisee blogissaan.
Mäenpään aloittamassa adressissa vaaditaan, että hankkeesta on järjestettävä neuvoa antava kunnallinen känsanäänestys. Kansanäänestysaloitteen taakse on saatava vähintään viisi prosenttia Turun äänioikeutetuista asukkaista, jotta kaupunki ottaa aloitteen harkintaansa.
Mäenpää uskoo nimien kertyvän helposti.
pelkästään tähän yhteen keskusteluketjuun törky-ola on kirjoittanut tämän päivän aikana tähän mennessä nimerkeillä:
se on hyvä juttu
blogit päättämään
kova SKS:läinen
yrjö heikkonen
lukija orikedolta
punaperse ps
uskon, että helv...
eikö sulla ole oikeesti mitään muuta tekemistä! ja jos ei, mikset kirjoita omalla nimimerkilläsi vaan aina uudella!
on kuuluisa ryyppymies ruovedeltä. Ei taida tosin paljon netissä seikkailla.
Miks Mäenpää puuhaa uusia listoja, vaikka ne Halla-ahonkin listat on vielä keräämättä! Keräis ny ne ensin!
Vituttaako?
Hienoa että Ola kerää listan ihmisistä, joille mätkäistään syyte uskonrauhan häiritsemisestä.
Suomi tarvitsee sakkotuloja!
Hyvä Ola
Tänään pistin torilla
projekti etenee suunnitellusti. Pistin tänään nimeni kumpaankin korttiin.
porukalla huoli että Olli istuu valtuustossa maailman tappiin saakka.
Kerääkö Olavi kaksia kortteja?
Tapasin Olan pari tuntia sitten kirjaston takapihan kulttuurikuntotapahtuman juhlassa ja vetäisin nimeni listaan.
Asiaan on puututtava vielä kun mahdollista.