Muistini ja ajatustoimintani on rappeutunut tämän sairauteni myötä hirveästi.. onko aihetta pelätä, että muistini ja järkeni ei enää palakaan täysin entiselleen lääkityksen myötä? Tuntuu absurdilta, että voisin ajatella ja muistaa vielä joskus yhtä selkeästi, kuin ennen tätä sairautta. Olen sairastanut jo niin pitkään, enkä ole apua saanut, kun lääkärit ovat epäammattimaisia, tuijottavat vain niitä arvoja ja kun puhun oireistani, menee kaikki kuuroille korville. Varastavat elämäni..ajavat vain psykiatrille, vaikka ei mulla ole mitään syytä olla masentunut, muuta kuin tämän sairauden tuomat useat elämää rajoittavat oireet ja nämä lääkärit, jotka eivät auta. Aineenvaihduntani huolestuttaa toiseksi eniten..mitä olen lukenut muiden juttuja, tuntuu että en saa kenties koskaan syödä enää suht huolettomasti kuten ennen, vaan pysyn herkästi lihovana koko elämäni nyt ja ruokavalion on oltava tosi tiukka. LIhon kamalasti lyhyessä ajassa ja laihduttaminen nyt on täysin mahdotonta..mutta sellaisella terveellisellä minimaalisella syönnillä (kituuttamisella) ja riittävällä liikunnalla paino saadaan pysymään samassa. Vielä terveenä ollessani olisin laihtunut sillä ruokavaliolla kovaa kyytiä..vaikka alipainoiseksi asti.
Hiukset ja muut ulkonäköasiat on itselleni vähiten tärkeitä.. Omistin kuitenkin ennen paksut hiukset, joista nyt on jäljellä alle puolet, rumasti katkeilleita ja etenkin päänahkani kutisee paljon. Palaako hiukset entiselleen lääkkeillä? Vai tuleeko ohuempiin hiuksiin totutella ? Joillakin ihmisillä on yhtä vähän hiuksia luonnostaan, kuin minulla nyt, mutta itselleni tämä vaatii totuttelua, kun olen niin tottunut tuuheaan tukkaani, josta sain kehuja aina tämän tästä..
Hiukset ja muut ulkonäköasiat on itselleni vähiten tärkeitä.. Omistin kuitenkin ennen paksut hiukset, joista nyt on jäljellä alle puolet, rumasti katkeilleita ja etenkin päänahkani kutisee paljon. Palaako hiukset entiselleen lääkkeillä? Vai tuleeko ohuempiin hiuksiin totutella ? Joillakin ihmisillä on yhtä vähän hiuksia luonnostaan, kuin minulla nyt, mutta itselleni tämä vaatii totuttelua, kun olen niin tottunut tuuheaan tukkaani, josta sain kehuja aina tämän tästä..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pakko kirjoittaa,vaikken suoranaisesti osaa tähän kysymykseen vastata. Itse sain tosiaan eilen lääkekuurin tyroksiinia ja oireinani on ollut ennen lääkitystä väsymys,kauhea unen tarve,lihaasten särky,vasemman käden puutuminen ja näköhäiriöt ja kauhea huimaus. Onko sulla näitä oireita? Onko oireet yhtään helpottuneet lääkityksen jälkeen? Millanen lääkitys sulla on? Itellä kans toi muisti alkanu takkuilemaan.
Ja sen verran piti vielä kysyä,että ootko lihonnut lääkityksen aikana vai ennen sitä??