Juomalasin sekä tuikkukipon tunnistusapua

Saessa

Haetaan nimiä seuraavanlaisille

1. Juomalasi, n. 15cm korkea. Vetoisuus ehkä 3dl. Ruskea, msellainen vanhanruskea, ehkä eineen vihertävä. Röpöinen pinta, mutta ei ole Nanny Stillin, Grapponia. Yläosassa sileää, alaosassa sileää ja samassa kohtaa pieni uurre. Suht tukevaa lasia.

2. Korkea tuikkuastia, ehkä 25cm. Keltainen. Reunoilla kiertelee köynnösmäistä rautaa(?), joiden kärjissä on samansävyistä keltaista, kuin pyörömäinen lehti. Tuo lyhtyosa on periaatteessa irrallinen, eli se on upotettu tuohon köynnösosaan. Pohja on avonainen raudasta, tai mitä lie onkaan sitten. Ollaan epäilty, että tämä voisi olla ulkomainenkin, mene ja tiedä. Isovanhempien vintiltä löydettiin pölyisenä.

Entä, miten arvokas on Nanny Still Grapponia-astiasto. Korkeita kahvikuppeja 6kpl tassit, sekä 6 matalaa teemukia tassit. 6 juomalasia. Pullo ja kannu. Kermakko, sokerikko, maljakko, Kakkuvati, 2kpl kulho, 2kpl jalallinen malja, 6kpl jalaton annosmalja. Netin mukaan väri on ruskea/amber, koko astiasto siis. Kaikki täysin ehjiä, olivat isovanhemmilla juhla-astiastona.

0

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        309
        3055
      2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        61
        2353
      3. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        124
        2057
      4. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        349
        2043
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        127
        1733
      6. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        67
        1399
      7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        212
        1395
      8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1337
      9. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        69
        1270
      10. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        78
        1243
      Aihe