Kun harjoittelen pienten ohjelmien kääntämistä Dev-C -ohjelmalla niin ongelmaksi tulee se etten saa ohjelmaa pysähtymään siten, että ohjelman tulos jäisi näkyviin. Ohjelma toimii kyllä hyvin ja näen että kaikki menee loppuun saakka ok. Haluaisin kuitenkin, että kaikki jäisi näkyviin vielä tuloksen tultua. Mitä pitää lisätä koodiin vielä?
Dev C++ ohjelman loppu
10
757
Vastaukset
- ei onnistu
Mitä tarkoittaa, kun yritän ajaa ohjelmaa (debug) niin tulee ilmoitus "Source file not compiled"?
- Pistä
loppuun esim. getchar();
- rtbr
Millaista ohjelmaa teet? Komentorivi vai GUI? Ajatko ohjelmaa vianetsimessä? Jos komentorivi, niin aja ohjelma komentoriviltä. Eikös se tulos silloin jää näkyviin?
- outoa kyllä
No esimerkiksi tälläinen ohjelma:
#include
#include
using namespace std;
int main()
{
int sivu;
int piiri;
double lavistaja;
cout > sivu;
piiri= sivu sivu sivu sivu;
lavistaja= sqrt(2)*sivu;
cout - outoa kyllä
outoa kyllä kirjoitti:
No esimerkiksi tälläinen ohjelma:
#include
#include
using namespace std;
int main()
{
int sivu;
int piiri;
double lavistaja;
cout > sivu;
piiri= sivu sivu sivu sivu;
lavistaja= sqrt(2)*sivu;
coutEdellinen viesti loppui kesken...
cout - outoa kyllä
outoa kyllä kirjoitti:
Edellinen viesti loppui kesken...
coutNiin siis miten saan sen (mustan) komentoikkunan jäämään näkyviin? Se sulkeutuu heti ohjelman mentyä loppuun. En edes ehdi nähdä mitä siitä ohjelmasta tulee lopputulokseksi. Ei auttanut tuon getchar(); -komennonkaan lisääminen.
Loppuohjelma
cout - hupaa.
outoa kyllä kirjoitti:
Niin siis miten saan sen (mustan) komentoikkunan jäämään näkyviin? Se sulkeutuu heti ohjelman mentyä loppuun. En edes ehdi nähdä mitä siitä ohjelmasta tulee lopputulokseksi. Ei auttanut tuon getchar(); -komennonkaan lisääminen.
Loppuohjelma
coutkaksi getchar():a peräkkäin
- Ceetä
hupaa. kirjoitti:
kaksi getchar():a peräkkäin
#include
#include
#include
using namespace std;
int main(int argc, char *argv[])
{
int sivu;
int piiri;
double lavistaja;
cout > sivu;
piiri= sivu sivu sivu sivu;
lavistaja= sqrt(2)*sivu;
cout - nyt onnistuu
Ceetä kirjoitti:
#include
#include
#include
using namespace std;
int main(int argc, char *argv[])
{
int sivu;
int piiri;
double lavistaja;
cout > sivu;
piiri= sivu sivu sivu sivu;
lavistaja= sqrt(2)*sivu;
coutKiitos paljon!
- 52234
nyt onnistuu kirjoitti:
Kiitos paljon!
tai vaikka vain getche();
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13713154Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823619Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952894Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361369Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2731364Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1471299Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151254Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S121167- 811061
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184923