Virtala

MVT

En ole rekisteröitynyt Jatkoajan kirjoittaja, mutta olisi kiva jos joku toisi tuosta Lukon vauhtikoneesta toisenkin puolen esiin, mitä Jatkoajan kirjoittajat. Siellä kun jokainen ihmettelee miksi Urama pitää Markoa kakkosketjun laidassa vähän kuin kiintiöpaikalla. Tässä keräämiäni tilastofaktoja kauden 32:sta ensimmäisestä pelistä.
Pelit 1-6 Lukko voittaa kaikki vähintään kahdella maalilla ja kakkoskenttä pelaa yli 15 minuuttia/peli ja tekee hienosti tehoja. Sitten Virtala loukkaantuu.
Pelit 7-13 Virtala poissa ja Petruzalek ei saa juuri mitään aikaan. Turhautuneena istuu jopa kaksi suihkukomennusta enemmän tai vähemmän oikeutetusti. Lukko ei voita yhtään peliä yli maalin erolla.
Pelit 14-17. Virtala edelleen poissa. Lukko häviää ensimmäisen kerran. Tosin voittaakin reilusti ja joissain peleissä jopa Petruzalek onnistuu. Sitten loukkaantuu Nurmi.
Pelit 18-31. Virtala palaa takaisin Petruzalekin viereen ja pelaa joka pelin. Hetkittäin loistavasti, välillä kakkonen ihan näkymätön. Huomionarvoinen tilastofakta kuitenkin että Kaikissa peleissä jotka Lukko voittaa on Virtalan peliaika suhteellisen iso ja viidessä häviöön päättyvässä pelissä Virtalan peliajat ovat 9.26, 11.59, 5.57, 9.03 ja 8.57. Tilastofakta: Lukko ei häviä mikäli Virtala saa yli 13 minuuttia peliaikaa.
Peli 32 Kalpaa vastaan kakkoskenttä mahtava kunnes Petruzalek taklataan ulos pelistä.
Kauden alussa Petruzalek kehui ketjukavereitaan ja sanoi heidän kanssaan olevan mahtava pelata. Näistä tilastoista voi mielestäni helposti lukea että hän tarkoitti nimenomaan Virtalaa. Tuulennopea, perstaklauksia viljelevä taskuraketti on juuri mies, jollaisen Petru haluaa laidalleen. Nyt te kaikki koetatte laittaa sinne jos jonkinlaista pelimiestä mutta Petrun peli ei kulje ilman Virtalaa. Onneksi Urama on tainnut tajuta sen vaikka suurin osa faneista ei. Kovasti odotan kun Nurmi tulee taas ketjun kolmanneksi lenkiksi. Itse en ole Nurmi fani mutta silloin ketju tuntui parhaiten toimivan.

1

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fani22

      Mikäs Virtalalle on tullut, kun ei ole kokoonpanoissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      249
      14214
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      63
      7235
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      201
      6995
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      41
      5049
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      111
      4829
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4687
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      80
      4405
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4381
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4142
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3931
    Aihe