,,saavat tietenkin muutkin vastata. 3-osainen kysymyssarja kuuluu:
1. Mikä puolue teki aseellisen vallankaappauksen v. 1918?
2. Minkä puolueen puheenjohtajana toimi O.W. Kuusinen?
3. Mikä puolue ainoana Suomen historiassa on suorittanut pankkiryöstön?
1. Mikä puolue teki aseellisen vallankaappauksen v. 1918?
2. Minkä puolueen puheenjohtajana toimi O.W. Kuusinen?
3. Mikä puolue ainoana Suomen historiassa on suorittanut pankkiryöstön?
Vastaukset 28
Vanhimmat
1. kepulahtarit
2.kommunisti puolueen eli SKP
3. SKP eli Suomen Keskustapuolue
1. Suomen sosiaalidemokraattinen puolue
2. Suomen sosiaalidemokraattinen puolue
3. Suomen sosiaalidemokraattinen puolue
1. kepulahtarit oli silloin maalaisliitolaislahtareita johdossaan Urho Kaleva Kekkonen ja Carl Gustav Mannerheim
Lahtareita olivat sosiaalidemokraatit jotka käynnistivät aseellisen kapinan ja teloittivat viattomia siviileitä
Mannerheim ei ollut maalaisliittolainen.
2. Kommunistinen puolue
http://fi.wikipedia.org/wiki/Otto_Wille_Kuusinen
Suomen sisällissota käytiin Suomen senaatin eli hallituksen ja sitä vastustaneen Suomen kansanvaltuuskunnan johtamien joukkojen välillä 27. tammikuuta – 16. toukokuuta 1918. Senaatin joukkoja kutsuttiin valkoisiksi ja kansanvaltuuskunnan joukkoja punaisiksi. Ulkovalloista neuvosto-Venäjä tuki punaisia ja Saksan keisarikunta avusti valkoisia, jotka saivat tukea myös ruotsalaisilta vapaaehtoisilta.[1]
Sisällissota oli osa ensimmäisen maailmansodan aiheuttamaa valtiollista ja yhteiskunnallista murrosvaihetta Euroopassa. Maailmansota aiheutti Venäjän keisarikunnassa sisäisen hajoamisen ja taistelun vallasta. Tämä johti Suomessa vastaavaan hajaannukseen ja kriisiin, jonka keskeinen seuraus oli kahden, aseistetuilla joukoilla varustautuneen, valtakeskuksen muodostuminen maahan. Kriisi huipentui sotaan punaisten ja valkoisten välillä tammikuussa 1918.[2]
Sota päättyi valkoisen Suomen voittoon ja punaisen Suomen häviöön. Venäjän valtakausi päättyi Suomessa, mutta maa siirtyi keisarillisen Saksan valtapiiriin maailmansodan loppuajaksi. Saksan hävittyä suursodan suomalaisten joulukuussa 1917 saama itsenäisyys astui täysimääräisenä voimaan. Suomen valtiomuodoksi tuli monarkian sijaan tasavaltainen demokratia Euroopan läntisten suurvaltojen myötävaikutuksella.[3]
Sisällissota on Suomen historian ristiriitaisin tapahtuma, jonka vaikutukset suomalaisiin ja suomalaiseen yhteiskuntaan ovat olleet poikkeuksellisen pitkäkestoiset. Kansojen sisäisille valtataisteluille luonteenomaisesti sodan molemmat osapuolet syyllistyivät poliittiseen terroriin ja raakuuksiin. Sodan aikana ja sen jälkeen punaisia tai punaisiksi epäiltyjä vangittiin laajamittaisesti. Sisällissota vaati yhteensä noin 37 000 uhria. Heistä noin 75 prosenttia oli suomalaisia punaisia, joita menehtyi eniten vankileireillä sodan päätyttyä ja teloituksissa sodan aikana. Terrorissa surmattiin myös suomalaisia valkoisia ja Venäjän kansalaisia. Muut uhrit olivat lähinnä taisteluissa kaatuneita valkoisia sekä saksalaisia ja venäläisiä sotilaita.[4]
Osaat linkittää mutta et lukea mitä linkisä lukee, no minä hieman autan.
Suomalainen poliitikko, joka loi suuren osan urastaan Neuvostoliitossa. Kuusinen oli Suomen Sosialidemokraattisen puolueen puheenjohtaja vuosina 1911–1913
Kapinan aloittivat sosiaalidemokraatit ja siitä ei pääse mihinkään vaikka miten kiemurtelisit. Jälkikäteen tuntuu uskomattomalta että sosialistit aloittivat kapinan vaikka heillä oli eduskunnan ehdoton enemmistö, ja asiat olisi voitu hoitaa lakiteitsekkin.
Oletetaan että SDP:n omalla sivulla on oikea tieto (kuka valittiin puheenjohtajaksi 1911?)
http://www.sdp.fi/node/729
ja vuodesta 1913 toimi kommunistien puheenjohtajana
nyt pois ja jäteen kekkoslahtarit yms historiaan. Valitaan seuraavissa vaaleissa Suomella toimiva ja luotettava hallitus ja tietty kesällä kihtikintulle seuraaja.
Eihän siitä ole kuin pari kuukautta kun demarit yrittivät viimeksi vallankeikausta laittomin keinoin. Onneksi tällä kertaa oli niin kova luu vastassa (Matti Vanhanen), että luu juuttui demarien omaan kurkkuun. Takapiruna operaatiossa saattoi häärätä itse demaripresidentti. Häneltähän Urpilainen käy hakemassa ohjeita joka viikko.
Länsimaisen demokratian turvaamiseksi Suomen valtakoneisto tulee riisua demareista. Sen tämäkin tapaus jälleen kerran opetti.
Miten voi auttaa ihmistä joka ei ymmärrä edes omaa kirjoitustaan puhumattakaan siitä että ymmärtäisi lukemansa. No oliko se Kuusinen SDP:n puheenjohtaja vai ei. Se että hän myöhemmin oli kommunistisen puolueen puheenjohtaja ei poista sitä tosiasiaa että hän oli SDP:n puheenjohtaja. No lyö sinä vain päätäsi seinään sillä sehän on teille demareille niin tuttua, mutta älä sitten ihmettele minne sieltä nupista katosi se vähäinenkin järki.
hoitamaan demarit pois. Näin se on ennekin tapahtunut kun historiaa alkaa oikein muistelemaan! mutta ei, ei siinä onnistunut Vihtori, eikä Urhokaan, masapojusta nyt puhumattakaan.
Bernsteiniläisyyden kaapuun puettuun sosialismiin kuuluu yhteiskunnan valtaaminen soluttamalla vallan välineet.
Sosiaalidemokraateilla on muutama länsimaista demokratiaa uhkaava vaarallinen paikka hallussaan. Joklin aika sitten tapahtunut pääministerin kaatoyritys havahdutti jälleen näkemään, että asiaan on kiinnitettävä vakavaa huomioita. Asia voidaan hoitaa sivistyneellä tavalla asianomaisten kesken. Se on vain hoidettava. Jos asianomaiset ryhtyvät hankaloittamaan neuvotteluja epäasiallisella tavalla, heille on osoitettava että tällä kertaa venkoilu ei auta.
Suomelle tulee seuraavienkin vaalien jälkeen hyvä ja toimiva hallitus, tämän takaa se ett' siinä ei ole ensimmäistäkään sosiaalidemokraattia.
ihan itse osaavat itsensä kaataa, mitä nyt etelän lehdistö siinä vähän auttelee
ei pelasta edes lehdistö. Herääkin kysymys kumpi on huonompi lehdistö vai sosiaalidemokratia.
onko siellä demareita vai ei mutta TÄRKEINTÄ on se ettei siellä ole YHTÄÄN kepulaista!!
vai laittoko se ruusu tekstiviestin.....
Kukaan porvari ei voi olla noin tyhmä! On itsestään selvää, ettei enemmistö-porvarihallitus ilman Keskustaa ole mahdollinen.
suomen pienin puolue...
Näin kertoo virallinen historiankirjoitus:
SUOMEN PANKIN lopullinen haltuunotto ja kassojen inventointi 1.2-6.2
Läsnä: pvm Gylling, Mäki ja Huotari. PUNAKAARTIN PAKOTTAMINA Ståhlberg ja ylikamreeri A. Mannelin sekä kansanvaltuuskunnandustaja Kohonen.
Vielä yksi vanhan pankkivaltuuston kokous 6.2.1918
läsnä: Gylling, Palmen, Ståhlberg, Eloranta ja Karjalainen Gyllingin selvitys Pankin haltuunotosta ja keskustelu toiminnanjatkamisesta.
PALMEN JA STÅHLBERG TUOMITSIVAT VÄKIVALTAISEN HALTUUNOTON JA POISTUIVAT KOKOUKSESTA.
Väkivaltaiset haltuunotot 1.2-18.2.1918 välisenä aikana traagisin tilanne Hämeenlinnan haarakonttorissa. Haltuunottoa vastustaneet pankinkomisario Bertel Sundgren sekä kassanhoitaja Henrik Gummerus teloitettiin paikan päällä.
Lähde:
http://www.rahamuseo.fi/monetaria/studia_monetaria_kuusterä_kevät_2009.pdf
kun näitä demareitten asioita pitää käsitellä täällä keskustan sivuilla, eikös niillä ole ihan omatkin ivut??
Tottakai myös demareiden ja heidän aatteensa aiheuttamista katastrofeista suomalaisessa yhteiskunnassa. Muun muassa Suomen Pankin "väkivaltaista haltuunottoa" on piiloteltu ja hyssytelty. Jos se olisi ollut yleisessä tiedossa, tuskinpa yhtään demaria olisi vieläkään päästetty Suomen Pankkiin.
siis niin mä asun vielä 1900-luvun alun suomessa, meillä täällä periferiassa ei olla vielä huomattu että on käyty II-maailmasota ja siirrytty 2000-luvulle tai siis kun mulla ei oo tuorreita ja uusia juttuja niin mun tarvii kaivella 100v vanhoja asioita kun tuo kosola vihtorikin tuli mieleen.
tunnutaan käsiteltävän vain keskustan ja perussuomalaisten politiikkaa, miksi ei sitten täällä sosiaalidemokraattien politiikkaa. Sitäpaitsi täällähän ne kaikki sosiaalidemokraatitkin ovat joten paikka on aivan oikea.
TIEDETÄÄN, TIEDETÄÄN, TIEDETÄÄN 1
PUNIKKISOSSUT PUNIKKISOSSUJEN PUNIKKISOSSUT!!!!!!!!!!!
Hoh, hoh, hoooooooooo, on siinä meillä puolue. Onneksi kuihtuu pois.