Luvaton television katselu vaikeutuu lähiaikoina, kun taloyhtiöiden isännöitsijät ja Viestintävirasto aloittavat yhteistyön niiden talouksien paljastamiseksi, joissa ei ole tv-lupaa. Isännöitsijöillä on oikeus päästää vara-avaimilla tv-lupatarkastaja sisälle asuntoon, vaikka talon asukas olisi poissa.
Käytännössä valvontaprosessi etenee niin, että tv-lupatarkastaja ottaa yhteyttä isännöintitoimistoon, jonka jälkeen sekä isännöitsijä että lupatarkastaja menevät yhdessä asuntoon. Tarkastaja valokuvaa televisiovastaanottimen käynnin yhteydessä ja jättää asukkaalle maksukehotuksen.
Lahtelaisissa isännöintitoimistoissa uudistus on otettu vastaan hämmentyneenä.
- Ihmisten asuntoihin tunkeutuminen tuntuu kyllä kiusalliselta, mutta uusi laki on laki ja sitä on noudatettava. Joitakin koetarkastuksia on jo tehty ja kokemukset ovat olleet ristiriitaisia. Lahdessa ensimmäiset viralliset tarkastukset tehdään tänään keskustan alueen taloyhtiöissä.
http://www.ess.fi/?article=231467
Isännöitsijät kyttäämään tv-luvattomia
9
945
Vastaukset 9
- hohoooooo
Voivoi.. Eikö lammas mitään muuta löytänyt kuin iänikuisen aprillipilan? :D
- Kimmo Stasi
varmuuslukko oli vahingossa pantu lukkoon, kun isännöitsijä ja TV-maksutarkastaja tulivat valokuvaamaan asuntoamme.
TV-maksutarkastaja oli määrännyt, että isännöitsijän oli noudettava palokirves ja sorkkarauta alakerran palokalustosta. Näiden avulla TV-maksutarkastaja oli tehnyt aukon porraskäytävän oveen. Huoneiston sisällä TV-maksutarkastaja oli kuvannut tiloja ja todennut, että TV:tä ei ollut mutta TV-maksu oli kuitenkin maksettu. Tästä harhautuksesta TV-maksutarkastaja kirjoitti ja jätti asukkaalle maksukehotuksen. - terre tulloa
Pääsee tuo lupatarkastaja sisään ihan itte ja isännöittiä saa jatkaa uniaan rauhassa. Telkkarin päällä jätän lapun, et käy samalla kaupassa ostamassa maitoa. Rahaakin jätän siihen, et tarkasta ei joudu pistää omistaan :)
- olli43
ja päästää vieraan asuntoon ollessaan itse piilossa,mutta jos ulos yrittää niin kimpussa kaikki kolme.Opetettu niin että ei ilman isäntää mene ulkoovesta ketään ulos.Ja jos varoituslappu kotiovessa en ole vastuussa mistään.Saakohan koirat mahanpuruja lupatarkastajasta?Kuka maksaa eläinlääkärilaskut:=)
- jartsa..
olli43 kirjoitti:
ja päästää vieraan asuntoon ollessaan itse piilossa,mutta jos ulos yrittää niin kimpussa kaikki kolme.Opetettu niin että ei ilman isäntää mene ulkoovesta ketään ulos.Ja jos varoituslappu kotiovessa en ole vastuussa mistään.Saakohan koirat mahanpuruja lupatarkastajasta?Kuka maksaa eläinlääkärilaskut:=)
voi laittaa ilman lupia(tapeltu on isönnöitsijän kanssa)ei tarvitse antaa avainta kenellekkään ei talkkarille ei isännöitsijälle,mutta jos tulee jokin vahinko jota varten ovi joudutaan murtamaan maksan itse uuden oven,koska en ole avaimia antanut.Tv tarkastaja ei oel sellainen.Helppo ja pitää muutenkin varkaat pois asunnosta.
- .lki,ij,
ei saa tulla asuntoon muu kuin omat asukkaat, ei edes vitun isännöitsijäö jos ei kysele lupaa.
kehoitankin käyttämään kodinsujausta jos sinne lykkää isännöitsijä ilaman lupaa, häntä saa vetää vaikka turpaan niin rajusti että taju lähtee, sitten soitto poliisille ja äijä lähtee asemalle.
Edes poliisia ei ole pakko päästää sisään ilman etsintälupaa, mikä oikeus kaljaa lipittävällä kusipää isännöitsijllä on sisää tulla? Ei mitään.- sakke.kl
sisälle myös ilman mitään kotietsintä lupia sori vaan.Laki uudistui eli poliisi jos kutsutaan häiriön tai mun takia ovellesi se tulee sisälle ja samalla voi suorittaa vaikka huumeiden etsintää jos haluavat etkä voi mitään.Tuo isännöitsijä/tv tarkastaja on mielenkiintoine asetelma,mutta odotellaan ja katsotaan monta oikeudenkäyntiä se saa aikaseksi ja ei ainakaan sinun tarvitse maksaa isännöitsijäle kun se availee ovia lupatarkastajalle.Eli eikös se yhden oven aukaisu ole yleensä 20-50€kpl ja sen maksaa tv lupakeskus ei ei tule yleistymään ainakaan hajaasutusalueilla.
- .l.l.,
sakke.kl kirjoitti:
sisälle myös ilman mitään kotietsintä lupia sori vaan.Laki uudistui eli poliisi jos kutsutaan häiriön tai mun takia ovellesi se tulee sisälle ja samalla voi suorittaa vaikka huumeiden etsintää jos haluavat etkä voi mitään.Tuo isännöitsijä/tv tarkastaja on mielenkiintoine asetelma,mutta odotellaan ja katsotaan monta oikeudenkäyntiä se saa aikaseksi ja ei ainakaan sinun tarvitse maksaa isännöitsijäle kun se availee ovia lupatarkastajalle.Eli eikös se yhden oven aukaisu ole yleensä 20-50€kpl ja sen maksaa tv lupakeskus ei ei tule yleistymään ainakaan hajaasutusalueilla.
on kyllä kokemusta asiasta, joten en ole märkäkorva.
Poliisilla täytty olla ETSINTÄLUPA! jos aikoo tulla asuntoon, ja häiriö ei ole se että joku perkeleen TV-luvan kysyjä haluaa päästä asuntoon sisään, ja isännöitsijällä ei ole paskan oikeutta tulla sisään avaimilla ilman asukkaan lupaa joten herää unistasi.
- Anonyymi
Miks käyttäisivät nehän ne jotettaan verkossa ainakin meiltä maksetaan kahdeksasta joka vuosi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95923
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116731
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80678Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34624- 43621
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45600- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33533
- 36522
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 25502
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44486Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok106477Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460- 44454
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7427