Äääh

tyttö17.....

Meillä taino minulla on fretti Kasper 2v. Kasper on niin kiintynyt minuun, että en voi lähteä mihinkään ystävälleni yöksi yms. Kasper vihaa vanhempiani ja vieraita, se puree heitä ja siksi vanhempani pelkää Kasperia. He eivät suostu ruokkimaan tai olemaan Kasperin kanssa silloin kun olen poissa kotoa. Ainut jonka Kasper hyväksyy minun lisäksi on poikakaverini. Minä ja äiti ensin halusimme kumpikin fretin, mutta kun Kasper alkoi purra äitiä, niin äiti nyt pelkää frettejä tai ainakin Kasperia.. Aina kun Kasper on irti talossamme, niin hyvä ettei äiti ja isä istu pöydällä tärisemässä.
Ollaan pää puhki mietitty sitä että jos hankkisimme Kasperille kaverin. Pitäisikö? Mitä teemme muutenkin tämän asian kanssa?

3

494

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :)

      Kasper saattaa ehdottomasti vain kaivata huomiota mutta mahdollisesti fretti saattaa olla luonteeltaan jukuripää. Oma frettini ei siedä vieraita miehiä asunnossa, vaan yrittää kavuta housujen sisään ja siitä sitten säärtä pitkin samalla purren.

      Fretit kiintyvät helposti omistajaansa ja 'suojelevat' tätä oman vaistonsa mukaisesti.

    • K&L

      Meillä on 9 kk fretti poika joka näykki ja puri ihan tajuttomasti muita, paitsi minua ja avopuolisoani.. minun äiti tykkää tosi paljon Kasperista mutta alussa Kasper oli aina varpaissa kii ja äiti pelekäs, mutta sitten kun sanoin, että se ei auta muuta ku heti torua niin se alkaa oppia.. Aluks sitä aina vahitiin kun oli äitin kanssa ja minä toruin alussa jos kävi kiinni, mutta sit äiti rupes itekki uskaltamaan ja toruu nyt itse jos on tarvetta, mutta ei taija enää äitin varpaat kiinnostaa.. :) Ja ainakin meidan Kasper oikein innostuu jos ihminen pelkää tai sävähtää sen näykkäsystä,, alkaa kahta kauheemmin kiskomaan lahkeista ja varpaista.. Ja monta kertaa äiti saiki hampaat ihoon kiinni,niinku sain minäkin kun Kasperia opetettiin puremattomaks,, eikä se päivässä oppinu eikä kuukaudessa.. aikaa vievä prosessi, mutta on vaan oltava tahtoo niin se alkaa toimimaan,, jos fretti siihen suostuu.. Toivottavasti sun äitis uskaltais kokeilla olla KAsperin kanssa samassa tilassa ja että Kasperkin haluis teillä tehä yhteistyötä. . Meillä muuten kanssa jos puri tosi kovaa niin laitettiin suoraan jäähylle.. Oppi että ei kannata purra ku erottaavat joukosta.

      Minusta ensin pitäs saada Kasper ja vanhempas tulemaan ees jotenkuten toimeen ennen toista frettiä. Fretit ei nimittäin välttämättä tee sopua ihan päivissä, viikoissa taikak kuukausissakaan.. Ja sit niitten pitää olla eri tiloissa, ja onko se teillä mahdollista? Kannattaa miettiä kaikki mahdollinen, että jos ei tule toimeen että mitä sit tekee.. Meillä on kämppä jaettu kahtia ko ei 4 vuotias fretti hyväksy tätä 9 kk frettiä. Ja ollaan kyllä pidetty samassakin tilassa, mutta siitä ei tullu muuta ku paha mieli kaikille. Tsemppiä teille! Toivottavasti sopu tulee! :)

      • onpashankalatilanne

        Minä voin kuvitella tilanteen. Hanakala. Olisiko sinulla ketään kaveria tai tuttua kuka ei pelkää purevaakaan frettiä ja rohkeasti uskaltaisi käsitellä Kasperia ilman että arastelee? Ajattele tilannetta että sairastut tai jotain, mitäs sitten? Minun vanhempani eivät myöskään tykkää freteistäni vaikka ne eivät purekaan ... vanhempiesi pitäisi tosiaan ruveta komentamaan frettiä, käsittelemän, antamaan makupaloja ilman pelkoa, mutta se on helpommin sanottu kuin tehty. Oletan että Kasper puree todella kovaa. Minun ohje on vaan että pitää ottaa härkää sarvista ja fretti varmasti tottuu muihin ihmisiin, ne voivat olla mustasukkaisiakin, mutta uskon että tämä on enemmän totuttelukysymys. Ei paljoa auta mun ohje mutta luulen että tässä ei ole paljon kiertoteitä. Frettiäkään kun ei voi sulkea yhteen huoneeseen jatkuvasti eikä tuollaista purevaa ole mukava ottaa kavereillekaan kylään ... ja puremisesta tulee helposti noidankehä. Ehkä joku "ongelmafrettien asiantuntija" osaisi sanoa miten vanhemmat jotka eivät uskalla koskea frettiin, pääsisivät kammonsa yli. Tsemppiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      112
      3458
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      208
      3161
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      143
      2927
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      220
      2497
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      135
      1983
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      214
      1925
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      49
      1772
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1279
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      204
      1174
    10. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1155
    Aihe