Olen tehnyt maksusuunnitelman Risicumilta ottamaani pikavippiin. Nyt yhden maksuerän eräpäivä oli 28.12. ja se on vieläkin maksamatta. Pystyn ehkä maksamaan sen ensi maanantaina. Jos pystyn, niin vieläkö minulla on mahdollisuus säilyttää luottotietoni, vai joko ne ovat menneet? Maksusuunnitelma on tehny Collectorin kanssa.
Risicum perintä
14
2926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Idiootti. Kannattaisko ottaa heti sinne perintätoimistoon yhteyttä jos ei pysty maksamaan??? Varmasti olisivat joustaneet ja sanoneet että maksu onnistuu sillon 4pv. Noh, toidennäköisesti nyt maksusuunnitelma raukeaa ja tulee koko loppu vippiä koskeva lasku. Sitä jos et maksa voit ruveta odottelemaan luottotietojen menetystä.
Kun et ole maksanut velkaasi Risicumille, niin he ovat siirtäneet velan Collectorille. Se ei ole edes perintätoimisto, vaan alkuperäinen luotonantaja. Maksusuunnitelma, jonka olet sopinut on normaali lainanlyhennys suunnitelma. Eivät laita koko loppusummaa eteenpäin heti, vaan aina pystyy sopimaan, kun soittaa sinne. Itsellä on vielä 200€ jäljellä, ja monta kertaa olen joutunut soittamaan, että maksan pienemmän erän tai tarvitsen erään pari viikkoa lisäaikaa. Ovat todella joustavia siellä. Riittää kun suorituksia tulee kuukausittain. Ja luottotiedot eivät mene heti vaikka erä jäisikin maksamatta. Tulee karhukirje erästä ja siinäkin on vielä pari viikkoa maksuaikaa.
Eli puhelin käteen maanantaina, ja sovit, että maksat kun saat taas rahaa..