Hylkäys tuli kun leimalla kävin, ukko mulkero sanoi et ratti ei saa mennä rattilukkoon kun avain on 0-asennossa,pitääx se paikkansa.... hintaa kysyin siniseltä ni uus virtalukko maksaa töineen 480e voihan v...u
pitääköpaikkansa...rattilukon toiminta
4
1067
Vastaukset
- autojenrassaaja
katsastusmiehen tulkinta oli oikea , kyseessä on liian kulunut virtalukko.Rattilukon kuuluu mennä päälle vasta ,kun avain poistetaan, turvallisuuskysymys . Virtalukkoon liittyviä määräyksiä on myös se, että virta-avainta ei saa pois lukosta ennenkuin 0-asennossa, tosin kaikki katsastusmiehet eivät tarkista sitä.
- mekaanikko
muuten juttu on silleen että virta-avain ei tarvitse olla pois virtalukosta että menee rattilukkoon!!!! HUOM: virta-avain täytyy olla 0-asennossa eli siinä missä avain lähtee pois!!!!!!!!!!!!!
- jones125
mekaanikko kirjoitti:
muuten juttu on silleen että virta-avain ei tarvitse olla pois virtalukosta että menee rattilukkoon!!!! HUOM: virta-avain täytyy olla 0-asennossa eli siinä missä avain lähtee pois!!!!!!!!!!!!!
tarkoitatko että se virkaintoinen inssi oli väärässä... mul menee rattilukkoon 0-asennossa mut ei 1-asennossa,kokeilin just veljen autoa ni sillekin meni rattilukkoon 0-asennossa, otä täst ny selvää..
- mekaanikko
jones125 kirjoitti:
tarkoitatko että se virkaintoinen inssi oli väärässä... mul menee rattilukkoon 0-asennossa mut ei 1-asennossa,kokeilin just veljen autoa ni sillekin meni rattilukkoon 0-asennossa, otä täst ny selvää..
saa mennä rattilukkoon kun avain 0-asennossa, mutta muissa asennoissa ei saa mennä ja avain lähteä pois virtalukosta kuin ja vain ainostaan 0-asennossa!!!!!!!!!!!!!! meneekö jakeluun!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026668
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t323998törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303435Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831827- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi481121Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11950- 42899