pitkä sairausloma raskauden aikana

kreti

Osaako joku kertoa kun työsuhteeni on kestänyt alle 3v ja työnantaja maksaa minulle palkkaa enintään 4 viikkoa samasta sairaudesta.

Olen raskaana ja joutunut ennenaikaisten supistusten takia olemaan sairaslomalla yhteensä 6viikkoa 3kk sisällä. Tästä menee kaksi viikkoa käsittäkseni kelan päivärahalle, koska olen sairastunut samaan sairauteen 30pv sisällä edellisestä sairastumisesta (menin siis välillä koittamaan töihin, mutta pystyin olemaan 1-2vkoa töissä).

Nyt neuvolalääkäri oli sitä mieltä, että en enää mene töihin, äitiysloman alkuun on 3 viikkoa aikaa. Diagnoosiksi tuli liitoskivut ja lantionlöystyminen, nämä kun ovat nyt ne pahimmat vaivat, sillä en pääse kunnolla kävelemään ja vauva alhaalla jolloin aiheuttaa myös edelleen näitä supistuksia.

Pomo oli sitä mieltä että en saa palkka tältä sairasjaksolta koska liittyy kuitenkin raskauteen vaikka diagnoosi on eri?
Meneekö homma niin että en saa palkkaa kun kyse on pohjimmltaan raskaudesta johtuva vaikka sairaslomalapun diagnoosi kohdassa lukee toisessa "supistukset" ja toisessa "lantion löystyminen".

Kuka tekee päätöksen onko kyseessa sama vai eri sairaus? palkanlaskija vai kela

2

715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkista asia

      Älä missään nimessä tyydy palkanlaskijan päätökseen, ennenkun olet tarkistanut asian Kelalta tai ehkä liitto tietää paremmin!!!!!

      Itse sairaslomalappuja kirjottaneena tiedän, että mikäli lapset ovat sairaana ja sairaus alkaa vaikka kuumeella, ja työntekijä menee töihin vaikka päiväksi, niin esim. vesirokko antaa kolme lisäpäivää vanhemmalle. Sairaslapussa lukee 2 eri diagnoosia.

      Tarkista kuitenkin liitosta, niilläkun on eri koukeroita

    • ex-kelalainen

      työnantaja sinua infonnut, sama se mikä vaiva raskauden aikana on, jos se kerran johtuu raskaudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6975
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1259
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1052
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      804
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe