Tässä ollut jo kauan harkinnan alla liskon hankkiminen ja nyt olen tullut siihen päätökseen, että sellaisen haluaisin hankkia. En vain tiedä mikä olisi hyvä näin aloittelijalle, mutta muutama vaatimus olisi:
- mieluiten päivällä aktiivinen
- ei hirmu isokokoinen
- sellainen jota voi hieman käsitelläkin
- helposti hankittava
Sen verran tiedän, että leopardigecko on hyvin yleinen ja helppo aloittelijalle, mutta toivoisin muitakin ehdotuksia. :)
Kiitos jo etukäteen vastanneille!
Etsisin "sitä oikeaa" liskoa, löytyisikö vinkkejä osaavilta?
3
534
Vastaukset
- otokkaä
parta-agama? tavallinen partis kasvaa n. 40-50cm pituiseksi ja vaatii väh. 150x50x60cm kokoisen terraarion. on päiväaktiivinen, käsiteltävissä, sopii aloittelijalle, hyvä saatavuus. sekasyöjä
kääpiöparta-agama? terra 100x50x50cm ainakin.kasvaa 25-30cm. hoito-ohjeetkin samat, muta on vain pienikokoisempaa lajia. saatavuus ei ihan niin hyvä kuin normilla, mutta alkaa nekin yleistymään :) joskus on eläinkaupoissa ja välillä näkyy esim. herppi.netissäkin myynnissä.
harjasgekko? kooltaan 12-18cm, terra esim. 60x60x100cm (pituusXleveysXkorkeus), on käsiteltävissäkin, suhteeliisen helppo hankkia, suomalaisia kasvattajia löytyy (kts. herppi.net) yöaktiivinen! sopii aloittelijalle. syö hedelmiä ja ötököitä, ei tarvitse muuta tekniikkaa kuin loisteputken. terra pidetään kosteena. - :DD
Entä anolisliskot, kuten karolinananolis?? Aloittelijoille sopivia, päiväaktiivisia, kauniita :)) http://www.herpetomania.fi/marikan_herppisivut/karolinananolis.html
- au-liskot
me olemme 13 avioliiton ulkopuolista liskoa ja ollaan aika helposti hankittavia. Meillä on oma paku ja voidaan tulla sillä. Käsitellä saa, esmes kyhnyttää niskasuomuista.
Me ollaan tosi aktiivisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675921Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,635415Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471022