Täällä on ihan sairaan inhottavat oltavat. Koko ajan juilii ja kramppii alapäähän, pyllyyn ja nivusiin, limaa vuotaa, särkee alapäätä, alavatsaa, alaselkää...kolmatta ootan, eikä oo ikinä ollu tällaista kipuilua jatkuvasti. Supistuksia iltaisin on ollut menkkakivun kera, mutta ei mitään tapahdu ja päätä särkee, olo hengästynyt ja aamuisin turvottaa... Olen ihan paniikissa ja stressaantunut aina kun noita kovia sähköiskuja lyö ja jalat on mennä alta... Kohdunkaula oli 2 cm auki rv36 2 tarkastuksessa ja 1,5 cm kaulaa, en tiedä onko muuttunu miksikään nyt kahessa viikossa. Oksettaakin ja ruoka ei maistu, välillä närästää...Onko muita epätoivoisia, jotka haluisi jo päästä synnyttämään?
Muita joilla synnytys jo lähellä ja hirveet olot?
rv38+1
4209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
just täyttyi rv 38 ja vaivoja alkaa olla vaikka muile jakaa. nyt lisäksi verenpaine lähtenyt nousuun ja soitankin huomenna, josko ottaisivat käynnistykseen. ei nimittäin jaksa enää yhtään. tsemppiä sulle!
Paljonko sulla edellinen on noi paineet? Ootatko ekaa vai onko sulla jo muita lapsia? Mulla tiistaina neuvola ja itelläki tuntuu että varmaan paineet noussu taas lisää, vaikka alunalkaen olleet matalat 118/69 oli viimeksi mutta nyt kyllä tykyttää sydän ja paino nousi yhtäkkiä viikossa 1,5 kiloa. Itekki taian anoa kohta käynistystä=)
mutta nyt huidelleet jopa 140/90. eli jospa se synnytys olisi lähellä. myös alaselkää vihlonut tässä. ensimmäistä odotan, joten ei ole oikein tietoa miten kroppa reagoi ennen synnytystä. tosin mua jännittääkin tosi paljon, että siitäkin varmaan verenpaine koholla :) paino ei ole nyt enää kohonnut viimeisten 2 viikon aikana.
mullakin jo pian synnytys lähellä :(