jos lapsi, eli alle 18-vuotias murhataan, niin onko se aina pahempi teko kuin aikuisen murha?
Onko lapsenmurha pahempi kuin aikuisen murha?
totta kai on
10189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tälläiset avaukset kuulu tuonne henkirikos puolelle?
on yleiskiinnostava aihe.
Luulisit onko se,tietenkin on eikä tuosta tarvitse ruveta käymään mitään vääntöä jossittelulla kikkaillen.
Ja kyllä tämäkin aloitus sopii tänne tämhän on vapaan keskutelun foorumiksi muotoutunut ja toivottavasti pysyykin sellaisena.
Murha tietysti on aina murha joten samalla viivallahan nämä teot siinä mielessä ovat.
Mutta aikuisen surmaamiseen voi löytyä jotain lievetäviä asianhaaroja kuten vaikka se että surmattu on voinut vaikka kuukausia vainota surmaajaansa saaden tämän tuntemaan henkensä uhatuksi.Lapsihan on aina syytön taas latteus mutta tosi.
Ei siitä hyvää löydy vaikka kuinka yrittäs. Oli kyseessä miten vanha tai nuori tahansa.
Jos iso väkijoukko lynkkaa pelkurimurhaajan, niin voidaanko koko jengi tuomita vankilaan?
kyllä lapsenmurhaajan ylimielinen ilme hyytyy kun joutuu vastaamaan teostaan. Silloin he eivät varmasti enää pilkkaa uhria ja uhrien omaisia.
Miksi on aina pahempi asia, jos 16-vuotias liimanhaistelija-mummonpotkija pistetään kylmäksi kuin lakiakunnioittava täysi-ikäinen?
Kuka, kenet ja miksi.
eipä sillä mitään eroa oo kuka murhataan. oli sit kuka tahansa.