haulikon patruunan aliäänilataus 12/76

Olis tarkoitus tehdä aliäänilataus haulikuormalle 50-60g:Olisko kellään vinkkejä ruudista,haulikupista jne.Unan sivuilta löysin vain 36g latauksen.
41348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

aliääni patruunan teho on aika onneton joten 36g peitto riittää suuremmasta haulimäärästä ei ole mitään hyötyä, koska ampumamatka ei sillä pitene koska upotusta ei ole vaikka peittoa piisasikin.

Äänestä
  • Kokeilemalla teet.

    Haulikon latauksessahan ei tunneta sanaa alilataus toisin kuin kiväärissä. Eli aivan turvallista pienentää latausta.

    Katsot unan sivuilta esim.. 55 g reseptin ja alkaat vähentämään latausta niin kauan että tulee aliaani patruuna. esim. 12761008 12/76 Lyijy itse arviosin siinä aliäänipatruunan ehkä tulevan 2,1 - 2,2g annoksella. Tyhjän tilan takia joudut laittamaan paljon fiberia haulien alle tai päälle.

    Äänestä

ei onnistu latailin noita aliääni paskoja 1,1g sitte alkoi hiljentyä äänet mutta samalla teho loppui sama kun hiekkaa heittelisi testatkaa joka ei usko itseltä meni ainakin toivo muutaman kymmenen testin jälkeen

Äänestä

Onko haulikossasi äänenvaimenta, jos niin mikä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7145347 kirjoitti:

Olis tarkoitus tehdä aliäänilataus haulikuormalle 50-60g:Olisko kellään vinkkejä ruudista,haulikupista jne.Unan sivuilta löysin vain 36g latauksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu