Opetushallituksen pääjohtaja: ”Ruotsin kieli pysyy perusopetuksessa”
Näin on!
Aamen.
Näin on!
Aamen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tekstejä huolimattomasti...
No korjataanpa hetken kuluttua..
Menehän leikkimään puppelipoju taas tikkarilla..
PERUSOPETUKSESSA ?
Poistetaanko se muusta opetuksesta ?
"Kieliriita syvenee?
Lankisen mukaan kielten opetuksen uudistamisen päälinjana tulee olemaan kielitarjonnan monipuolistaminen eli ”englannin kielen ylivallan murtaminen”, kuten hän reippaan ilmaisunsa myöntäen asian muotoilee.
Se tarkoittaa lisää saksan, espanjan, ranskan ja venäjän opetusta. Lankinen pitää kielivalikoiman lisäämistä opetuksessa välttämättömänä, koska maailmassa ”ei enää vain englannin kielellä kunnolla pärjää”.
Monipuolistaminen ei Lankisen mielestä tarkoita toisen kansallisen kielen eli ruotsin poistamista pakollisesta perusopetuksesta. Lankinen painottaa ruotsin kielen opetuksen yhteydessä käsitettä ”perusopetus”.
Lankisen diplomaattiset kielimuotoilut kertovat aiheen herkkyydestä.
Mielipidekyselyjen perusteella kansalaisten enemmistön mielipide on kaukana ruotsia suosivien päättäjien näkemyksistä. Nettipalstoilla pakkoruotsi on jo runtattu pahisten joukkoon.
Se tarkoittaa, että poliittinen kieliriita uhkaa syventyä.
Ruotsin kielen opetuksen säilyttämiseksi nykyisellään tarvitaan todennäköisimmin muutakin kuin Lankisen vakuuttelua kansallisen ruotsin kielen opetuksen tarpeellisuudesta. Suomenruotsalaisten reilun viiden prosentin väestöosuudella sitä ei enää voi perustella"
Koitas nyt latva B2:n taas uutta svekokverulointia.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/opetushallituksen-paajohtaja-ruotsin-kieli-pysyy-perusopetuksessa
Ei ole ratkaiseva vaan komitean jäsenten enemmistön kanta.
"Nettipalstoilla pakkoruotsi on jo runtattu pahisten joukkoon". Heikki keskustelee itsensä kanssa palstoilla ja yrittää uskotella, että ruotsivihaajia olisi muka enemmänkin. Vanhuksella näköjään mielikuvitus laukkaa.
mutta valinnaisena - ei pakollisena. Siitähän koko ajan on ollut kysymys. Pakkoruotsi on saatava pois ihan mihin hintaan hyvänsä!