Vanhanen ei pysty lunaustamaan lupaustaa!
Se on silkka Facta!
Lammas ei kykene mihinkään! Katainen päättää kaiken näköjään!
Se on silkka Facta!
Lammas ei kykene mihinkään! Katainen päättää kaiken näköjään!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Porvarihallituksen yksi työkaluista on lama ja tämän varjolla on sitten hyvä tehdä sellaista poltiikkaa, jossa rikkaat rikastuvat. Sauli Niinistökin slogani on ollut se, että ensin on rikkaiden rikastuttava, ennen kuin riittää murusia jaettavaksi rikkaiden lautaselta. Nyt Sauli Niinistö on toista mieltä ja on myös ollut huolissaan myös köyhistä ja vähäosaisista, että niitä ei saisi jättää heitteille. Tämä rikkaiden rikastuttamispolitiikka on vaan niin härskiä politiikkaa, että köyhät ne vain maksavat, jos jaksavat.
Katselin käppyrää miten maassa on mennyt 2000-luvulla.
Todellinen lasku, eli lamaan söksy tapahtui 2003. sen jälkeen ei ole vielä todellista nousukautta tapahtunut. Siihen verrattuna mitä sillon tapahtui on tämä nykyinen pieni notkahdus.
Yllätys on se että Jumalan asemaan nostettu Lipponen oli hallituksessa pääministerinä silloin kun se lasku tapahtui. Syy siihen romahtamiseen oli UMTS-kaupat, eli Saksalainen ilma. Sen ilman hinta oli niin kova että koko Suomen talous on ollut lamassa lähes 10 vuotta sen vuoksi.
http://pseudonyymi.blogspot.com/2008/09/growhow-liian-suuri-erehdys.html
on siis enemmän Saksalaisesta ilmasta maksettu hinta.
Onkohan tuossa laskelmassas jotakin matemaattisia höiriöitä ?
En ainakaan Ojalan laskuopilla tuota tulosta saa.
Katso soitä talouden käppyträä. Lama alkoi lähes 10 vuotta sitten, eikä siitä "Ilmakuopasta" ole vieläkän selvitty. Sit'ä sanotaan IT-kuyplaksi joka silloin puhkesi. Se taisi kuitenkin olla Saksalainen ilmakuoppa johon Suomen silloiset päättäjät jytkähtivät. Nyt siihen tuli vielä pieni lisänotkahdus nykyisen "laman" seurauksena.
Olli-Pekka Heinosen ilma ostot ovat tosiaankin aika pientä tähän GrowHow kauppaan verrattuna. Kuka on viime kädessä vastuussa tästä kansallisomaisuutemme myynnistä pilkkahinnalla ulkomaalaisille? Häkämies, Pekkarinen...?
Kumman hiljaa on lehdistökin ollut tästä vuosisadan munauksesta. Taitaa todellakin olla niin, että tämä on liian suuri munaus julkisuudessa puitavaksi.
Eikä Pekka Vennamokin rahastanut siitä muutamassa kuukaudessa muutaman miljoonan?
Noita asioitahan voi verrata miten haluaa kun on tarpeeksi asioantuntemattomuutta.
Muta yksi asia kannattaa aina pitää milessä. Pörssihinta perustuu yrityksen sen hetken noteeraukseen. Jos arvo nousee jostakin syystä sitä ei voi verrata aikaisempaan noteeraukseen. Esimerkikisi tuossa kyseisessä tapauksessa kurssi nousi jo kun kauppa julkaistiin ja enne kuin kauppa lopullisesti tehtiin.
Eli spekulatiivinen arvo nousi heti kaupan julkaisun myötä. Siinä vaiheessa sillä entisellä arvolla ei ole enää minkäänlaista vertailupohjaa. Pörssi toimi hektisesti. Arvo saattaa nousta muutamassa sekunnissa miljardeja. Tai voi laske asamalla lailla.
että kun liityttiin Euroopan unioniin ja alkoi sa vapaa kauppa-aika niin kilpailu kiristyi ja GrowHowta ei enää olisi ilman sitä kauppaa. Jotenki mileikuvana oli se että se oli konkurssikypsä yritys. Aoinakin oli kova hätä siitä että Suomalainen kauvosteollisuus joutuu vaikeuksiin koska GrowHow ei pysy kilpailussa mukana. Uhkana oli muutaman kaivoksen sulkeminen.
Tosiasihan on että ei konkurssikypsän yrityksen arvo ole kovin häävi.
Edelleen sillä on hirveä vallanhalu!
tämä on vain uusio käytäntöä, ei jotain kummallista.
mutta kansa on kummallista hyväksyessän tolvanoitten touhut,kun ovat niin äänestäneet,
mutta eivät valvo pösilöitten toilauksia.
Pystytkö kunastaan lupaustaa?
Köyhiltä on aina viety ja niin viedään nytkin. Suurilevikkisessä lehdessä oli erään varsin merkittävän poliitikon haastattelu ja hän sanoi maksajan roolin ja leikkausten kohdistuvan juuri köyhiin ja normaalipalkkaisiin. Kunnatkin joutuvat kovempaan puristukseen, vaikka enää ei olisi yhtään varaa kiristää. Varsin uskottavaa puhetta, sillä ainahan maksajat ovat löytyneet muista kuin rikkaista.
Vanhanen sanoi jossain yhteydessä, että köyhät eivät saa joutua maksumiehiksi. Ilmeisesti puheli vain lämpimikseen, puhdisti omaa kilpeään ja peitteli puheillaan omia ja hallituksen päätöksiä. Maksajan rooli oli varmasti päätetty jo ennen tuon sanomista.
Olisikin vaikea kuvitella muita kuin köyhiä maksajan rooliin, sillä heitä on määrällisesti enemmän kuin rikkaita. Isolta kansanosalta on helpompi lypsää rahat ja helpompi myös leikata, kun potti on suurempi ja leikatun rahan voi "sijoittaa tuottavasti". Samaan tyyliin kuin elvytysrahatkin sijoitettiin...
Taitaa se suurilevikkisen sanomalehden toimittaja olla joitenkin asenteellinen. Niin minusta näyttää.
lisää?
Ainakin eilen kuullun radio-ohjleman mukaan oppositiolla on vieläkin epäselvempää siitä mitä pitäisi tehdä kuin on väitetty olevan hallituksella. Oppositiolla oli ainoastaan yksi tapa selvitä. Ottaa lisää lainaa ja työllistää sillä rahalla valtion toimesta.
Lopuksi on kuitenkin tärkein asia nyt tässä tilanteessa että yritysten toimintaedellytykset pidetään niin hyvinä että siellä alkaa tapahtumaan työllistämistä. Se ei tapahsdu hgetkessä mutta vuoden- kahden aikana tuloikset näkyy.
Jos opposition velkatyöllistäminen toteutettaisi niin silloin upttaisi kyllä syvälle ja silloiiun ei riittäisi edes "köyhien kyykyttäminenkään". Yletön velkatie olisi äkkiä käyty loppuun.
On halvempaa pitää huolta niistä jotka nyt tipahtavat työttömyyteen ja pirtää nämä iskukunnossa niin kauan että lama hellitytää. Ei ajeta työttömiä taloudelliseeen ahjdoinkoon.
Olis saatu vielä se perustyöttömyysturva poaremmalle tasolle, mutta kun se ei noille vasemmistoänkyröille käy.
Lama ei heti poistu sillä siemntä pitää ensin kasvattaa oikein, että siitä saa sadon.
ei likaa eikä lian vähän vettä ,aurinkoa jne.
Mikäli sen puolittaa se kuolee, ja moni syö sen ja ihmettelee missä sato.
NO >> laman maksamme kaikki, enemmissä määrin.
pieni summa pienestä, tai iso summa isosta, riippuu miten asiaa katsoo ja haluaa ymmärtää.
Toivottavasti tämä ei jatku kauan sillä silloin Suomi on banaani maa ihan oikeasti.
lautakasoja vaan...
Näkee tästäkin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8750186
Pitääkö sanansa!