Olisiko kannattanut ottaa matkavakuutus ?

NäinSenPitääMennä

ilta-sanomat:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1854180

Kaasuräjähdyksessä palanut jumissa Egyptissä - ei varaa ambulanssilentoon

38-vuotias nainen pitäisi lennättää hoitoon Koti-Suomeen kiireesti, mutta se maksaisi 42000 euroa. Matkavakuutusta ei ole, valtio ei ambulanssilentoa kustanna konsulikyytinä, eikä omaisilla ole varaa maksaa lentoa omasta pussistaan.

Laukaalaisnainen oli miltei muuttanut asumaan Sharm El Sheikhiin. Hän on viettänyt siellä kuluneen vuoden aikana pitkiä aikoja ja nytkin hän on ollut siellä syyskuun lopusta saakka

Miksi häntä siis täytyisi Suomeen lennättää? Hänhän on halunnut muuttaa sinne ja Egyptillä on tuhatvuotiset perinteet terveyden hoidosta, kyllä hän siellä pärjää. Jos kerran on sinne halunnut, niin miksei paikallinen terveydenhuolti kelpaa?
Verovaroilla ei ainakaan lentoa pidä järjestää. Ottakoot sukulaiset vaikka talojaan ja osakkeitaan vastaan lainaa ja maksakoon lennon.

7

913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaku vakuuttaja

      Aivan totta, sitä ollaan niin maailmanmatkaajaa ja kokenutta reissaajaa ja säästetään pikku pennosia VAKUUTUKSESTA,ei mene ainakaan minun järkeen. Sukulaiset vinkuu sitten lehtien palstoilla ja kerjää rahaa ja jopa vaatii valtiota kustantamaan kalliit ambulanssilennot,siinä matkailija otti tietoisen riskin joka sitten laukesi,,,so not.

    • !!!!!!!

      Tossa tilanteessa ei voi kun syyttää itteään kun on ollut niin tyhmä et on lähtenyt noinkin pitkälle matkalle ILMAN MATKAVAKUUTUSTA! No äitin ei auta kun hakea pankista lainaa tai myydä omaisuutta pois jos sitä sattuu olemaan et saa tyttärensä takaisin Suomeen.
      Tyhmyydestä yleensä sakotetaan ja joskus näköjään rankasti!
      Mä en ainakaan auta sentilläkään, koska itse en pihistä matkavakuutuksessa kun lähden reissuun!

      • !!!???!!!

        Äiti joka Ilta-Sanomissa vinkuu yhteiskunnan perään kun on ihan itse jätetty vakuutus ottamatta,niin eikun pankkiin lainaa kysymään jos itsellä on perseauki,ei todellakaan yhteiskunnan piikkiin omaa tyhmyyttä.


      • Vai kuinka
        !!!???!!! kirjoitti:

        Äiti joka Ilta-Sanomissa vinkuu yhteiskunnan perään kun on ihan itse jätetty vakuutus ottamatta,niin eikun pankkiin lainaa kysymään jos itsellä on perseauki,ei todellakaan yhteiskunnan piikkiin omaa tyhmyyttä.

        Kun nainen on siellä asunut ja tietoisesti päättänyt pärjätä ilman vakuutusta niin kyllä hänellä täytyy olla erinomainen syy ja oma varasuunnitelma ja joitain ystäviä siellä kuten Suomessakin - miesystävä ? (kun ei ole työn perään ensinnä mennyt ja on lapsensakin jättänyt), naapureita ja kylänmiehiä...joitain joita hänen hyvyytensä on kosketttanut ja jotka tietäisivät hänestä ja siksi tuntisivat myötätuntoa. Jostain syystä hän siellä asuu ja hänellä on ollut varaa siihen. Me tavalliset pulliaiset täällä eletään tavallista työläiselämää ja maksamme vakuutuksesta matkalle lähtiessä.


    • tympääntyny

      kuulemma rahaton pummi on kuskattu suomeen-kukahan senkin maksaa?
      Kaikenlaiset vastuuttomat pa.t sitä lähteekin ulkomaille, ei tölitä paikan päällä puhumattakaan vakuutuksista. Tais sossu maksaa matkankin.
      Häpeä luuseri!

    • ....

      No mitähän tuohonkin taas sanoisi - en keksi mitään. Itselläni on jatkuva matkavakuutus, asun ja työskentelen Suomessa, ja lomamatkat kestävät viikkoja, ei ikinä edes yhtä kokonaista kuukautta. Matkoille otetaan myös lapset ja mies mukaan.

    • tervejärki

      Joo, itekin ihmettelen noita. Tuli mieleen se Dubain(?) nainen. Eli vanhempi nainen siellä sairaalassa ollut jo pitkän aikaa. Mies britti, ei varaa lennättää naista Brianniaan. Nainen muuttanut aikoinaan Suomesta pois ja asunut ennen onnettomuutta kymmeniä vuosia ulkomailla. Ja sitten lehdissä itketään että on se kauheeta kun SUOMALAINEN vanhus on hylättynä ulkomailla!?!

      Kyllä, matkavakuutus kantsii ottaa. Eri asia sitten jos matkustaa lyhyitä aikoja EU-maissa ja on Eurooppalainen sairaanhoitokortti. Tai jos kuuluu johonkin liittoon tms ja on sitä kautta matkavakuutus. Mutta ilman vakuutusta ei siis kannata lähteä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      55
      1172
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      151
      1141
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1075
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      82
      956
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      45
      874
    6. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      55
      818
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      54
      770
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      765
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      71
      711
    10. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      692
    Aihe