Kuinka pitkään samoja öljyjä voi käyttää seisonnassa? Kakkosautossa on ollut samat täyssynteettiset litkut sisässä kohta neljä vuotta. Ajoja ei tänä aikana ole ollut yhtään lukuunottamatta aina 6kk välein tehtyä käynnistystä ja kuumaksi ajoa. Öljyt ovat käytännössä siis ajamattomat. Herääkin kysymys onko öljyjen voitelu- ja korroosiosuoja yms ominaisuudet nyt jo täysin menetetty? Mikä voisi olla sopiva vaihtoväli tällä tavalla seisottamisessa? Kylmässä ja ilmeisen kuivassa tallissa tuota autoa säilytän, koska paljaat teräskappaleet eivät ole keränneet pintaruostetta kuuden vuoden aikana ollenkaan. Kondenssivedestä ei siis pitäisi olla huolta.
Öljyjen säilyvyys
tekn1
121237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vuoden välein suosittavat nämä ohjeistukset vähintään vaihtamaan öljyt. Toki on oma ratkaisusi jos haluat väliä pidentää, vaikka joka toinen vuosi. Luulisin että neljävuotta vanhat öljyt ovat jo sen verran vanhentuneet ja altistuneet ilmalle että ne kannattaa vaihtaa. Jos puolen vuoden välein ajat kerran vain, tuskin kannattaa kovin kalliita öljyjä laittaa?? Ellei kyseessä joko eksoottinen peli... Vuoden välein vaihto on kaikista varmin keino.
Aivan.
Haluaisin kuintenkin lisätä yhden asian, jonka olen kertonut monille ensimmäistä kertaa. Siis talvella öljyn tulee olla "notkeampaa", eli nestemäisempää kuin kesällä. Hyvä 5W-öljy on ihan ok. notkeampi öljy rasittaa vähemmän autoa ja akkua talvipakkasilla. Tosin 5W lämpenee nopeasti, joten kesäksi suosittelisin 10W- öljyä.
Öljy-asioissa ei kannata luottaa liikaa auton huoltokirjaan. "Vaihda öljyt lähimmässä Ford-huoltamossa. Älä käytä muita öljyjä! " Öljyissä ei ole suurta eroa mainostuksesta huolimatta. Tunnetuin on ehkä Mobil1, mutta muut samantyyppiset öljyt eivät räjäytä autoasi. Itse käytän Motonetin "Motox-öljyä" Kokemuksesta voin sanoa että on hyvää ja halpaa, kuten muutkin Motox-tuotteet. Mitä vain öljyä valitessa suosittelen ostamaan öljyä jonka laatu on korkea, ei hinta.
10W ja 5 W- öljyn sekoitus voi olla keväällä/syksyllä paras vaihto-ehto. Näin saamme n. 7-8W öljyä, joka kestää melko hyvin lämpöä ja on tarpeeksi notkeaa kylmällekkin päivälle.
"Tosin 5W lämpenee nopeasti, joten kesäksi suosittelisin 10W- öljyä."
-öljyn lämpeneminen ei riipu viskositeetista, vaan öljyn määrästä ja lämmönjohtokyvystä
"10W ja 5 W- öljyn sekoitus voi olla keväällä/syksyllä paras vaihto-ehto. Näin saamme n. 7-8W öljyä, joka kestää melko hyvin lämpöä ja on tarpeeksi notkeaa kylmällekkin päivälle. "
-ilmeisesti olet pahasti sekoittanut öljyn KYLMÄVISKOSITEETIN (W) JA KUUMAVISKOSITEETIN? vai oletko vielä niin vanhanaikainen että ajat yksiasteöljyllä?
kylmäviskositeetti on ARVO, joka on voimassa pakkasessa ja sen viskositeetti mitataan myös 40 *C paikkeilla. Kun öljyn lämpötila nousee, tulee kuumaviskositeetin arvo voimaan (mikä on se pelkkä numeroarvo, esim 40), joka kertoo öljyn viskositeetin sadassa celsiusasteessa. Kun öljy on kuumaa, kylmäviskositeetilla ei ole juurikaan mitään tekemistä sen kanssa.
öljyjen sekoittaminen kuvaamallasi tavalla ei ole tarpeellista. aivan huoletta voi ajella vaikka 5w-40 öljyllä ympäri vuoden.
vähän vieläkin, vaikka paremmin kuin edellisellä... kylmä-arvo W (Winter) kertoo vain miten kylmässä öljy vielä on pumpattavaa (mitä pienempi luku, sitä kylmemmässä). Se EI kerro mitään öljyn "ohuudesta". Kaikki öljyt ohenevat aina lämmetessään. Jälkimmäinen arvo kertoo viskon 100C lämmössä, mutta 40C ei mitata yhtään mitään paitsi vaihteistoöljyt.
5W-40 käy sekä kesällä että talvella oikein hyvin. Itse käytän Teboil Diamondia, hyvä ja edullinen. Öljyjen vaihto kesäksi ja talveksi erikseen on mennen maailman juttuja mineraaliöljyjen ajalta.
se on ihan tavallista mitata öljyn viskositeetti 100 *C ja 40 *C. lisäksi tuo winter-lukema vaatii tietyn pakkaskeston (esim 5w=vähintään -35*C) ja tietyn maksimiviskositeetin kylmässä. öljy ohenee lineaarisesti, eli jos tiedetään viskositeetit 100 *C ja 40 *C, voidaan lineaarisesta kuvaajasta päätellä viskositeetit myös muissa lämpötiloissa.
varmaan yrititi sanoa, että winter-lukema kertoo paremmin sen pakkaskeston, mutta tuo 40*C viskositeettilukema (tai viskositeetti-indeksi) kertoo miten jyrkästi öljy paksuuntuu jäähtyessään. pikkuisen oikaisin tuossa edellisessä viestissä, kun vähän yksinkertaistin asiaa.
esimerkiksi tuossa tuotetiedot; viskot mitattu 100*C ja 40*C
http://www.mobil.com/Finland-Finnish/Lubes/PDS/GLXXFIPVLMOMobil1_5W-40.asp
joo missä lämpötilassa tahansa, mutta sillä ei ole tekemistä tuon SAE-luokituksen kanssa, niissä mitataan visko vain 100C lämpötilassa. Viskositeetti-indeksi voidaan tosiaankin määrittää kahden lämpötilan, esim. 40C ja 100C lukemista, mutta se ei määrää suoraan noita SAE-lukemia.
SAE J300 määrää viskot, alla selkeä taulukko.
http://widman.biz/Seleccion/Viscosidad/SAE_J300/SAE_J300_English/sae_j300_english.html
jotkut halvat mineraaliöljyt sisään ja vaihtaisin joka toinen vuosi jos autolla ei ajeta. Vaikka eipä ne taida hirveästi kärsiä siellä koneen sisällä, ei se ilma siellä paljon vaihdu. Vaihtaisin kuitenkin 4v. vanhat öljyt sitten jos sen ottaa liikenteeseen. Söilytykseen ei kannata pistää kalleimpia synteettisiä öljyjä, menee hukkaan vaan. Korroosio vaatii vettä ja/tai palamisjätteitä, tuskin suurta huolta kuivassa tallissa.
Kun kerran auto seisoo, ei se tarvitse öljyä ollenkaan. Ei sitä tarvi vaihdellakaan.
Jos sitten öljy kuitenkin on moottorissa, ei se siellä ollessaan kulu ja tuhoudu mihinkään, kun moottoria ei käytetä. Huoleti ainakin 10 vuotta menee samalla öljyllä. Minun kesäautossani on nyt 7 vuotta vanha öljy. Kilometrejä sillä on tullut noin 800 km. Auto seisoo pressun alla ulkona pakkasessa.
ihan höpö jätkä, öljyistä et ymmärrä mitään...
lämpötilan vaihtelu aiheuttaa kosteuden kertymistä moottorin sisälle, jos on vlillä pakkasta ja taas lämmintä, se on pahinta. Jos auto seisoo koko ajan pakkasessa ei ole mitään huolta, Aivan sama mitkä öljyt tuossa autossa on, kunhan on riittävän notkeata kun käynnistetään.
No hyllyikä moottorilöljyillä avaamattomassa purkissa tasalämmössä suojattuna auringon valolta on yleensä 5 vuotta. Luulisi, että ominaisuudet heikkenevät auton moottorissa pihalla hiukan nopeampaa, vaikkei autolla juuri ajettaisikaan.