Tunnen erään lestadiolaistytön. Se ei meikkaa, värjää hiuksia tai sillä ei ole lävistyksiä. Se on ollut meillä monet kerrat ja katsonut tv:tä, mutta vanhemmille siitä ei ole saanut sanoa.
Vanhojen tanssit on kielletty, eikä saa olla koulun tanssin opetuksessa. Elokuvissa ei saa käydä. kertokaa miks!? Kiitos.
Vanhojen tanssit on kielletty, eikä saa olla koulun tanssin opetuksessa. Elokuvissa ei saa käydä. kertokaa miks!? Kiitos.
Vastaukset 9
Vanhimmat
..istu siellä missä maailmanväki istuu etc........... synti vie.. ensin pikkusormi, ehkä sitten koko koura.. ehkä ei,... kun ei tiedä kuin käy, niin ehkä parempi olla ns. ilman mitään sellaista joka vois viedä pois taivastieltä... ehkä... vahva ehkä...
tajuutzä?
ps. en ole lest mun en mä meikkaakaa kuiteskaan. en oo ees nainen :)
Kai varmaan jotai tollasta.... on muuten kumma että ongelmia jaksetaan repiä toisten tavasta elää elämäänsä. Ite en nää mitään pahaa televisiottomuudessa, päihteettömyydessä tai luonnollisuudessa (meikkaamattomuus yms.)
Oulun sekopäät määräävät niin.
Miksi lestadiolaisissa häissä ei tanssita häävalssia? Ymmärrän alkoholikielteisyyden, mutta mikä peruste häävalssin tanssimiseen on? Musiikkinahan voi olla joku pianolla soitettu kappale! Raamatussakin puhutaan tanssimisesa ihan myönteisessä hengessä. miksi tuore aviopari ei saisi tanssia häissään?
vaimon kanssa kotona. Mutta ei käydä tansseissa. Mukaavaa läheisyyttä tuovaa hommaa mutta ei haluta että vieras nainen tai mies ihan niin lähelle tulisi aviopuolisoa :)
Kyllästyttävät stereotyyppiset häät olivatpa ne sitten lestojen tai normaalien. Kun joku keksisi hihin ohjelmaksi vaikka penkkipunnerrusta tai posliininmaalausta!
Ihan vapaasti pitäisi saada jokaisen pariskunnan ite, mitä haluavat juhlassaan. Mutta vl ei saa valita häävalssia vaikka haluaisi. Tätä mää tarkoitin
nuo sinun mainitsemat asiat kiellettyjnen listalta, siellä listalla on paljon muutakin
näin erotumme muista kilpailevista uskonnollisista yhteisöistä.
Vastauksia joihinkin kysymyksiin täältä:
http://www.youtube.com/laestadianinfo