Edukas pankkikorttikone ja -sopimus

MarjattaH.

Olen aloittanut pienyritystoiminnan ja nyt oikeastaan aika pakosta joudun ottamaan (kalliin) korttikoneen. Selvä on että pankkikortteja täytyy ottaa vastaan, mutta entä luottokortit ja millainen niiden kustannus on? Olen Luottokunnalta kysellyt, mutta selvää vastausta niiden kuluista en ole saanut, vaan "kaikki liittyy kaikkeen" on ollut vastausken taso.

Nyt kyselenkin, että

1) Onko missään tietoa siitä mikä on tietyn kortin kustannus per kauppa yrittäjälle? Tai onko jollakin tämä tieto?

2) Mikä pankkikorttikone olisi suositeltavin vaihtoehto jos haluaa päästä todella pienellä? Voiko ns. manuaali höyliä enää olla?

3

1866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kpokkk

      Jospa katsoisit ihan itse Luottokunnan sivuilta, mitä kustannuksia on... siellä on selkeät hinnastot. Sieltä löytyy myös maksupäätteitä. Lisää maksupäätteitä löytyy myös mm. Manisonilta ja Pointilta, hinnat myös. Myös Elisalta saat maksupäätteitä kk-maksulla.

    • credibiliteetti

      Nykyisin pelkällä pankkikorttihöylällä ei tee mitään, koska uudet maksukortit ovat tästä vuodesta alkaen n. 99%:sti VISA- tai MasterCard-järjestelmissä toimivia credit/debit -kortteja, joissa siis myös pankkipuolelta maksujen vastaanotto edellyttää sopimusta Luottokunnan kanssa eikä kyseisiä kortteja voi vanhalla manuaalihöylällä höylätä (tai ainakaan maksua ei saa sillä tekniikalla itselleen).

      Kuten toinen kirjoittaja vastasi, www.luottokunta.fi ja sieltä linkit "Kauppiaille" jne ja alkaa löytyä tietoa, mitä tarvitaan ja mitä maksaa.

    • Kort

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6484
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      555
      2251
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1837
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      82
      1214
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1012
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      960
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      74
      886
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      823
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      30
      814
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      145
      747
    Aihe