Minkäikäiselle kummilapselle ei enää lahjoja?

Elina-kummi

Minkäikäiselle kummilapselle ei enää "tarvitse" ostaa lahjoja
jouluna ja synttärinä? Kun kummilapsi täyttää 18vee eli siirtyy aikuisten kategoriaan (ainaskin teoriassa), pitääkö kummin senkin jälkeen ostella lahjoja? Olen kummi lähisukulaisen lapselle, eikä mulla ole kyseiseen nuoreen, nyt teini-ikäinen, minkäänlaista suhdetta. Velvollisuudentunnosta ja korrektien välien säilyttämisen takia olen ostanut jouluksi ja syntymäpäiväksi lahjat. Tuntuu tyhmältä ostaa lahjoja käytännössä aivan vieraalle ihmiselle ja siksi mietinkin, josko lopettaisin vaan pokkana lahjojen ostelun, kun kyseinen teini täyttää 18vee. Sitten olisin hoitanut velvollisuuteni. Onko kylmää ajattelua? Fiilis olisi varmaan toisenlainen, jos meillä olisi läheiset välit.

5

3235

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelkkää rahastusta

      Kyllä tuo 18 viimeistään on hyvä rajapyykki. Mutta ota pehmeä lasku lahjattomuuteen ja lähetä kortti. Tuntemattomalle ihmiselle on vähän hankalakin ostaa mitään, eikä todellakaan tarpeellista.

      • Kummiainen

        kortilla vaan voi muistaa, riittää mainiosti ! :)


    • Kummi muistoissa

      Muistaako kummilapsi sinua mitenkään koskaan? Olet kummi lähisukulaisen lapselle, siis sukulaisvälitkin nollassa. Suomen ev.lut. kirkossa kummin tehtävä on olla vanhempien apuna lapsen kristillisessä kasvatuksessa. Teillä kummius on päässyt katoamaan, joten lopettele lahjonta pikkuhiljaa. Kummiutta ei voi irtisanoa mitenkään muuten koska se on hengellinen eikä juridinen suhde.

    • vaan!

      Meilläpäin suurin osa on lopettanut lahjojen oston kummilapselle hänen käytyään rippikoulun. Sen jälkeen muistettu vain kortilla. Jotkut on sitten ostaneet lahjan jos on ollut jotain muita juhlia, esim. valmistujaisia tai kihlajaisia tms, jos on siis saaneet kutsun itse juhlaan. Jos lapsen ja kummin välit on etäiset, en näe järkeä ostella lahjojakaan, eihän se "lahjakoneena" olo ole se kummin tehtävä..

    • kulkija vain

      Ei sinun tarvitse ostaa kummilapselle lahjuksia, ei olisi tarvinnut ostaa niitä milloinkaan. Kirkko vain velvoittaa yhden tai pari kummia, että kaste voidaan suorittaa, siinä kaikki. Aikoinaan kummin velvollisuus oli huolehtia lapsesta, mikäli vanhemmille sattuisi este lapsen hoidolle, mutta nykyisin yhteiskunta hoitaa sellaiset asiat. Nykyisten kummien pitää olla yleensä työssä, joten mitenkä he voisivatkaan ottaa sellaista vastuuta. Mitä olen seurannut tätä maailman menoa, niin vaikuttaa siltä, että vanhemmilla nykyisin ei ole itselläänkään kovin suurta mielenkiintoa opastaa jälkikasvuaan Jumalan tuntemukseen,saatikka jos kummit alkaisivat lapselle puhua Jumalasta, niin kohta kävisi kummille kalpaten.
      Muutenkin näyttäisi olevan niin, että ihmiset ryhtyvät mitä kummallisempiin tyehtäviin ihan tuosta vaan, ilman mitään vastuuntuntoa, ajattelematta pitemmällä tähtäimellä asioista. Mitä ihmeen hyötyä lapselle on jostain rihkamalahjasta, jos ei voi, tai halua ottaa vastuuta lapsen saattamisesta Jumalan tuntemukseen ja sitä kautta ikuiseen elämään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      770
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      64
      560
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      46
      550
    6. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      546
    7. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      66
      536
    8. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    9. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      520
    Aihe