Ajattelin kysyä, onko täällä ketään sellaista, joka kärsisi painajaisunista, jotka vielä ahdistavat aamulla? Itselläni sattuu aika usein, että aamulla on vaikea päästä eroon yön painajaisista. Tänä aamuna oli taas tällainen ahdistava olo. Liittyyköhän tämä ilmiö OCD:hen?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ole huoleti. tälla asialla ei ole mitään asiayhteyttä tähän musta itse siitä 15v kärsineenä . jos joku eri mieltä niin sana on vapaa.
Olen sairastanut OCD-tä 10 vuotta ja painajaiset ovat osa elämääni. Aamut ovat todella ahdistavia, kun tunteet painajaisesta ovat tuoreessa muistissa. Lääkitys auttaa, mutta haluan pitää lepoa lääkkeistä ja kokeilen terapiaa, mikä on auttanut, mutta painajaiset ovat silti jääneet. Kai alitajunta puhdistuu hitaasti, ei ne tulokset heti tule. Sanon vaan itselleni, että se on vaan tätä samaa OCD-en touhua, ei se minua tapa. Olen monien pakkisten kanssa puhunut tästä asiasta ja kyllä moni on sanonut, että kärsii painajaisista. Et ole yksin :).
hei,
hyvä kuulla tuo toinen näköpointti. en siis tiedä liittyykö tämä tähän. kuten myös sanoin. hyvä kuulla toinen näkökulma. ja uskon että hän on parempi antamaan apua sulle tässä asiassa kuin minä. toki haluaisin auttaa mutta tuntuu että nyt puhutaan asiasta josta en tiedä. vaikka olen sairastanut pakkoajatuksia ja tekoja. en ole kuullut tällaisesta. lisää tällaisia kommentteja jos joku sairastaa asiaa näin. pärjäile.
t. mies vaan
Mä näen usein painajaisia, mutta en ole ikinä liittänyt niitä ocd:hen. Mulla on muutama vakio painajainen, jotka toistuvat viikottain. Onneksi ahdistunut olo ei yleensä jatku enää aamulla
Ihan ykköspainajainen on se, että olen menossa vessaan, mutta kaikki vessat ovat niin törkyisiä, että niitä ei voi käyttää.
Toisessa painajaisessa olen ylä tai ala-asteella ja yleensä yritän pinnata jumppatunnilta ja piiloutua johonkin.
Kolmas vakkaripainajainen liittyy oksentamiseen, eli joku oksentava henkilö yrittää saada minua kiinni ja yritän paeta henkeni edestä.
monet psykiatriassa käytettävät lääkkeet. Muista ostaa kaikki lääkkeet ja syödä niitä, mitä psykiatrisi määrää sinulle, sillä hän elää sinun rahoillasi ja saa provikkaa lääketehtailta.
http://www.youtube.com/watch?v=47Z_KLGZ8Kw&feature=related
http://www.cchrint.org/videos/drugs/psych-drug-side-effects/